Naš Sunčev sustav okružuje divovski vatreni zid

Foto: NASA

NA NAJUDALJENIJEM rubu našeg Sunčevog sustava nalazi se barijera vruće plazme, odnosno divovski vatreni zid sunčevih zraka koji definira rub međuzvjezdanog prostora.

Kada je svemirska letjelica Voyager 2 krajem 2018. godine započela svoje putovanje u međuzvjezdani prostor, zabilježila je na tom području temperature od 49.427 Celzijevih stupnjeva, piše Futurism.

“Lokalni međuzvjezdani medij, barijera vruće plazme, promjenjiv je u blizini heliopauze i topliji nego što se očekivalo“, piše u sažetku studije naziva Voyager 2 plasma observations of the heliopause and interstellar medium koja je objavljena u znanstvenom časopisu Nature Astronomy.

U sažetku također piše kako su promatranja “Voyagera 2 pokazala da je temperatura u toj regiji 30.000 – 50.000 K, dok modeli i opažanja predviđaju temperature od 15.000 do 30.000 K“.

Hoće li utjecati na međuzvjezdana putovanja?

Znanstvenicima za sada nije jasno kako će ovaj zid vruće plazme utjecati na buduća međuzvjezdana putovanja. Naime, premda je plazma izuzetno vruća, nije gusta (mali broj čestica) te je Voyager 2 prošao kroz nju bez ikakvih problema. No stručnjake brine kako bi ta vruća barijera mogla utjecati na ljude.

Znanstvenici se trenutno bave analiziranjem sloja plazme koji stvaraju i održavaju solarni vjetrovi koji pušu sa Sunca i formiraju divovski mjehur plazme koji okružuje naš Sunčev sustav, pokazalo je istraživanje objavljeno ovog mjeseca u Nature Astronomy.

Prema NASA-inom institutu Jet Propulsion Laboratory, novo istraživanje sugerira da Voyager 2 možda ipak nije prešao u međuzvjezdani prostor, već se zaglavio u širokom prijelaznom području koje se sastoji od nevjerojatno vruće i kompaktne plazme.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.