Njemački Ustavni sud zabranio obavještajnoj službi masovno praćenje telekomunikacija

Foto: EPA

PRAĆENJE internetske komunikacije u inozemstvu je kršenje temeljnih prava, objavio je u utorak njemački Ustavni sud, zabranivši tako obavještajnoj službi (BND) da masovno prati internetsku komunikaciju stranaca izvan zemlje bez konkretnog povoda.

"Praćenje internetskog prometa stranaca u inozemstvu kosi se sa zakonom o slobodi medija i telekomunikacijskoj tajni", priopćio je Ustavni sud u Karlsruheu u utorak. Osim toga su povrijeđena temeljna prava zajamčena Ustavom.

Time je prihvaćena tužba grupe stranih novinara i udruge Reporteri bez granica koji su tražili preispitivanje reformiranog zakona o BND-u iz 2016. koji omogućava masovno praćenje internetske komunikacije stranaca u inozemstvu bez konkretnog povoda.

Njemački građani načelno uživaju zaštitu od praćenja

Tužitelji su ustvrdili da bi mnogi istraživački novinari u Njemačkoj mogli nevoljko surađivati s međunarodnim novinarskim partnerima jer bi to otvorilo mogućnost da se prati i njihov rad.

Strani novinari bi imali problem i sa zviždačima koji bi im zbog straha teško odavali informacije, kaže se u argumentima.

Njemački građani načelno uživaju zaštitu od praćenja. BND će ubuduće morati svoje praćenje telekomunikacije u inozemstvu opravdati konkretnim povodom.

Sporno je bilo pitanje mogu li se stranci, isto kao i njemački državljani, pozivati na temeljna prava njemačkog ustava.

Ustavni sud je zakonodavcima dao vremena do kraja sljedeće godine za prilagodbu postojećeg zakona o BND-u kako se ne bi kosio sa zakonima o telekomunikacijskoj tajni i slobodi medija.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.