JANAF nije obveznik Zakona o javnoj nabavi pa natječaje objavljuje samo na svojoj web-stranici. Uvjeti nadmetanja prilagođavali su se određenim tvrtkama, a pobjednik je dio posla ustupao tvrtki koja nije prošla, piše u utorak Večernji list.
Na natječajima su razlike u cijenama znale biti i sedmerostruke pa se događalo da odaberu ponudu od 6,5 milijuna kuna, a istovremeno odbace onu od 850 tisuća kuna, navodi dnevnik.
Janafov natječaj za "Izvođenje radova na modernizaciji automatskog gašenja i hlađenja postojećih spremnika nafte i derivata na Terminalu Omišalj – 1 faza", vrijedan gotovo 20 milijuna kuna, kako sumnja Uskok, namješten je tvrtki Elektrocentar Petek, a njezin vlasnik Krešo Petek zauzvrat je bivšem predsjedniku Uprave Janafa Draganu Kovačeviću predao mito od 1,96 milijuna kuna.
Otkako je izbila ova afera, javnost se uglavnom bavi slučajem Dragana Kovačevića, no ono bitno – kako su se provodili natječaji za milijunske poslove u Janafu – ispalo je iz fokusa.
Sugovornici Večernjeg lista, koji su upućeni u poslovanje te državne tvrtke, tvrde da se unaprijed znalo tko će dobiti koji posao na Janafovim natječajima.
Zanimljivo je da Janaf nije obveznik Zakona o javnoj nabavi, što znači da svoje natječaje ne mora objavljivati u Narodnim novinama, a oni koji nisu prošli ne mogu se žaliti.