PREMA podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), čak 43% medicinskih sestara, odnosno tehničara još uvijek se nije cijepilo protiv covida-19.
To je vrlo visok udio ako se uzme u obzir činjenica da je među njihovim kolegama liječnicima samo 19.7 posto necijepljenih te da su medicinski djelatnici među prvima dobili mogućnost da se cijepe.
> Čak 43% medicinskih sestara se nije cijepilo: "Boje se da neće moći zatrudnjeti"
Više važnih odgovornosti medicinskih djelatnika
Ova loša statistika postaje još ozbiljnija kada se zna da medicinski djelatnici u jeku pandemije imaju više razloga i veću odgovornost da se cijepe od opće populacije.
Prije svega, istraživanja su pokazala da je vjerojatnost da će teško oboljeti od covida-19 kod zdravstvenih djelatnika oko 7 puta veća nego u općoj populaciji. To, među ostalim, znači da mogu ozbiljno ugroziti vlastito zdravlje i na duže vrijeme ispasti iz zdravstvenog sustava koji će trpjeti zbog manjka zaposlenih koji u Hrvatskoj postoji čak i kada nema pandemije.
Osim toga, medicinski djelatnici u izravnom su kontaktu s bolesnim i starim ljudima koji spadaju u najrizičniju skupinu. A među njima ima mnogo onih koji se ne smiju cijepiti iz medicinski opravdanih razloga te mnogo onih kod kojih cjepiva zbog bolesti ili dobi ili kombinacije neće izazvati dovoljan imunosni odgovor.
Konačno, medicinski djelatnici uzor su općoj populaciji. Ako su prema cijepljenju kolebljivi oni, koji bi trebali imati elementarnu medicinsku naobrazbu i povjerenje u medicinsku struku i preporuke, a usto imaju više razloga da se cijepe nego što ih ima opća populacija, nameće se pitanje zašto bi se drugi cijepili.
Statistike medicinskih sestara osobito su poražavajuće kada se usporede sa statistikama za odraslu populaciju u Hrvatskoj. Naime, procijepljenost medicinskih sestara od 63 posto nije puno viša od procijepljenosti ukupne odrasle populacije koja je 5. srpnja bila 45 posto.
Problem postoji u mnogim zemljama
Problem nedovoljne procijepljenosti medicinskog osoblja i osoblja u domovima za starije nije isključivo hrvatski.
Jedna velika analiza 35 studija provedenih u više zemalja širom svijeta pokazala je da je u prosjeku oko 22.5 posto medicinskih djelatnika kolebljivo prema cijepljenju. Postoci su varirali od zemlje do zemlje - od 7 posto u Italiji i 8 posto u SAD-u, do visokih 49 posto u Saudijskoj Arabiji. Nažalost, Hrvatska po tome, kako se čini, spada među zemlje značajno lošije od prosjeka.
Britanski zdravstveni stručnjaci smatraju da bi procijepljenost medicinskih sestara, a osobito zaposlenika domova za starije trebala biti viša od 80 posto. Istovremeno bi procijepljenost štićenika domova trebala biti najmanje 90 posto. Kako taj uvjet udovoljava tek oko 65 posto domova u Engleskoj te samo 44 posto u Londonu, Engleske su vlasti 15. lipnja najavile da će cijepljenje zaposlenih u domovima za starije postati obavezno.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je u ponedjeljak da će zdravstveni radnici, zaposlenici domova za njegu i oni koji rade s ranjivim i nemoćnim pacijentima u Francuskoj morati biti cijepljeni do 15. rujna. Ministar zdravstva Olivier Véran na televiziji LCI dodao je da će necijepljenim zdravstvenim radnicima biti zabranjen odlazak na posao te da im nakon tog roka neće biti isplaćene plaće.
Strah od sterilnosti nema uporišta u znanosti
Razlozi i opravdanja za kolebljivost prema cijepljenju koje iznose medicinske sestre, njihovi sindikati i bolnice, dijelom imaju smisla. No to ne znači da su opravdani.
Naime, za očekivati je da su medicinske sestre već preboljele covid-19 u većem postotku od opće populacije, što znači da imaju razloga da se osjećaju zaštićenima. Ipak, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje da se cijepe i oni koji su preboljeli, i to s dvije doze kako bi dobili najbolju moguću zaštitu, koja je osobito korisna sada, kada se širi delta soj koji je mnogo zarazniji i opasniji od izvornog vuhanskog.
