KOD SELA Broćanska kosa, nedaleko Slunja, pronađen je avion Cessna koji je jučer nestao s radara. Poginule su sve četiri osobe koje su bile u zrakoplovu.
Na mjestu pada zrakoplova kod Broćanca u Općini Rakovica započeo je u ponedjeljak popodne očevid kojim rukovodi karlovačko Županijsko državno odvjetništvo. U njemu uz županijsku državnu odvjetnicu i karlovačku policiju sudjeluje i glavni zrakoplovni istražitelj Danko Petrin.
"Na mjestu događaja utvrđuju se činjenice o padu zrakoplova", rekla je županijska državna odvjetnica Vera Magdić-Bižanović, dodavši da je teško predvidjeti hoće li očevid biti završen danas ili će i sutra biti nastavljen.
Područje na kojem je pao avion je u policijskoj blokadi, a samo mjesto pada Cessne je šumskim putem 300 metara udaljeno od policijske blokade. Ekipa za očevid je stigla je u ranim popodnevnim satima, kao i glavni istražitelj avionskih nesreća. Sve se pomno češlja, no sada je ključno da vatrogasci probiju put s obzirom na to da je zrakoplov pao u jednu vrtaču kojih na tom području ima velik broj.
Potraga je bila teška jer je zbog vrtača riječ o nepristupačnom terenu. Više od 400 ljudi tragalo je za nestalim zrakoplovom, kao i 13 dronova. Pronalasku su pomogle i izjave svjedokinja koje su čule zvukove povezane s padom zrakoplova koji je nakon pada u potpunosti uništen i razlomljen na nekoliko dijelova, javila je Nova TV dodajući da je jedan dio olupine zahvaćen i požarom.
"Čula sam jaki zvuk, brujanje, i onda ništa nekoliko sekundi, pa opet to se tako četiri, pet puta ponovilo. Ja sam se povukla u kuću i nisam obraćala pažnju. Odakle ja znam što se događa, ni na kraj pameti", opisala je za Dnevnik Nove TV Ranka iz Brezovca.
"Pa to je zvučalo kao da vam lete grane po zraku, ali puno toga, i to nije dugo trajalo, kratko", dodala je Marijana Milošević iz Brezovca.
U potragu na zahtjevnom i teško pristupačnom terenu bilo je uključeno oko 400 osoba s 13 dronova, deset HGSS-ovih i tri od Civilne zaštite, a akcijom je koordiniralo Ravnateljstvo civilne zaštite koje je na lokaciji formiralo Bazu operacije sa zapovjednim komunikacijskim vozilom.
Formirano je 38 timova po 10 osoba kojeg su činili pripadnici Državne intervencijske postrojbe civile zaštite, HGSS-a, policije, vatrogasaca, a uključili su se i lovci, koji poznaju teren te su davali korisne informacije. Svaki tim je pretraživao područje od 30-ak hektara zahtjevnog i teško pristupačnog terena. S obzirom da se dio tog područja odnosi i na vojni poligon Slunj, u koordinaciju potrage je bila uključena i Hrvatska vojska.
Potraga je po nepovoljnim vremenskim uvjetima potrajala gotovo 23 sata.
Ostaci letjelice, krilo, rep i ostaci kabine uočeni su danas u 10,50 sati dronom iz zraka na lokaciji južno od Bročanske kose te su odmah nakon dojave upućeni zemaljski timovi koji su potvrdili pronalazak.
Hrvatska kontrola zračne plovidbe je jučer u 11,40 sati obavijestila Operativni centar civilne zaštite o nestalom zrakoplovu sjeverno od Rakovice na visini do 2300 stopa.