RUSIJA želi vojnu bazu u Republici Srpskoj. NATO prije svega računa na Albaniju, Kosovo i Hrvatsku, piše Welt.
Rusija je Srbiji isporučila po trideset oklopnih vozila BRDM-2 i moderniziranih tenkova T-72, piše Weltov dopisnik Boris Kálnoky koji to smatra opasnim. ''Srbija se oslanja na Rusiju, zemlju koja je u Ukrajini pokazala odlučnost da oružanim nasiljem proširi svoju zonu utjecaja", navodi.
Vojna oprema
Napominje kako je Srbija, kao ruski saveznik, za vrijeme diktatora Slobodana Miloševića vodila ratove protiv Hrvatske i Kosova, a u bosanskom ratu pomagala je tamošnjim Srbima.
"Posebno prijeteće zvuči najava srpske vlade da će napasti Kosovo ako pokrene vlastitu vojsku. Parlament u Prištini je prošlog prosinca donio odluku o formiranju vojske, što je razlog srpskog naoružavanja", navodi se.
Novije članice EU-a provode modernizaciju zastarjele vojne opreme, a posebno se ističe primjer Poljske.
Varšava je podigla vojni budžet na 12 milijardi dolara godišnje i jedna je od rijetkih članica NATO-a koja izdvaja dva posto BDP-a za obranu.
Drastično su povećani vojni proračuni Mađarske i Rumunjske. Spominje se i Hrvatska te podsjeća da RH želi što prije kupiti američke avione F-16 kako bi zamijenila zastarjele MIG-ove 21.
Srbi ekonomski slabiji
U tekstu se navodi da su Srbi ekonomski slabiji od članica Europske unije u regiji i iz toga razloga im Moskva praktički poklanja oružje po cijeni od 185 milijuna dolara.
"Srbija dobiva i šest borbenih aviona tipa MIG 29, Bjelorusija ih je dala osam, a posljednja isporuka bila je u veljači ove godine. Kad se modernizacija dovrši, Srbija će imati najjače zračne snage u regiji", piše Kálnoky.
Navodi se i da je ova utrka u naoružanju povezana s političkim sukobima. U Srbiji o carinskoj uniji Albanije i Kosova govore kao da se radi o pokušaju stvaranja "Velike Albanije".
Spominje se i zajednička ideja srpskog predsjednika Aleksandra Vučića i kosovskog predsjednika Hashima Thacija o tzv. razmjeni teritorija. "To bi moglo dovesti do domino efekta - recimo, podjele BiH uz pripajanje njezinih srpskih i hrvatskih dijelova matičnim zemljama Srbiji i Hrvatskoj ili čak do raspada Makedonije u kojoj živi puno Albanaca", navodi Welt.