Cijena nafte ponovo su danas na međunarodnim tržištima porasle prema 74 dolara, odražavajući strahovanja ulagača da bi Ukrajina mogla napasti rusku energetsku infrastrukturu i poremetiti opskrbu.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 1.04 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 73.85 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1.46 dolara višoj cijeni, od 70.22 dolara.
Fokus tržišta preusmjerio se na opskrbu nakon što je Washington protekli vikend, prema izvješćima američkih medija, dozvolio Ukrajini upotrebu američkih projektila za napade na teritorij Rusije.
Moskva je upozorila da bi takva odluka, bude li službeno potvrđena, predstavljala izravno uključivanje SAD-a u sukob budući da upotreba tehnološki sofisticiranog američkog oružja zahtijeva američku asistenciju. Ruski predsjednik Vladimir Putin uredbom je formalizirao izmjenu nuklearne doktrine koja proširuje popis uvjeta za nuklearni odgovor na napad na ruski teritorij.
Ukrajina je pak u međuvremenu ispalila na ruski teritorij, kod Brjanska, američke projektile ATACMS, koje je sustav protuzračne obrane prema navodima ruskog ministarstva obrane oborio. Nitko nije stradao niti je počinjena šteta, istaknuli su u ministarstvu.
Nekoliko sati kasnije Ukrajina je prema izvješću Wall Street Journala ispalila na ruski teritorij i britanske projektile Strom Shadow.
U srijedu navečer cijene nafte blago su pale budući da je ulagače zaokupio rast zaliha benzina u SAD-u u prošlom tjednu, za 2.1 milijun barela, prema podacima ministarstva energetike. Porasle su i zalihe nafte, za skromnih 545 tisuća barela.
U četvrtak ujutro pozornost se okrenula objavi ukrajinskog ratnog zrakoplovstva o ruskom napadu interkontinentalnim balističkim projektilom.
Neimenovani zapadni dužnosnik rekao je naknadno Reutersu da preliminarna analiza nije potvrdila tu informaciju.
"Kada je nafta u pitanju, prijeti opasnost da Ukrajina za metu izabere rusku energetsku infrastrukturu, a i otvoreno je pitanje kako će Rusija odgovoriti na te napade", napisali su u bilješci analitičari ING-a.
Poticaj cijenama bila je u četvrtak i kineska najava mjera koje bi trebale potaknuti trgovinu, uključujući i uvoz energenata.
Veliki proizvođači mogli bi pak ponovo odgoditi povećanje proizvodnje zbog slabe potražnje, rekla su tri upućena izvora u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i u skupini njezinih saveznica, uključujući i Rusiju.
OPEC+ proizvodi otprilike polovinu svjetske nafte i prema važećim planovima trebala bi povećati opskrbu za 180 tisuća barela dnevno početkom iduće godine. Rok su do sada odgodili dva puta, za po mjesec dana.
Zabrinutost za opskrbu iz Rusije i najavljene kineske mjere potisnule su u drugi plan.
OPEC je odvojeno objavio da je u srijedu cijena barela košarice nafte njegovih članica porasla za 49 centi i iznosila je 73.05 dolara.