Obitelj u njemačkoj saveznoj pokrajini Brandenburg mora iseliti iz kuće koju su njihovi preci kupili nakon što je oduzeta židovskim vlasnicima, odlučio je Savezni upravni sud u Leipzigu.
Viši upravni sud u Leipzigu odbacio je tužbu obitelji koja je 1939. kupila kuću u Wandlitzu, pored Berlina, nakon što je ona oduzeta od prijašnjih židovskih vlasnika.
Djed sadašnjih vlasnika kupio je kuću i zemljište 1939. od trgovca nekretninama. Majka sadašnje vlasnice prenijela je 1993. kuću i zemljište darovnim ugovorom na svoju kćerku.
Nekretnina je 2017. vraćena prijašnjim vlasnicama, tj. organizaciji Jewish Claim Conference (JCC), koja zastupa interese vlasnica koje su tijekom Drugog svjetskog rata ubijene u Auschwitzu.
JCC je odmah nakon pada Berlinskog zida i ujedinjenja dviju njemačkih država zatražio povrat ove imovine.
Sud u Leipzigu potvrdio je presudu suda u Frankfurtu na Odri, koji je zaključio da se darovnim ugovorom nije promijenila vlasnička struktura.
JCC je priopćio kako je 85-godišnjoj tužiteljici i njezinom sinu ponudio pravo doživotnog stanovanja u kući, što je stanarka odbacila.
Wandlitz pored Berlina je prije rata, ali i u DDR-u, slovio kao luksuzno ljetovalište s vilama brojnih političkih moćnika.
Slučaj kojim se sada bavio Viši upravni sud jedan je od posljednjih slučajeva u kojima JCC potražuje imovinu bivših židovskih vlasnika koja im je oduzeta ili koju su bili prisiljeni prodati po nerealno niskim cijenama.
Pitanje oduzete imovine u SR Njemačkoj je riješeno još u pedesetim godinama prošlog stoljeća regulativom povratka imovine osobama koje je proganjao nacionalsocijalistički režim, dok se proces vraćanja židovske imovine na području Istočne Njemačke počeo rješavati tek nakon ujedinjenja 1990. godine.