U NJEMAČKOJ je zabilježeno 236.000 osoba koje su bez stalnog mjesta stanovanja, od čega njih 37.000 trajno živi na ulici, proizlazi iz izvješća savezne vlade.
"Od 236.000 građana bez stana najveći dio, njih 178.000, živi u prihvatilištima za beskućnike, 49.000 privremeno živi kod prijatelja ili rodbine, a 37.000 trajno živi na ulici", stoji u prvom vladinom izvješću o beskućnicima.
Većina beskućnika su muškarci
Iz izvješća također proizlazi da su većina beskućnika, oko dvije trećine, muškarci. Među beskućnicima se nalazi 6000 djece, koja u zaštićenim smještajima ili na ulici žive sama ili s roditeljima.
S dolaskom nove vlade pitanje beskućništva je iz ministarstva socijalne skrbi prešlo u ministarstvo gradnje. Do sada su statistikama bili obuhvaćeni samo oni beskućnici koji su bili registrirani u nekoj od prihvatnih ustanova. Ministar rada Hubertus Heil rekao je kako će novi način vođenja statistike omogućiti ciljanu pomoć ugroženima.
Radna grupa za pomoć beskućnicima (BAG W) broj beskućnika procjenjuje višim, na najmanje 300.000, objašnjavajući tu razliku činjenicom da mnoge beskućnike nije moguće obuhvatiti statističkim mjerama. Posljednjih godina velik broj beskućnika dolazi iz istočnoeuropskih članica Europske unije, prije svega Poljske, ali i Rumunjske i Bugarske.