Nitko iz vlasti Srbije nije došao na komemoraciju u Srebrenicu

Foto: FaH

MEMORIJALNOM skupu u Potočarima, gdje se danas obilježavaju 22 godine od počinjenog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, neće nazočiti nitko od predstavnika srbijanskih vlasti.

Na komemoraciji se očekuju čelnici Pokreta slobodnih građana Saša Jovanović, Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović i Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak. Jovanović je kazao da ide u Potočare kako bi se poklonio "žrtvama bezumlja". "Otišao bih tamo koliko god puta treba i poklonio se žrtvama jednog političkog bezumlja. To nije samo moja obveza kao političara. Najmanje je zbog toga. To je moja obveza kao čovjeka i roditelja, da tamo budem 11. srpnja. To je najmanje što mogu učiniti", rekao je Jovanović.

Čedomir Jovanović: "Srebrenica je srpska sramota i grijeh"


On je u izjavi za list “Danas” ocijenio da je Srebrenica srpska "sramota i grijeh".

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je na TV Happy da za komemoraciju u Potočarima “nismo dobili pozivnicu” i ponovio da se u Srebrenici “dogodio strašan zločin” te da “iskreno suosjeća s obiteljima žrtava”.

Vučić, koji je izbjegao upotrijebiti riječ "genocid", konstatirao je da oni (predstavnici oporbe) “koji su tamo otišli iz Srbije mogu iskazati svoje mišljenje, ali njegova riječ, kao i predsjednika vlade i ministra vanjskih poslova, obvezuje”.

On je dodao kako se nada da smo “iz stravičnog zločina koji se dogodio izvukli pouke – kao i iz Bratunca, 'Oluje', i najstrašnijeg u Jasenovcu".

Na groblju u Potočarima do sada su pokopani ostaci 6504 srebreničke žrtve. U više od 80 masovnih grobnica pronađenih nakon genocida kojega su tada počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba do sada su pronađena tijela 6662 žrtve, a još uvijek se traga za ostacima oko tisuću ubijenih.

Srebreničani poručili - pomirenje tek nakon priznanja genocida

Dok Srbija izbjegava upotrijebiti riječ "genocid", Srebreničani su s današnje komemoracije poslali jasnu poruku - pomirenje u Bosni i Hercegovini moguće je samo na temelju iskrenog priznanja krivnje za počinjene ratne zločine među kojima je najgori bio genocid počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici u srpnju 1995. godine.

Istaknuli su to sudionici komemoracije održane u memorijalnom kompleksu Potočarima gdje su se ponovno okupile tisuće ljudi kako bi odali počast za više od osam tisuća ubijenih prije 22 godine.

"Pomirenja i bolje budućnosti neće biti sve dok u potpunosti ne bude poražena ideologija koja je kreirala genocid u Srebrenici. Zato danas s ovog svetog mjesta još jednom upućujemo poziv srpskom narodu i njegovim političkim predstavnicima, vjerskim i intelektualnim elitama da prihvate istinu i prestanu nijekati genocid koji je ovdje počinjen, da konačno učine taj korak ka istinskom pomirenju i boljoj budućnosti za sve nas", kazao je u govoru na komemoraciji član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Ta istina, kako je istaknuo, traži od srpskog naroda da prestane poklanjati svoje povjerenje onima koji nude izmišljene mitove i vode u sukobe i kojima narod treba samo kao sudionik u zločinu.


Nijekanjem ratnih zločina vrijeđaju preživjele ali i mrtve

Izetbegović je upozorio kako takvi nijekanjem ratnih zločina i dodjelom odličja ratnim zločincima vrijeđaju i preživjele ali i mrtve, a uz to "nastavljaju svakodnevno prijetiti odcjepljenjem dijela BiH".

"Poručujemo im da u tome neće uspjeti", kazao je Izetbegović ističući kako mjesta masovnih zločina poput Srebrenice i Tomašice kod Prijedora, mjesta koja su na području teritorija Republike Srpske, nikada neće biti ništa drugo nego sastavni dio BiH.

Ubijani su muškarci i dječaci

Kazao je kako su odredi smrti zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića u Srebrenici ciljano pogubili na tisuće zarobljenih muškaraca i dječaka želeći zatrijeti postojanje cijelog jednog naroda.

"Sva krivnja Damira Suljića koji je imao 15 i Alije Salihovića koji je imao 72 godine čije ćemo kosti sahraniti u Potočarima je ta što su bili muslimani-Bošnjaci i što su rođeni u Srebrenici", kazao je Izetbegović podsjećajući na predstojeći pokop 71 žrtve srebreničkog genocida.

