Foto:FaH
TERORISTIČKI napad u Berlinu ujedinio je čak i opozicijske stranke u Njemačkoj. Zahtijevaju veće ovlasti za države pri deportaciji osoba kojima nije odobren azil, kao i pojačane mjere nadzora nad njima. Terorist Anis Amri je bio osoba kojoj azil nije odobren i koji je uspio izbjeći deportaciju.
Narod se slaže s političarima
Nakon napada u Berlinu, Nijemci se slažu s političarima, vjeruju kako su im potrebni stroži zakoni i veća sigurnost.
CSU predlaže praćenje opasnih pojedinaca, i to već u dobi od 14 godina kako bi se izbjegla radikalizacija pojedinaca, te pozivaju na veću mogućnost zatvaranja opasnih pojedinaca. U Njemačkoj je trenutno identificirano 550 potencijalno nasilnih osoba.
Problem sa nadzorom pojedinaca u Njemačkoj je posebne prirode, budući da brojni građani imaju strah od nadzora zbog prošlih sustava nadzora iz nacističke Njemačke, kao i Istočne Njemačke. ali pod novim okolnostima taj strah nije prioritet.
Iako se stranke Zelenih protive ovakvom rješenju, ankete pokazuju kako je preko 60% građana za pojačan nadzor.
Zamjenik predsjednika SPD-a Ralf Stegner se zalaže najprije za zadržavanje, a tek potom deportiranje osoba kojima azil ne bude odobren: “Ne smijemo opasnim osobama dati priliku za nestanak. Tko god stavi opću sigurnost u opasnost, ne smije biti na slobodi.”
Najbolja opcija za Njemačku - Angela Merkel?
Politika otvorenih vrata se od početka migrantske krize pokazuje opasnom za politički status Angele Merkel. Tako se od nje zahtijeva sklapanje sporazuma sa sjevernoafričkim zemljama koje bi trebale prihvatiti natrag tražitelje azila kojima azil bude odbijen.
To je jedan od razloga zašto Anis Amri nije vraćen u svoju zemlju nakon odbijanja azila, Tunis ga nije htio prihvatiti.
Ipak, čak i nakon svih događaja, Angela Merkel se čini najboljim izborom za 56% Nijemaca, koji vjeruju kako ona može riješiti bilo koji politički problem, što je veći postotak od bilo kog drugog njemačkog političara.