Neustavni referendum uspio, Dodik poručuje: "Ne bojim se uhićenja"

Foto: Hina, Elmedin Mehić/Klix.ba

PREMA podacima sa 71 posto glasačkih mjesta na referendumu koji je u nedjelju održan u Republici Srpskoj gotovo svi koji su sudjelovali u tom izjašnjavanju dali su potporu obilježavanju 9. siječnja kao entitetskog praznika.


Predsjednik povjerenstva za provedbu izbora Siniša Karan kazao je novinarima kako je od 425.715 glasačkih listića prebrojanih do 22 sata pozitivan odgovor na postavljeno referendumsko pitanje sadržavalo je njih 99,7 posto.

Karan nije iznio precizne podatke o izlaznosti no potvrdio je kako je ona bila veća od 50 posto što je zakonska pretpostavka da bi ovo izjašnjavanje bilo važeće.

Pravo sudjelovanja na referendumu imalo je nešto više od 1,2 milijuna građana.

Glasači su odgovarali  na pitanje žele li da se 9. siječnja nastavi obilježavati i slaviti kao dan RS. Ustavni sud BiH je izrijekom 9. siječnja, datum kada je 1992. dio zastupnika Srba proglasio tzv. republiku srpskog naroda, označio neustavnim praznikom jer diskriminira Hrvate i Bošnjake kao pripadnike konstitutivnih naroda u RS, a potom zabranio referendum.

Konačne rezultate referenduma provedbeno povjerenstvo, kakao je najavio Karan, objavit će danas u 12 sati.

Referendum u RS-u imao je karakteristike jednonacionalnog izjašnjavanja jer Bošnjaci i Hrvati na njemu nisu sudjelovali.

Bošnjački dužnosnici u tijelima vlasti u izjavi lokalnim medijima u BiH izrazili su sumnju u vjerodostojnost objavljenih podataka o izlaznosti svjedočeći kako je na terenu zapravo bilo malo zanimanje za glasovanje.

"Daleko manja je izlaznost na referendum nego što to povjerenstvo za provedbu referenduma predstavlja. Cijeli dan sam na prostoru entiteta RS-a i nigdje nisam vidio da idu ljudi u većem broju na taj referendum", izjavio je Mihnet Okić, predsjednik kluba hrvatsko-bošnjačke koalicije "Domovina" u Narodnoj skupštini RS kako ga citira portal Klix.

Dodik: Ne bojim se uhićenja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na konferenciji za medije nakon referenduma kazao je da se ne plaši eventualnog hapšenja, jer, ističe, organiziranjem referenduma o danu RS-a nije učinjena kaznena odgovornost.

Na pitanje novinara portala Klix.ba plaši li se reakcije Tužiteljstva BiH s obzirom da je održan referendum koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim čime je narušen ustavnopravni poredak BiH, Dodik je odgovorio da se ne plaši.

"Referendum je tretiran isključivo kao priča o Dodiku. Ja se ne plašim naravno, ali sam ponosan što su sa mnom u ovome bili i drugi lideri iz RS-a. I Mladen Ivanić i Branislav Borenović i Mladen Bosić. U meni nećete vidjeti nikakav strah. Baš me zanima na koji način će reagirati ti koji misle da mogu reagirati na neki način", kazao je Dodik dodavši da u provođenju referenduma nema kaznene odgovornosti.


"Morali bi uhititi čitavu Narodnu skupštinu i narod i naravno da to neće moći", naglasio je Dodik.

"Najbolji odgovor na sve tvrdnje (Bakira) Izetbegovića dan je širom RS", kazao je Dodik pozivajući se na rezultate referendumskog izjašnjavanja na kojem je nakon prebrojavanja trećine glasova skoro 100 posto bilo za 9. siječnja kao dan entiteta.

Ustavni sud BiH  je nazvao institucijom "bez javne kontrole" ustvrdivši kako je donio "katastrofalne odluke".

"Ovdje se radi o sudu koji provodi političko nasilje", kazao je Dodik komentirajući sudske odluke.

Ustvrdio je kako BiH i dalje funkcionira isključivo temeljem intervencije međunarodnog čimbenika koji opet, po njegovim riječima, prijeti silom.

"Izražavam zadovoljstvo danom koji će nedvojbeno ući u povijest RS. Mnogi će se pozivati na ovaj dan kao primjer odlučnosti", kazao je Dodik osvrćući se na ogromnu potporu onih koji su izašli na referendum nastavku obilježavanja 9. siječnja kao dana RS.

Referendum je ocijenio potpuno uspjelim te kazao kako ne treba isključiti slično izjašnjavanje o "statusu RS-a" kada za to dođe vrijeme.

"Ovo je bio referendum o danu RS ne o statusu", kazao je Dodik na konferenciji u Banja Luci koju je "začinio" verbalnim napadima i uvredama na račun novinara koja su mu postavljali pitanja koja nisu bila po njegovu ukusu.

Ljutito je odgovorio na pitanje hoće li biti referenduma o odcijepljenu RS istaknuvši kako to stoji u programskim dokumentima njegovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

"Kada dođe vrijeme razgovarat ćemo na tu temu. Hoćemo li odlučiti ili nećemo ne trebaju drugi procjenjivati", kazao je Dodik dodajući kako je uvjet da se referendum o odcijepljenju RS od BiH ne održi vraćanje tom entitetu ovlasti koje su mu navodno oduzete od 1995.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.