Njemačka ministrica obitelji predlaže uvođenje kvota za žene u upravama tvrtki

Foto: EPA

NJEMAČKA ministrica obitelji Franziska Giffey predložila je danas, na raspravi u Bundestagu, uvođenje ženskih kvota u upravama velikih poduzeća, najavivši ravnopravnost žena kao temu njemačkog predsjedanja Vijećem EU u drugoj polovini godine.

Giffey: "Ravnopravnost nije razumljiva sama po sebi. Mi moramo za ravnopravnost nešto i učiniti"

"Ravnopravnost nije razumljiva sama po sebi. Mi moramo za ravnopravnost nešto i učiniti", rekla je Giffey (Socijaldemokratska stranka Njemačke, SPD) obraćajući se zastupnicima tijekom rasprave o položaju žena u Bundestagu povodom Međunarodnog dana žena 8. ožujka.

 Giffey traži da u dioničkim društvima s najmanje 2000 zaposlenih i četiri člana uprave, u upravi sjedi najmanje jedna žena.

 "Žene su na čelnim mjestima u gospodarstvu nedovoljno zastupljene", rekla je Giffey.

 Ministrica obitelji je kritizirala i činjenicu da u sadašnjem sazivu Bundestaga sjedi manje zastupnica nego u prijašnjem

 Ministrica obitelji je kritizirala i činjenicu da u sadašnjem sazivu Bundestaga sjedi manje zastupnica nego u prijašnjem.

 "Umjesto sadašnjih 30, trebalo bi biti najmanje 50 posto zastupnica", rekla je Giffey.

Ona je najavila da će ove godine biti prihvaćena i nacionalna strategija za spolnu ravnopravnost, čiji je cilj da njemačka vlada ubuduće kod donošenja svakog zakona i poticajnih programa u obzir uzme i načelo ravnopravnost žena i muškaraca.

Inicijativu vladinih stranka CDU i SPD je kritizirala oporbena nacionalno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD)

Inicijativu savezne ministrice podržala je i Nadine Schoen iz Kršćansko-demokratske unije (CDU) koja je izrazila nadu da će dvadesete postati "desetljeće žena u politici".

Inicijativu vladinih stranka CDU i SPD je kritizirala oporbena nacionalno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD), poručujući kako se radi o "konstruiranom sukobu spolova".

AfD-ova glasnogovornica za pitanje ženskih prava, Mariana Iris Harder-Kuehnel, rekla je kako najveća opasnost za prava žena u Njemačkoj ne proizlazi iz činjenice da nema kvota za upravne odbore, nego zbog "useljavanja iz patrijarhalnih društava".

"Jačanje ženskih prava je važnije nego ikad, ali se radi o tome da se žene ponovno moraju izboriti za svoje pravo da bez muške pratnje izlaze na ulice", rekla je Harder-Kuehnel. Ona je njemačkoj vladi zamjerila "utopijski pijanu multikulturnu politiku".

Prvi put od nestanka bivše Istočne Njemačke u saveznoj pokrajini-gradu Berlinu od prošle godine Međunarodni dan žena je neradni praznik. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.