Njemačka odbija sudjelovanje u misiji SAD-a u Hormuškom tjesnacu

Foto: EPA

NJEMAČKA odbija sudjelovanje u vojnoj misiji u Perzijskom zaljevu pod vodstvom SAD-a, ali istodobno najavljuje podršku eventualnoj misiji Europske unije u Hormuškom tjesnacu u tijesnoj suradnji s Francuskom i Velikom Britanijom, priopćila je njemačka vlada.

"Njemačka vlada je skeptična u pogledu konkretnog prijedloga SAD-a i zato nije ni ponudila konkretno sudjelovanje u misiji", rekla je u srijedu na redovitoj konferenciji za tisak zamjenica glavnog glasnogovornika njemačke vlade Ulrike Demmer. 

Kao razlog Demmer je navela "razlike u ukupnoj politici Njemačke prema Iranu u usporedbi s politikom SAD-a prema Iranu". 

Demmer je objasnila da je njemačkoj vladi važno "i dalje slijediti put diplomacije" kojoj je cilj deeskalacija i očuvanje nuklearnog ugovora s Iranom. 

Zašto Njemačka ne želi sudjelovati u misiji pod vodstvom SAD-a

"Sudjelovanje u misiji pod vodstvom SAD-a bi moglo otežati postizanje ovog cilja", rekla je Demmer i naglasila kako Njemačka i dalje podržava konkretni cilj omogućavanja slobodne pomorske plovidbe u Hormuškom tjesnacu. 

SAD je posljednjih dana europskim partnerima predstavio svoj koncept osiguranja slobodne plovidbe u Perzijskom zaljevu i od partnera zatražio izjašnjavanje o eventualnom doprinosu ovoj akciji. Njemačka vlada, kako je istaknula Demmer, istodobno se nalazi u "stalnoj razmjeni" s ostalim europskim partnerima te posebice Francuskom i Velikom Britanijom oko eventualne europske misije s ciljem osiguranja neometane plovidbe kroz Hormuški tjesnac. 

"Njemačka vlada podržava prijedlog o pokretanju pomorske zaštitne misije europskih zemalja", rekla je Demmer. 

Prije toga je u razgovoru za javni servis ZDF i potpredsjednik vlade Olaf Scholz izrazio svoju skepsu oko eventualnog sudjelovanja Njemačke u vojnoj misiji pod vodstvom SAD-a. 

"Ideja o vojnoj misiji zaštite prometa u Hormuškom tjesnacu je preuranjena", rekao je Scholz. 

Od dolaska Donalda Trumpa na vlast, odnosi između SAD-a i Njemačke su se pogoršali, a jedan od najvećih kamena spoticanja je i predbacivanje Washingtona Berlinu da premalo uplaćuje u zajednički fond NATO-a. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.