KORONAKRIZA bi trebala izazvati manje štete u njemačkom gospodarstvu no što se prvotno strahovalo, procjenjuje vlada u Berlinu, predviđajući blaži pad BDP-a u ovoj godini, ali i slabiji oporavak u 2021.
Vlada sada procjenjuje da će njemački BDP ove godine pasti 5,8 posto. U travnju je predviđala 6,3 postotni pad.
Ministar gospodarstva Peter Altmaier kazao je danas u Berlinu da posljedice pandemije u prvoj polovini godine nisu bile tako izražene, a oporavak je "brži i dinamičniji" no što se očekivalo.
Recesija je i dalje najdublja od Drugog svjetskog rata
Altmaier je istaknuo snagu njemačkog gospodarstva u pretpandemijskom razdoblju, dodajući ipak da su posljedice zdravstvene krize i dalje vrlo velike.
Vlada tako po njegovim riječima predviđa oporavak gospodarstva u 2021. godini, ali ne tako snažan kao što su prvotno prognozirali.
Gospodarstvo bi iduće godine trebalo porasti 4,4 posto, što je za 0,8 postotnih bodova slabije no što su do sada procjenjivali.
Poboljšani izgledi za ovu godinu temelje se na pretpostavci da će Njemačka izbjeći drugi val zatvaranja gospodarstva, a Altmaier vjeruje da je to moguće postići.
Pandemija je punom snagom pogodila njemačko gospodarstvo u drugom kvartalu, kad su mjere zatvaranja i karantene uzele danak u industriji i osobnoj potrošnji, rezultiravši 9,7 postotnim padom bruto domaćeg proizvoda (BDP) u odnosu na prvo ovogodišnje tromjesečje.
Skraćeno radno vrijeme i isplata potpora za plaće
Vlada je nedavno produljila provedbu programa skraćenog radnog vremena do kraja iduće godine u nastojanju da sačuva radna mjesta.
U lipnju je broj onih koji su zatražili isplatu državnih potpora za nadoknadu plaća pao na 5,36 milijuna, s 5,82 milijuna u mjesecu ranije, pokazuju podaci Savezne agencije za rad (BAA).
Agencija je objavila i da je stopa nezaposlenosti u kolovozu uvećana za 0,1 postotni bod prema mjesecu ranije, na 6,4 posto, a takav je rast, kako kažu, uobičajen u ovo doba godine.
U Njemačkoj je u kolovozu bez posla bilo oko 2,95 milijuna građana, 45 tisuća više nego u srpnju i 636 tisuća više nego u istom mjesecu prošle godine.
"Nezaposlenost u kolovozu rasla je uobičajenim tempom. Stoga nije zabilježen dodatni rast broja nezaposlenih povezan s koronakrizom kakvom smo svjedočili u srpnju”, rekao je Detlef Scheele, čelnik Savezne agencije za rad.
"Međutim, posljedice pandemije na tržištu rada još se uvijek jako osjećaju", dodao je.