U TURSKOJ je prije dva tjedna nestao Jamal Khashoggi, 60-godišnji saudijski novinar.
Turske vlasti jučer su objavile kako imaju dokaze da je Khashoggi ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu. AP se poziva na visoko rangirane turske policijske službenike koji su, kako pišu, pronašli "sigurne dokaze" tijekom pretresa konzulata, a koji upućuju na to da je novinar ubijen baš tamo.
CNN je, pak, u večernjim satima po našem vremenu, pozivajući se na turske dužnosnike, objavio kako je novinar ubijen i raskomadan u veleposlanstvu.
Ova priča je u većini relevantnih svjetskih medija danas glavna tema, a ima potencijal da izazove pravu političku krizu.
>> Turci kažu da imaju dokaze da je novinar ubijen u saudijskom konzulatu
Tko je nestali novinar?
Jamal Khashoggi je saudijski novinar i kritičar saudijske vlasti koji piše za The Washington Post. Rođen je 13. listopada 1958. u Medini.
Khashoggi se lani iselio u SAD iz straha od uhićenja, nakon kritike nekih odluka prijestolonasljednika Mohammada bin Salmana i vojne intervencije Rijada u Jemenu.
Kada i gdje je nestao?
>> Turske vlasti za CNN: Tijelo nestalog novinara u konzulatu je izrezano na komade
Khashoggi je posljednji put viđen 2. listopada u saudijskom konzulatu u Istanbulu. Tamo je, kako piše CNN, išao kako bi podigao papire koji bi mu omogućili da sklopi brak sa svojom zaručnicom koja je Turkinja. No od tada mu se gubi svaki trag.
Turski službenici rekli su kako vlasti vjeruju da je ubijen u konzulatu, nakon čega mu je tijelo uklonjeno.
Turske vlasti su objavile da su u posjedu audiosnimke koja pokazuje da je Khashoggi ubijen u konzulatu te su tu snimku predale Saudijskoj Arabiji i SAD-u.
Khashoggijevo tijelo izrezano je na komade nakon što je ubijen, javlja CNN pozivajući se na neimenovanog turskog dužnosnika.
Ministar vanjskih poslova Mehmet Cavusoglu kazao je na konferenciji za novinare u Ankari da će policija pretražiti konzulat i konzulovu rezidenciju koja bi, prema ranijim izvješćima turske televizije, mogla biti povezana s Khashoggijevim nestankom. Pretražit će se i vozila.
Koja je uloga Apple Watcha u cijeloj priči?
Dokazi su, pisale su turske provladine novine Sabah, dobiveni zahvaljujući satu koji je Khashoggi imao na sebi kada je, kako tvrdi turska policija, zatočen, mučen i na kraju ubijen. No ne radi se o bilo kakvom satu, nego o Apple Watchu, pametnom satu koji je, prema ovoj teoriji, bio povezan s njegovim iPhoneom, koji je, pak, ostavio kod svoje zaručnice koja ga je čekala ispred konzulata. Ipak, analitičari iz tehničkih razloga smatraju nevjerojatnim da je Khashoggi mogao na ovaj način snimiti ono što mu se dogodilo i poslati snimku.
>> Je li ubojstvo saudijskog novinara stvarno snimio njegov Apple Watch?
Njegovo "ispitivanje, mučenje i ubojstvo snimljeni su na audiosnimci i poslani na njegov iPhone i na iCloud", navodi Sabah. Kada su saudijski agenti, koji su došli u Tursku upravo kako bi ga likvidirali, otkrili njegov Apple Watch, otključali su ga pomoću njegovog otiska prsta i zatim izbrisali neke, ali ne i sve audiozapise.
Međutim, Apple Watch ne koristi Appleov Touch ID sustav, što znači da nije mogao biti otključan otiskom prsta. Osim toga, pametni sat je trebao imati bluetooth vezu s pametnim telefonom koji je bio kod njegove zaručnice. A bluetooth veza, dobro je poznato svima koji su je koristili, ima vrlo ograničen domet. Nadalje, nije se mogao spojiti mobilnom vezom izravno na iCloud, jer Apple ne podržava mobilne operatere u Turskoj kad je Apple Watch u pitanju, a nije moguć niti roaming.
Puno vjerojatniji scenarij je taj da turske tajne službe jednostavno imaju druge metode prisluškivanja stranih diplomatskih ustanova, poput saudijskog konzulata, a da im je priča s Apple Watchom naprosto poslužila kao zgodan paravan za tu politički nezgodnu činjenicu.
Tko je osumnjičen?
Turski mediji objavili su imena 15 Saudijaca osumnjičenih za Khashoggijevo ubojstvo. Turski sigurnosni izvori priopćili su Reutersu da je skupina od 15 saudijskih državljana, među kojima i neki službenici poput zapovjednika zrakoplovnih snaga te šefa za forenziku i obdukciju, ušla u konzulat isti dan kad je Khashoggi bio u njemu i kasnije napustila zemlju.
Novine Sabah objavile su imena i godine rođenja 15 Saudijaca koji su stigli na istanbulski aerodrom Ataturk tog 2. listopada. Dvanaest ih je stiglo u utorak ujutro, na osnovu fotografija napravljenih na kontroli aerodroma. Petnaest ljudi stiglo je u četiri različita termina, prenosi Sabah.
U međuvremenu je slučaj postao važan za svjetsku politiku
U međuvremenu je nestanak novinara postao jedna od glavnih tema svjetske politike, a svi vodeći svjetski portali ovu vijest prate iz minute u minutu. Eventualna umiješanost Saudijske Arabije otvara vrlo škakljiva pitanja o budućnosti njezina odnosa s SAD-om. O svemu se oglasio i Trump koji je poslao svog državnog tajnika u Arabiju.
Američki predsjednik Donald Trump je prije pet dana rekao kako SAD ima istražitelje koji pomažu Turskoj u istrazi nestanka Khashoggija, dodavši da također rade sa Saudijskom Arabijom.
>> Hoće li zbog ubojstva novinara Trump riskirati naftu i prodaju oružja?
Upitan jesu li ugrožene američko-saudijske veze, u svjetlu slučaja Khashoggi, Trump nije dao izravan odgovor rekavši da "mora otkriti što se dogodilo".
Zbog Khashoggijevog nestanka jučer su se u glavnom saudijskom gradu Rijadu sastali američki državni tajnik Mike Pompeo i saudijski kralj Salman. Nakon razgovora sa Salmanom, Pompeo se sastao i s ministrom vanjskih poslova Abdelom al-Džubeirom, kao i s prijestolonasljednikom Bin Salmanom.
Trump vjeruje Saudijcima?
Pompeu je princ prijestolonasljednik rekao da je Saudijska Arabija "snažna i dugogodišnja saveznica" Sjedinjenih Država. Pompeo će danas posjetiti i Tursku.
Trump je pak jučer navečer na Twitteru napisao da mu je saudijski princ prijestolonasljednik kazao kako nije znao što se događalo u saudijskom konzulatu u Istanbulu, gdje je nestali novinar Jamal Khashoggi viđen posljednji put. Dodao je da je princ bio s Pompeom tijekom telefonskog razgovora s predsjednikom te rekao kako je "već pokrenuo, uz namjeru brzog proširenja, punu i cjelovitu istragu te stvari". Čini se da Trump ovime želi poručiti da vjeruje princu prijestolonasljedniku Mohammadu bin Salmanu.