ISTRAGA o ilegalnim metodama kojima su britanski novinari prikupljali informacije mogla bi se s News of the Worlda proširiti i na niz drugih novina, od Sunday Timesa sve do modnog časopisa Marie Claire, piše BBC.
Još prije tri mjeseca britanska je polcija zatražila materijale iz operacije "Motorma"n o novinarima koji su koristili usluge jednog privatnog detektiva da bi saznali povjerljive podatke o ljudima o kojima su pisali.
Navodi se da je jedan detektiv iz Hampshirea primio oko 4 tisuće zahtjeva od 305 novinara iz 31 tiskovine, a najviše ih je bilo iz Daily Maila.
Prema podacima iz javno dostupnog sadržaja, postojalo je veliko i odlično organizirano crno tržište povjerljivim informacijama slavnih i tzv. običnih ljudi. Informacije za novinare uključivale su nečiju trenutnu adresu, podatke o tome tko je vlasnik automobila za neku registarsku tablicu, telefonski brojevi koji nema u imeniku, popis poziva s nekog broja, detalji o bankovnom računu i liječničkom kartonu.
Najveći dio informacija koje su detektivi davali novinarima isposlovane su ilegalno, korupcijom, prevarom potkupljivanjem policajaca i državnih službenika ili lažnim predstavljanjem.