Pozvali na pomirenje u Srebrenici

Poručio je kako i nakon svega toga Bošnjaci "preziru ideju nasilne osvete" čime ujedno nude izlaz iz začaranog kruga zla.


"Naša osveta je jedino borba za pravdu i istinu", kazao je Izetbegović pozvavši da Srebrenica postane mjesto pomirenja.

Četvrt stoljeća za utvrđivanje razmjera počinjenog zločina

Predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Carmel Agius kazao je kako su on i njegove kolege proteklih četvrt stoljeća nastojali odlučno služiti pravdi i pri tom posebice utvrditi razmjere i karakter zločina u Srebrenici.

"Tisuće muškaraca i dječaka Bošnjaka ubijeni su i bačeni u masovne grobnice koje su izmještane sve dok ih nismo pronašli. Počinitelji tih užasnih zločina znali su što rade i činili su sve u pokušaju da prikriju svoje zločine no istina će kao i ulje kad tad isplivati na površinu", kazao je Agius ističući kako je ponosan jer je upravo ICTY doprinio da istina o genocidu bude otkrivena i potvrđena brojnim sudskim presudama.

Oni koji niječu genocid neće prikriti razmjere zločina

Upozorio je kako unatoč tome još uvijek ima puno onih koji niječu karakter i razmjere genocida, a njima je poručio kako takvim nečasnim postupcima ne mogu dovesti u pitanje potvrđene činjenice.

"Vi koji niječete nikada nećete uspjeti prikriti razmjere zločina", poručio je predsjednik Haaškog tribunala ističući da će djeca i unuci takvih jednoga dana doznati istinu, a onda će svoje roditelje pitati što su im to još pokušavali prikriti.

Onima koji su zločine preživjeli poručio je pak kako ne smiju dopustiti da ih negatori genocida uvuku u zamku trajne mržnje.

"Istina treba biti katalizator koji će ujediniti ljude u BiH u pravcu pomirenja", zaključio je sudac Agius.




Turska vidi BiH kao "svoj dio"

Numan Kurtulmus, zamjenik premijera Turske, kazao je kao je obljetnica srebreničkog genocida prilika i za samopreispitivanje i podsjetnik da se i danas širom svijeta ponavljaju slični zločini.

"Pitanje je zašto ne učinimo nešto da se takvo što prestane zbivati", kazao je Kurtulmus.

Poručio je kako Turska vidi BiH "kao svoj dio". "Ako se vama nešto dogodi... i naš narod zajedno s vama pati", kazao je turski dužnosnik.

1995. se ne smije zaboraviti

Voditelj delegacije Europske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark kazao je kako se mračni dani 1995. godine ne smiju zaboraviti, posebice u svjetlu današnjih izazova diljem svijeta.

"Zajednička je dužnost svih nas kao Europljana... pamtiti što se ovdje dogodilo", kazao je Wigemark podsjećajući kako se cijela ideja EU-a temeljila na odlučnosti da se strašni zločini počinjeni u Drugom svjetskom ratu nikada ne ponove, a u tome je Unija zakazala upravo u slučaju BiH.

U Srebrenici počinjen najveći ratni zločin od Drugog svjetskog rata

Voditelj misije OESS-a u BiH Jonathan Moore je podsjetio kako je u Srebrenici počinjen najveći ratni zločin u Europi nakon Drugog svjetskog rata.


Kazao je kako se uz odavanje počasti žrtvama mora voditi više računa i o preživjelima i pri tom inzistirati na istini o onome što se zbilo.

"Najoštrije osuđujemo relativiziranje i nijekanje ratnih zločina i veličanje ratnih zločinaca", kazao je Moore dodajući kako u javnom životu ne može biti mjesta za ratne zločince.

Bošnjacima na teritoriju RS i danas uskraćena prava

Ćamil Duraković, predsjednik organizacijskog odbora za obilježavanje 22. obljetnice genocida, upozorio je kako se Bošnjacima na teritoriju RS i danas uskraćuju elementarna prava poput onoga na školovanje na vlastitom jeziku.

Zatražio je od svih poduzimanje koraka kojima će se osigurati da prestane veličanje ratnih zločinaca i vrijeđanje preživjelih te dostojanstva.

"Nećemo odustati i nećemo otići", poručio je Duraković dodajući kako će Bošnjaci učiniti sve da se njihovoj djeci ne ponovi ono što se zbilo 1995. godine.

Većina inozemnih izaslanstava na ovogodišnjoj komemoraciji u Srebrenici bila je zastupljena na razini akreditiranih diplomatskih predstavnika, a hrvatsko je predvodio veleposlanik Ivan Del Vechio.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.