IZ VLADE proteklih dana vrlo aktivno najavljuju povećanje plaća do kojeg bi trebalo doći prvog dana iduće godine kroz smanjenje doprinosa za mirovinsko, promjenu poreznih razreda, a navodno i kroz ukidanje prireza. Premijer Andrej Plenković jučer je rekao da bi plaće trebale rasti svima.
Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić pojasnio je detalje vezane za porezno rasterećenje i rast plaća.
Smanjivat će se porezne stope
"Što se tiče zaposlenih, trebalo bi donijeti niže stope poreza na dohodak. Podsjetit ću da je vlada već nekoliko puta snižavala stopu poreza na dohodak, da smo u dva puta povećali osobni odbitak i da je sve to rezultiralo povećanjem prosječne plaće za 48 posto. S tom praksom želimo nastaviti i dalje. Sama primjena te nove reforme trebala bi stupiti na snagu 1. siječnja 2024. godine", rekao je za HRT.
Proračun države te jedinica lokalne i regionalne samouprave raste ponajprije zbog povećanih prihoda na ime poreza na dohodak, dodaje i kaže: "Tu vidimo mogućnost da s manjim stopama omogućimo veće plaće svim radnicima", kazao je.
Prema neslužbenim informacijama, vlada će kozmetički povećati i neoporezivi dio plaće sa sadašnjih 530.91 eura (iznos je nastao preračunavanjem 4000 kuna u eure) na 540 ili 550 eura. Ministar Piletić sada izravno spominje promjene poreznih razreda, što bi značilo da će takozvana reforma plaća ići šire od smanjivanja doprinosa za mirovinsko koje su spominjali ministar financija Marko Primorac, glavni zadužen za porezne izmjene, i premijer Plenković.
Sadašnji porez na dohodak ima dvije stope pa se tako za plaće do 3981.69 eura (30.000 kuna) mjesečno porez plaća po stopi od 20 posto, a iznad tog iznosa po stopi od 30 posto.
O kritikama iz oporbe
Iz oporbe stižu kritike pa tako, primjerice, Peđa Grbin ističe da se radi o predizbornom triku i da porezno rasterećenje treba biti sada.
"Najavljene izmjene trebaju proći proceduru čitanja u saboru u dva kruga. Ponovit ću još jednom, vlada je nekoliko puta podigla neoporezivi dio dohotka s 2400 kuna na 4000 kuna, povećani su osobni odbici i u proteklom razdoblju je smanjena stopa poreza na dohodak. Dakle, ništa novo, nego nastavak vladine politike poreznog rasterećivanja samoga rada, samim time i veće plaće u Hrvatskoj za sve", poručio je Piletić.
"O izjavama gospodina Grbina najbolje govore ankete rejtinga stranaka iz mjeseca u mjesec. Što god da kaže, neće mu ići u prilog", dodao je.
Sabina Glasovac kazala je kako "Plenkovićevu bandu treba potjerati što dalje, da se ne vraćaju bar osam godina".
Piletić je na to kazao: "Takve izjave političkih oponenata mogu im donijeti samo još nekoliko mandata rada u oporbi. Građani RH su imali priliku vidjeti kako je radila vlada u kojoj je sjedila gospođa Glasovac. Nakon što su dobili respektabilno povjerenje građana, po isteku mandata dobili su crveni karton i samim time jasno su im poručili što misle o takvim izjavama gospođe Glasovac i svih ostalih koji koriste takav žanr, kojim se potiče mržnja i netolerancija. To nipošto neće proći."
Pregovori sa sindikatima
Rekao je kako teku pregovori sa sindikatima zaposlenih u javnim i državnim službama.
"Završio je tek drugi krug. Vlada i sindikati kreću iz svojih početnih pozicija i, kao svaki put dosad, vjerujem da ćemo se naći na prostoru zlatne sredine te da ćemo vrlo skoro ugovoriti povoljnija materijalna prava za članove reprezentativnih sindikata. Ponovit ću, vlada je poslodavac svima, 235 tisuća radnika u državnim i javnim službama, kada govorimo o nekom povoljnijem pravu, onda to moraju osjetiti svi. Pružili smo si ruku da nastavimo s pregovorima u rujnu, kada će na dnevnom redu biti tema povećanja osnovice plaća za sve u državnim i javnim službama", rekao je.