Također je za očekivati da su medicinske sestre u prosjeku mlađe životne dobi, a to je jedan od ključnih čimbenika koji utječu na kolebljivost. Naime, statistike jasno pokazuju da od covida-19 u značajno većem postotku umiru bolesni i stariji nego zdravi i mladi. Ipak, samo u SAD-u u samo godinu dana od početka pandemije, do početka travnja 2021., umrlo je više od 3600 medicinskih djelatnika.
Razumljiva je i razlika u procijepljenosti između liječnika i medicinskih sestara. Prije svega liječnici imaju značajno bolje znanje o medicini, a također su u prosjeku stariji od medicinskih sestara. Osim toga, među liječnicima je udio muškaraca veći, a pokazalo se da su muškarci nešto manje kolebljivi prema cijepljenju od žena.
No, jedan od ključnih argumenata na koje se pozivaju hrvatske medicinske sestre ne stoji. Riječ je o strahu koji izaziva neutemeljena teorija prema kojoj cjepivo protiv covida-19 može uzrokovati sterilnost.
Odakle dolazi mit o neplodnosti?
Nažalost, iskustva prije pandemije, a osobito od njezina početka pokazala su da dezinformacije i nespretne komunikacije određenih sigurnosnih pitanja znaju vrlo uspješno nadživjeti njihovo demantiranje. To je vrlo problematično jer s jedne strane ljudi očekuju da se sve moguće informacije o mogućim nuspojavama cijepljenja predstavljaju otvoreno i transparentno, a s druge strane, kada se neke zabrinutosti objave i potom demantiraju, teoretičari zavjera to uzimaju kao dokaz o postojanju nekog sustavnog plana zataškavanja u kojem sudjeluje cijela medicinska zajednica.
Kako je nastao mit prema kojem bi cjepiva mogla uzrokovati neplodnost, kojeg se boje naše medicinske sestre? Početkom prosinca 2020. njemački liječnik i epidemiolog Wolfgang Wodarg, koji je već ranije u drugim pandemijama bio skeptičan prema potrebi za cjepivima, a tijekom ove je postao zloglasan među njemačkim znanstvenicima zbog umanjivanja opasnosti covida-19, udružio se s bivšim zaposlenikom Pfizera kako bi od Europske agencije za lijekove (EMA) zatražio podrobno istraživanje Pfizerova cjepiva. Jedna od zabrinutosti koje je izrazio dvojac bila je da protein Syncytin-1 dijeli neke genetske upute s dijelom koda za protein spike novog koronavirusa. Naime, problem je u tome da je Syncytin-1 važan za razvoj posteljice kod sisavaca. Kada bi cjepivo uzrokovalo da protutijela protiv virusnog proteina S istovremeno napadaju Syncytin-1, organizam bi blokirao taj protein u ljudskoj posteljici, što bi žene moglo učiniti neplodnima.
Njihovu peticiju upućenu EMA-i preuzele su antivakserske web stranice i blogovi i proširili su je na društvenim mrežama. Facebook je na kraju uklonio postove o peticiji, no bilo je prekasno.
Ova priča lijepo se uklopila u klasičnu teoriju zavjere prema kojoj neki moćnici i organizacije poput Billa Gatesa, masona i iluminata rade na depopulaciji Zemlje.
Utjecaj fikcijskih serija
Dodatan poticaj popularnosti teorije dala je Amazonova fikcijska miniserija Utopija. U toj seriji proizvođač lijekova opsjednut kontrolom stanovništva stvara iluziju pandemije gripe kako bi uvjerio ljude da uzimaju cjepivo protiv gripe, koje ne sprječava infekciju, već ljudsku reprodukciju.
Glasnogovornik Amazonovih Studija objavio je da je ta serija čista fikcija.
"Utopija je premijerno prikazana na Amazon Prime Videu 25. rujna 2020.", rekao je glasnogovornik u izjavi za WebMD.
“Napisana je prije 7 godina, a snimljena je prije pandemije covida-19. Serija se temelji na originalnoj britanskoj verziji, koja je premijerno izvedena 2013. godine, i dijeli veći dio iste radnje, uključujući priču o cjepivima."
