Nekad vrlo uspješna tvrtka Ratka Mačeka danas u stečajnom postupku

Foto: Index(Arhiva)

"BIO je Bog i batina u HDZ-u", tvrdila je za Ratka Mačeka bivša blagajnica HDZ-a Branka Pavošević. No, to su bila vremena Ive Sanadera, dok su danas iza njega ostale propale tvrtke.

Tko će platiti stečajni postupak?

Trgovački sud u Zagrebu pozvao je zainteresirane osobe i vjerovnike tvrtke bivšeg glasnogovornika Vlade i HDZ-a Ratka Mačeka, MPR Strateško komuniciranje, da u roku od 15 dana solidarno predujme 25.000 kuna za pokriće sudskih troškova stečajnog postupka. Ukoliko se ne predujmi navedeni iznos sud će donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju stečajnog postupka nad društvom koje je Maček osnovao u siječnju 2008. kao društvo s ograničenom odgovornošću za odnose s javnošću u kojem je bio direktor i jedini član.

Podsjetimo kako su Mačekove tvrtke u recesijsko doba poslovale rekordno, jer su PR tvrtke ostvarile 28 milijuna kuna dobiti. Tvrtke osnovane s minimalnim kapitalom, a neke od njih i bez zaposlenika poslovale su tada izvan svih očekivanja. Prema poslovnim knjigama iz 2009. i 2010. godine za Mačekovu tada tek osnovanu  tvrtku MPR Strateško komuniciranje sve je izgledalo sjajno. Tvrtka je bila osnovana 22. siječnja 2008 s godine s minimalnim kapitalom od 20 tisuća kuna i u "zlatno doba" imala je svega tri zaposlena. No, zato je njihova lista klijenata bila popunjena i više nego respektabilnim klijentima.

Tek osnovana tvrtka odmah dobila milijunske ugovore


Hidroelektra industrogradnja odmah im je u prvoj godini isplatila oko 1,2 milijuna kuna. Riječ je o onoj istoj tvrtki za koju se ispostavilo da je darivala automobile HAC-u. Naravno, na listi MPR-a našle su se i omiljene tvrtke Ive Sanadera, kao što je Podravka, koja je usluge MPR-a navodno plaćala više od 400 tisuća kuna, te Pliva s gotovo pola milijuna kuna.

Među platišama Mačekove tvrtke nalazi se i Badel te TDR, a posebno je zanimljivo ime klijenta Stipe Matića koji se sa svojim M-sanom i King ICT-om obogatio na poslovima s državom. Sve je te klijente nova i tek oformljena tvrtka dobila odmah nakon osnivanja.

Danas je sud je ispunjenja zakonskih uvjeta pokrenuo prethodni postupak radi utvrđenja uvjeta za otvaranje stečajnog postupka nad tom tvrtkom. Navodi se i da je tijekom postupka utvrđeno da postoje uvjeti za otvaranje stečajnog postupka, međutim da Mačekova tvrtka nema dostatne imovine koja bi činila stečajnu masu potrebnu za namirenje troškova postupka i vjerovnika.

Od Mačeka tražili popis imovine
 
Pozivajući se na zakonske odredbe o obustavi, produljenju i trajanju stečajnog postupka, a ističući i da imovina dužnika koja bi ušla u stečajnu masu nije dovoljna ni za namirenje troškova toga postupka ili je neznatne vrijednosti, navedeno je da će stečajni sudac donijeti odluku o otvaranju i istovremenom zaključenju stečajnog postupka, u kojem slučaju se otvoreni stečajni postupak neće provoditi.


U rješenju se navodi i da se postupak neće zaključiti ako se u predviđenom roku predujmi dostatni iznos novca za pokriće troškova, kako prethodnog, tako i otvorenog stečajnog postupka. Ukoliko se navedeni iznos ne predujmi u roku od 15 dana sud je dužan otvoriti i zaključiti stečajni postupak, između ostalog imenovati i stečajnog upravitelja koji, kako se navodi, zastupa stečajnu masu i nakon zaključenja i brisanja stečajnog dužnika iz sudskog registra.

Najnovije rješenje Trgovačkog suda uslijedilo je nakon rješenja iz rujna kojim se Mačeku nalagalo da sastavi i podnese popis imovine svoje  tvrtke radi utvrđenja uvjeta za otvaranje stečaja. To rješenje bila je posljedica Mačekova prijedloga za pokretanje stečaja nad vlastitom vrtkom navodeći da ne može uredno izvršavati dospjele obaveze zbog insolventnosti.

Nedokazana Fimi media

Kao glasnogovornik Vlade i HDZ-a u vrijeme bivšeg premijera Ive Sanadera Maček se našao na optuženičkoj klupi u slučaju Fimi media. U tom je slučaju za izvlačenje novca iz državnih institucija i tvrtki nepravomoćno bio osuđen i HDZ. Vrhovni sud ukinuo je nepravomoćnu presudu u tom slučaju, no Maček koji je jedini bio osuđen na uvjetnu kaznu nije podnio žalbu.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.