Screenshot: HRT
NOVI ministar zdravlja Dario Nakić u razgovorima o promjenama u zdravstvu spomenuo je uvođenje nadstandarda, odnosno "ono što ne spada u osnovna prava", kako je sam ministar objasnio. Prema njegovoj ideji, građani bi trebali dodatno plaćati sve usluge izvan osnovnih zdravstvenih pregleda - dijagnostiku, specijalistički pregled, lijekove... Plaćali bi ih gotovinom ili dodatnim osiguranjem, možda i u privatnim osiguravajućim tvrtkama. No, što je sve uključeno u nadstandard kojeg spominje, nije sasvim jasno.
Spomenka Abveršek iz Samostalnog sindikata zdravstva kaže kako je ministar mislio da će "kroz osnovnu košaricu zbrinuti svakoga građanina". A to znači da će vas, ako vam je ugrožen život, zbrinuti. NO, iza toga postoje i rehabilitacije, i lijekovi i stvari koje građanin, da bi se doveo u potpunu funkciju, mora koristiti u javnom zdravstvu. E to ćemo rješavati kroz police, objasnila je.
Dario Nakić objasnio je što će značiti gore navedeni "nadstandard".
Upitan koliko ima istine u medijskim napisima da je rekao da će smanjiti mogućnost odlaska na magnetnu rezonancu pacijenatima koji to rade jednom godišnje, jer za tim nema potrebe, odgovorio je:
"Doista postoji kod nas danas prekomjerno upućivanje na dijagnostičke pretrage, što stvara nepotrebna odlaženja pacijenata, gužve za one koji doista trebaju i žurno čekaju takvu pretragu. Dok sam ja bio ravnatelj zadarske bolnice, kada smo analizirali zbog čega se upućuju pacijenti, došli smo do toga da smo napravili, zamislite, dvije paralelne liste za CT. Jedna lista koja je išla za pacijente koji su imali maligne bolesti i koji nisu smjeli čekati, dakle oni nisu bili ti koji su mogli čekati tri ili četiri mjeseca da dođu na pregled nego su morali dolaziti u roku mjesec dana, i drugi su bili oni koji nisu trebali... Ja nisam spreman iz svog zdravstvenog osiguranja, a vjerujem ni vi, izdvajati za nešto što nije potrebno", objasnio je.
Ograničit će ponavljanje pretraga
Budući da pacijenti ne dolaze na preglede sami od sebe, već ih šalju liječnici, ministar je rekao kako će izraditi algorimte, odnosno postupnike koje će izraditi hrvatska stručna društva, a u kojima će pisati kada se nešto preporučuje.
"Dakle nešto što se ne odnosi ni na kakva hitna i akutna stanja, nego nešto što se preporuča u nekakvim rutinskim stvarima. Ukoliko vi želite na vaše vlastito inzistiranje, ako to baš vi hoćete provjeriti još jednom, i to ćemo vam omogućiti, ali ćete za to platiti dodatno osiguranje, što je nadstandard."
S obzirom na to da Zakon o pravima pacijenata kaže da ljudi imaju pravo na drugo mišljenje, mnogi se pitaju bi li se to drugo mišljenje trebalo dodatno plaćati.
"Mi ne možemo u potpunosti ograničiti prava na drugo mišljenje, ali ćemo ograničiti hodanje od nemila do nedraga, od jedne do druge specijalizacije, od jedne do druge ustanove, i ponavljanje pretraga uzalud", rekao je Nakić.