No, nažalost, to nije spriječilo ni usporilo širenje teorije zavjere o pokušaju sterilizacije i smanjenja populacije. Teoretičari zavjera skloni su vjerovati da je svako demantiranje teorija zavjera, kao i povezanosti filmova i stvarnosti, samo potvrda u prilog njihovim teorijama.
Temelji za strah nemaju uporišta u biologiji
Američka baza PubMed ističe da su biološki temelji za ovu ideju vrlo slabi.
Naime, proteini Spike koronavirusa i Syncytin-1 dijele tek male dijelove istog genetskog koda, koji nisu dovoljni da bi ista protutijela koja blokiraju Spike blokirala i Syncytin-1.
Jill Foster, specijalistica za dječje zarazne bolesti sa Sveučilišta Minnesota u Minneapolisu, kaže da bi to bilo kao da dvije osobe imaju telefonske brojeve koji sadrže broj 7. Ne biste mogli nazvati jedan broj da biste došli do druge osobe, iako njihovi telefonski brojevi dijele jednu zajedničku znamenku.
"Ono što znamo je da su geni za te proteine slični na tako malom nivou", tumači Foster.
Čak je i njemački epidemiolog Wodarg u svojoj peticiji priznao da "nema naznaka da bi protutijela protiv proteina virusa SARS-CoV-2 mogla djelovati kao protutijela protiv Syncytina-1".
Istraživanja u praksi također ne potvrđuju tezu
No, ako teorija ne zvuči dovoljno uvjerljivo, treba istaknuti da je praksa jako dobro potvrđuje.
Naime, podaci iz ispitivanja cjepiva Pfizer na ljudima nikako ne podržavaju hipotezu o sterilnosti. U ispitivanju Pfizera, koje je obuhvatilo više od 37.000 ljudi, žene su dobile testove na trudnoću prije nego što su primljene u istraživanje. One koje su već bile trudne bile su isključene iz studije za svaki slučaj. Tijekom kliničkog testiranja 23 žene su začele, vjerojatno slučajno. Dvanaest od ovih trudnoća dogodilo se u skupini koja je primila cjepivo, a 11 u skupini koja je primila placebo. Dakle i cijepljene i necijepljene začele su podjednako.
Do sličnog zaključka došle su i brojne studije koje su do danas provedene. Američki Centri za kontrolu bolesti (CDC) tvrde da do danas nisu pronađeni nikakvi dokazi koji bi ukazivali na moguću povezanost cijepljenja sa ženskom ili muškom neplodnosti, kao ni s erektilnom disfunkcijom.
Iste nalaze predstavlja i GAVI, javno-privatno globalno zdravstveno partnerstvo koje surađuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), UNICEF-om i Svjetskom bankom na povećanju pristupa imunizaciji u siromašnim zemljama.
Kada bi neplodnost uzrokovalo cjepivo, onda bi je uzrokovao i virus
Zanimljivo je da teoretičari zavjera, antivakseri i njihovi sljedbenici u svojem širenju straha od cjepiva propuštaju uočiti da bi većinu nuspojava za koje optužuju cjepiva u istoj ili još većoj mjeri mogli izazivati pravi virusi koji, za razliku od njegovih dijelova, imaju sposobnost umnožavanja.
U povijesti je poznato da su neka cjepiva, poput cjepiva protiv ospica, znala u rijetkim slučajevima izazivati određene nuspojave koje je uzrokovala i sama bolesti.
No, Paul Offit, ravnatelj Centra za obrazovanje o cjepivima u Dječjoj bolnici u Philadelphiji, kaže da ova teorija zavjere pada u vodu kada se uzme u obzir da su u SAD-u više od 22 milijuna ljudi zaražena virusom SARS-CoV-2. Zapravo, stručnjaci vjeruju da je taj broj mnogo veći jer je 22 milijuna samo broj koji je potvrđen testiranjem. Stvaran broj mogao bi biti čak tri puta veći.
Ako se pretpostavi da je zaraženo oko 70 milijuna Amerikanaca, odnosno oko 20% stanovništva, a ako je teorija o neplodnosti istinita, očekivalo bi se da bi se problem neplodnosti vrlo jasno očitovao u statistikama neplodnosti.
"Nema dokaza da je ova pandemija promijenila obrasce plodnosti", kaže Offit.
"Ako prirodna infekcija ne mijenja plodnost, zašto bi to radilo cjepivo?" pita Offit, koji je pregledavao klinička ispitivanja cjepiva kao savjetnik FDA-e.