Novi trend opasan za zdravlje. Sve veći broj učenika konzumira nikotinske vrećice

Foto: Shutterstock

NIKOTINSKE vrećice postale su nov opasan trend među učenicima osnovnih i srednjih škola. Radi se o vrećicama koje sadrže nikotin, a dolaze zapakirane u šarene kutijice. U ponudi su različiti okusi, od mentola do voća, a jedno pakiranje sadrži dvadeset vrećica s različitom nikotinskom jačinom. 

Proizvod koji se često koristi kao alternativa cigaretama izgledom je sličan snusu, koji se upotrebljava oralno. Za razliku od nikotinskih vrećica, snus sadrži duhan i njegova je upotreba zabranjena u svim zemljama EU osim u Švedskoj, gdje se koristi već godinama. 

Sve popularniji trend među maloljetnicima

Nikotinske vrećice dostupne su na gotovo svakom kiosku. Njihova prodaja zabranjena je maloljetnim osobama baš poput prodaje cigareta. No u posljednje vrijeme profesori u školama primijetili su taj trend među učenicima. 

"Razrednica je uočila da se učenici osjećaju loše te da im nije dobro jer su neposredno prije nastave konzumirali nikotinske vrećice. Priznali su joj što su radili, a mi smo nakon toga obavijestili roditelje.

Otišli smo do obližnjih lokacija na kojima se mogu kupiti navedeni proizvodi te smo upozorili prodavače da to ne prodaju maloljetnicima, a oni su nam kazali kako učenici čekaju odrasle osobe koje zamole da kupe za njih", rekao je za Index ravnatelj OŠ Mladost u Osijeku Josip Jukić i dodao da su im u tom slučaju vezane ruke. 

Učenici koji su koristili nikotinske vrećice neposredno prije sata opomenuti su sukladno Pravilniku o pedagoškim mjerama, a ravnatelj Jukić kaže kako redovito provode i prevenciju za sve vrste narkotika. S učenicima OŠ Mladost psihologinja je, kako navodi ravnatelj Jukić, održala predavanje na temu nikotinskih vrećica te su ih upozorili o njihovoj štetnosti. 

Mayer: Djeca konzumiraju nekoliko vrećica pa zna doći i do trovanja

Uz e-cigarete i grijane nikotinske proizvode, tržište su preplavile i nikotinske vrećice. One se stavljaju između gornje usne i desni te se otapaju, a tako se nikotin apsorbira u krvotok. Voditeljica odjela za praćenje i unaprjeđenje zdravlja školske djece i mladih HZJZ-a Dijana Mayer kaže da ih sve više konzumiraju i nepušači jer se konzumiranjem ne šire dim i neugodan miris. 

"One su opasne jer sadrže nikotin, a djeca danas znaju stavljati i po nekoliko vrećica pa zna doći i do trovanja koje prate simptomi razdražljivosti, slabljenje pamćenja, glavobolje, mučnine i ubrzan ili usporen rad srca. Isto tako se može izazvati i ovisnost. One nisu bezazlen proizvod, a kod nas još uvijek nisu regulirane, za razliku od snusa", rekla je za Index doc. dr. sc. Dijana Mayer. 

Sve veći broj škola uvodi preventive programe, a pedagozi i psiholozi učenike upozoravaju na opasnosti i komplikacije koje može izazvati konzumacija nikotinskih vrećica. Voditeljica odjela iz HZJZ-a Dijana Mayer kazala je da će uskoro početi s provedbom novog projekta koji je u pilot-fazi, a radi se o Tobacco Free School projektu Svjetske zdravstvene organizacije. 

"Za tjedan dana krećemo s provedbom i u hrvatskim školama, gdje ćemo provoditi posebnu edukacija kako bi škole mogle implementirati ta znanja i vještine kada su u pitanju proizvodi bez duhana i nikotinskog dima. Pod tim ćemo provesti i edukaciju o snusu i nikotinskim vrećicama, odnosno bezdimnim duhanskim proizvodima", rekla je.

Učenike je teško otkriti u konzumaciji ovog proizvoda s obzirom na to da se radi o vrećicama koje ne ostavljaju neugodan miris i dim. Stoga Mayer apelira na roditelje da obrate pozornost na to što djeca koriste jer su nikotinske vrećice postale velik trend koji može imati vrlo negativne zdravstvene posljedice. 

Neuropsihijatar: Nikotinski proizvodi štetni su za razvoj mlade osobe

Iako se nikotinske vrećice ne bi smjele prodavati mlađima od 18 godina, stručnjaci su zabilježili porast njihove konzumacije kod mlađih učenika u dobi od 13 i 14 godina. Neuropsihijatar Ivan Urlić za Index je rekao da taj trend ima dvostruku štetu za mlade korisnike.

"Koriste sredstva dodatne stimulacije koja zapravo vode prema korištenju i drugih ilegalnih psihoaktivnih supstanci. Ne možemo reći da je duhan ilegalan, ali je to put kojim se onda javlja znatiželja da se probaju i razne druge supstance. 

Počevši od alkohola, marihuane, pa sve do kokaina. Ne treba podcjenjivati takvo djelovanje vrlo mladih i neiskusnih osoba prema nikotinskim vrećicama kojima se nastoji potaknuti neko veselije ponašanje", govori nam Urlić. 

Kao velik problem neuropsihijatar Urlić ističe i iskustva tinejdžera koji nisu osjetili razliku u ponašanju nakon konzumacije nikotinskih vrećica. Navodi da se tada mladi često vode logikom kako će im tako biti i pri konzumaciji ilegalnih supstanci. 

"Korištenje nikotinskih proizvoda štetno je za razvoj mlade osobe i zdravog bića. U toj dobi djeca žele biti poput drugih vršnjaka i teško im je biti bijela vrana u društvu. Tada nastupaju roditelji, ali i djelatnici škole kako bi pokušali spriječiti nastajanje još većeg trenda među mladima", zaključio je Urlić. 

Snus i nikotinske vrećice popularne na društvenim mrežama

Snus i nikotinske vrećice vrlo su slični, a razlikuju se tek po sastavu. Stručnjaci apeliraju na roditelje i profesore da pripaze na djecu jer se zabranjeni snus, prema nekim izvorima, pojavio na hrvatskom crnom tržištu te je dostupan maloljetnicima.

Snus je popularan u skandinavskim zemljama, a nikotinske vrećice kao zamjena preplavile su europsko tržište. Sve su popularnije i na društvenim mrežama poput Tik Toka i Instagrama, gdje ih korisnici često i reklamiraju na svojim profilima. 

Nizozemska vlada uvodi strože mjere 

Nizozemska vlada u travnju je najavila zabranu korištenja nikotinskih vrećica i drugih nikotinskih proizvoda bez duhana na mjestima gdje pušenje nije dopušteno. Ograničili su i reklamiranje nikotinskih proizvoda bez duhana. Ovim mjerama najavili su tretiranje ovih proizvoda jednako kao i duhanskih jer i nikotin stvara ovisnost i štetu. 

Iako su reklamirani kao način odvikavanja od pušenja, nizozemska policija u videu namijenjenom djeci i adolescentima navodi da ti proizvodi prijete mladima jer mogu postati ovisni i početi se baviti kriminalom. Osim toga, stručnjaci se slažu da mogu biti itekako štetni za dječje zdravlje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.