S OBZIROM na to da se Kina suočava s prijetećom demografskom krizom, vlada je prošloga mjeseca donijela zakon kojim se povećava dosad dopušteno ograničenje veličine obitelji.
Ipak, budući da mnogi parovi još uvijek oklijevaju u vezi proširenja obitelji, neka mjesta u Kini za to nude novčane poticaje.
Jedno od takvih je selo Huangzhugen u gradu Lianjiang u južnoj provinciji Guangdong. Platit će stalnim stanovnicima 510 dolara (više od 3200 kuna) mjesečno za bebe rođene nakon 1. rujna, izvijestio je kineski Global Times.
Obitelji će primati mjesečne subvencije sve dok njihove bebe ne napune 2 i pol godine.
Subvencije, ukupne vrijednosti nekoliko milijuna juana, donirao je bogati čovjek iz sela, izvijestili su lokalni listovi Zhanjiang Daily.
Spora stopa rasta stanovništva
Politika troje djece posljednja je mjera u vladinim pokušajima da poveća stopu fertiliteta u zemlji uslijed brzog starenja stanovništva i smanjene radne snage.
Vlada je najavila promjenu politike samo nekoliko tjedana nakon objavljivanja popisa 2020. godine, koji je pokazao da kinesko stanovništvo raste najsporijom stopom u posljednjih nekoliko desetljeća.
Dio vladinog napora uključivao je financijske poticaje u mnogim dijelovima zemlje. Okrug Linze, na sjeverozapadu pokrajine Gansu, nudi subvencije za nekretnine u iznosu od 6200 dolara za parove koji imaju dvoje ili troje djece, prema Global Timesu. Lokalna vlada također planira ponuditi novčane subvencije do 1500 dolara po bebi godišnje za obitelji s dvoje ili troje djece.
Panzhihua, grad u provinciji Sichuan, također daje gotovinske potpore obiteljima s dvoje ili troje djece, 80 dolara mjesečno po bebi.
Slične mjere provedene su u drugim azijskim zemljama koje proživljavaju sličnu demografsku krizu: japanski grad Nagi postigao je demografski uspjeh. Jednokratna plaćanja povećavaju se od prvog djeteta.
Kritike mlađe populacije
A u Singapuru, koji ima jedan od najnižih nataliteta u svijetu, vlada je prošle godine ponudila jednokratnu uplatu roditeljima.
No, u Kini je službeni poticaj za povećanje broja beba naišao na kritike mnogih žena i mladih ljudi koji kažu da nije učinjeno dovoljno na rješavanju glavnih problema koji ih sprječavaju da imaju više djece: ukorijenjene nejednakosti spolova, očevi koji ne idu na porodiljni dopust, porast troškovi života i smanjenje mogućnosti zaposlenja.
Da bi imale više djece, žene se često moraju značajno žrtvovati u karijeri i mogu se suočiti s povećanom diskriminacijom na radnom mjestu - pogotovo jer se od njih i dalje očekuje da su prvenstveno odgovorne za brigu o djeci i kućanskim poslovima. Budući da više žena nego ikad dobiva fakultetsko obrazovanje i ulazi u radnu snagu, manje ih je spremno na tu žrtvu.
Problem je izraženiji u gradskim središtima, gdje su troškovi života veći, veća je konkurencija za radna mjesta, a mnogi se žale na stagnaciju plaća. Ipak, prepreke postoje i u ruralnijim, manje gusto naseljenim područjima.