BIVŠI švicarski bankar je danas, na konferenciji za novinare u Londonu, osnivaču WikiLeaksa Julianu Assangeu dao dva cd-a na kojima se nalaze detalji sa bankovnih računa 2000 poznatih osoba.
Assange je obećao kako će objaviti sve podatke koje je dobio od Rudofa Elmera. Švicarski bankar će se u srijedu naći na sudu zbog optužbi za odavanje bankarske tajne. Elmer je 2002. godine dobio otkaz u švicarskoj banci Julius Baer.
Kako se prljav novac prebacivao na offshore račune
Na cd-ima se nalaze podaci o multinacionalnim kompanijama, tvrtkama iz financijskog sektora i bogatim pojedincima iz mnogih zemlja, među kojima su i SAD, Velika Britanija i Njemačka. Podaci pokrivaju razdoblje od 1990. godine do 2009. godine. "U cijelosti ćemo objaviti podatke, kada ih sve pregledamo", kazao je Assange koji je trenutno na slobodi u Velikoj Britaniji, no još uvijek se vodi postupak njegova izručenja Švedskoj zbog optužbi za seksualne prekršaje nad dvije žene, koje uključuju i stupanje u seks bez zaštite i pristanka.
Još nije poznato kada će WikiLeaks početi objavljivati ove podatke. "Ja sam protiv sustava i znam kako taj sustav funkcionira", kazao je Elmer i dodao kako postoji sofisticirana mreža kako bi se "prljav novac" prebacio na offshore račune. "Bio sam tamo i znam posao. Znam kako svakodnevno teče posao", kazao je Elmer. Na njega i njegovu obitelj je izvršen snažan pritisak kada je odlučio objaviti podatke do kojih je došao kao šef operative banke Julius Baer na Kajmanskim otocima.
Podaci o računima 40-ak političara
Bacili su ga u zatvor na 30 dana u Švicarskoj zbog kršenja bankarskih pravila te su mu nudili novac i povlačenje optužnice u zamjenu za šutnju. U podacima se iznose bankovni računi 40-ak političara te skriveni računi triju banaka, uključujući i onu u kojoj je radio. Bankar je kazao kako su supruga i on besplatno nudili podatke njemačkom ministru financija Peeru Steinbrucku, no nisu dobili odgovor na svoje pismo.
Elmer nije želio otkriti sve izvore od kojih je dobio podatke. "Za sve podatke preuzimam odgovornost", kazao je Elmer kojemu su već ranije sudili u Švicarskoj, zbog ranijih objava, te je on sam priznao kršenje nekih zakona. Međutim, tvrdi kako nije prekršio pravila čuvanja bankarske tajne u Švicarskoj, jer se sve informacije odnose na Kajmanske otoke te su izvan jurisdikcije švicarskog pravosuđa.