Vlasti njemačke savezne pokrajine Brandenburg u četvrtak su zabranile djelovanje islamskom centru u gradu Fürstenwalde zbog navodnih veza s militantnim skupinama Hamas i Muslimanskim bratstvom, izvještava CBS. Ministarstvo unutarnjih poslova Brandenburga, pokrajine koja okružuje Berlin, priopćilo je kako je odluka o zatvaranju i zabrani svih aktivnosti udruge Islamski centar Fürstenwalde al-Salam (IZF) donesena nakon niza koordiniranih policijskih pretraga ranije tog dana.
Vlasti su pretražile prostorije udruge u Fürstenwaldeu, kao i nekoliko privatnih rezidencija diljem Brandenburga i Berlina. Fürstenwalde je neovisna regija koja ne pripada ni jednoj saveznoj pokrajini. Cilj operacije bio je osigurati dokaze koji podupiru optužbe o ekstremističkim aktivnostima povezanim s IZF-om, navelo je ministarstvo.
U priopćenju Ministarstva unutarnjih poslova stoji kako je IZF bio uključen u aktivnosti usmjerene protiv ideje međunarodnog razumijevanja i ustavnog poretka, što je poslužilo kao opravdanje za zabranu. Oko 30 osoba iz udruge, koja je s pridruženom džamijom bila relativno mala organizacija, sumnjiči se za povezanost s Hamasom.
"Ne možemo tolerirati ustanove koje djeluju protiv ustavnog poretka"
Ministar unutarnjih poslova Michael Stübgen izjavio je kako je Brandenburg posvećen očuvanju demokratskih vrijednosti i održavanju javne sigurnosti, ali je naglasio da pokrajina ne može tolerirati udruge koje djeluju protiv ustavnog poretka ili ideje međunarodnog razumijevanja. Osnovan 2018. godine, IZF je upravljao džamijom al-Salam i pružao razne usluge lokalnoj muslimanskoj zajednici, uključujući molitve petkom, obrazovne programe, ljetne kampove i vjersku poduku za djecu.
Međutim, Ured za zaštitu ustavnog poretka Brandenburga klasificirao je IZF kao ekstremističku organizaciju u srpnju 2023., navodeći promicanje antisemitskih narativa, negiranje prava Izraela na postojanje i širenje sadržaja povezanih s Muslimanskim bratstvom. Muslimansko bratstvo nakratko je bilo izabrano za vlast u Egiptu, ali u međuvremenu je proglašeno terorističkom organizacijom od strane nove vlasti, koja ih je svrgnula. Američka vlada formalno nije proglasila Muslimansko bratstvo terorističkom organizacijom, ali Hamas nosi tu oznaku već više od dva desetljeća.
Pretrage provedene u četvrtak oko Berlina bile su dio šireg nastojanja za suzbijanje ekstremizma i sprečavanje radikalizacije, osobito među mladima u Njemačkoj.
"Dugujemo ovo i muslimanima koji ovdje žive u dobroj vjeri"
"Mladi ne postaju ekstremisti u vakuumu. za toga uvijek stoje perfidne strategije radikalizacije ekstremističkih organizacija. To zlo se mora iskorijeniti u samom začetku. Dugujemo to i muslimanima koji ovdje žive u dobroj vjeri i koji su nekoć pobjegli od islamista", izjavio je Stübgen.
Tijekom racija, ministarstvo je priopćilo kako je policija zaplijenila dokumente, elektroničke uređaje i druge predmete koji bi mogli pokazati daljnje poveznice između IZF-a i ekstremističke propagande te potpore organizacijama poput Muslimanskog bratstva.
Racije su provedene samo nekoliko tjedana nakon što su vlasti u susjednoj Austriji, djelujući na temelju obavještajnih podataka dobivenih od američkih vlasti, spriječile navodni teroristički napad povezan s ISIS-om koji je trebao biti usmjeren na obožavatelje na koncertima Taylor Swift. Koncerti su zbog toga otkazani.
Njemačka se suočava s brojnim napadima ekstremista, a savezne i pokrajinske vlasti pojačale su svoje napore u borbi protiv vjerske i političke radikalizacije blisko surađujući s Federalnim uredom za zaštitu ustavnog poretka. Njemačka vlada je pod pritiskom da pokaže kako se bavi ovim pitanjem uslijed rasta krajnje desnih, antiislamskih i antiimigrantskih nacionalističkih političkih stranaka, posebno na istoku zemlje.