Glasnogovornik britanskog premijera Rishija Sunaka odgovorio je kako "nema sumnje" da su Falklandski otoci britanski nakon što je novi predsjednik Argentine rekao kako je vrijeme da ih "vrate". Javier Milei, koji je u nedjelju izabran za predsjednika Argentine, poručio je da Buenos Aires ima "suverenitet o kojem se ne može pregovarati" nad Falklandskim otocima.
Obećao je da će ih vratiti "diplomatskim kanalima". Međutim, glasnogovornik britanskog premijera istaknuo je da je pitanje suvereniteta "riješeno prije nekog vremena". Argentina je dugo tvrdila da ima suverenitet nad otocima, britanskim prekomorskim teritorijem u jugozapadnom dijelu Atlantskog oceana.
Dvije su zemlje ratovale oko tog pitanja nakon što su argentinske snage izvršile invaziju na otoke 1982. godine, piše BBC. Falklandi, poznati u Argentini kao Malvini, udaljeni su gotovo 13.000 kilometara od Ujedinjenog Kraljevstva i oko 500 kilometara od kopna Argentine.
Argentina se ove godine povukla iz bitnog sporazuma
Na referendumu 2013. godine stanovnici Falklandskih otoka glasali su s 99.8% da ostanu prekomorski teritorij Ujedinjenog Kraljevstva. Službeni glasnogovornik Rishija Sunaka najavio je da će britanska vlada nastaviti "proaktivno braniti pravo stanovnika Falklandskih otoka na samoodređenje".
Ranije ove godine Argentina se povukla iz sporazuma o suradnji potpisanog 2016. i počela se zalagati za razgovore o suverenitetu. U sporazumu su se Argentina i Ujedinjeno Kraljevstvo obvezali da će "poboljšati suradnju u južnoatlantskim pitanjima od zajedničkog interesa".
"Što predlažem? Ne može se pregovarati o suverenitetu Argentine nad Malvinskim otocima. Malvini su argentinski. Sada moramo vidjeti kako ćemo ih vratiti, jasno je da ratna opcija nije rješenje. Imali smo rat - koji smo izgubili - i sada moramo uložiti sve napore da vratimo otoke diplomatskim kanalima", naveo je Milei tijekom predizborne televizijske debate.
U novinskom intervjuu za La Nacion, dnevne novine u Argentini, predložio je da Ujedinjeno Kraljevstvo preda Falklande njegovoj zemlji na sličan način na koji je Hong Kong vraćen pod kinesku vlast 1997. Populistički političar, koji je sebe opisao kao anarho-kapitalista, poručio je da se stavovi onih koji žive na otocima "ne mogu ignorirati".