NIJE točno da je cijena električne energije poskupjela, cijena električne energije ostala je ista na razini iz 2008., priopćeno je iz MInistarstva gospodarstva Đure Popijača.
"Vlada RH nije produžila navedenu Odluku što znači kako će se za određene kategorije kupaca promijeniti računi za električnu energiju za iznos subvencije koji je bio i naznačen na računima kao 'potpora građanima i kućanstvima'".
U priopćenju se dalje navodi kako je prosječan iznos potpore po kupcu iznosio 7,49 kuna mjesečno, odnosno prosječna mjesečna potpora po razredima potrošnje iznosila je 7,72 kune za razred 0-2000 kWh, 14,79 kuna za razred 2000-2500 kWh te 11,88 kuna za razred 2500-3000 kWh. Ukupni mjesečni iznos potpore iznosio je 10,8 milijuna kuna odnosno godišnje oko 130 milijuna kuna.
HEP: Cijene se mijenjaju, dostavite nam stanje svojih brojila
Naime, kako je objavljeno na internetskim stranicama HEP-a, 1. srpnja 1,6 milijuna kućanstava u Hrvatskoj električnu energiju plaćat će skuplje za sedam do 11 kuna.
30. lipnja istekao je rok primjene Odluke Vlade RH o provedbi mjera za ublažavanje porasta cijene električne energije temeljem koje su subvencionirani kupci električne energije kategorije kućanstvo s godišnjom potrošnjom manjom od tri tisuće kilovatsati, priopćeno je.
Tako od 1. srpnja svi kupci plaćaju električnu energiju po cijenama utvrđenim tarifnim sustavom za proizvodnju, prijenos, distribuciju i opskrbu električnom energijom. Iz HEP-a pozivaju kupce koji su ostvarivali pravo na subvenciju, da im dostave stanje svojih brojila do 10. srpnja.
U sindikatu neugodno iznenađeni
Neugodno iznenađeni viješću iz HEP-a premijerki Jadranki Kosor danas u pisali i iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Iz sindikata podsjećaju da su na negativne efekte poskupljenja struje po građane i gospodarstvo upozoravali još 2008. godine, kada je donesena odluka o poskupljenju struje. Tada je Vlada zajedno s HEP-om izradila spomenuti model subvencija, kojeg su sindikati, kako ističu, prihvatili u nedostatku nekog drugog rješenja. Držali su, naime, kako model nije dovoljno ciljan i kako će dio najpotrebnijih ostati bez subvencija. "Tom smo prigodom uvjeravani kako će se taj model još doraditi, upotpuniti kako bi doista te subvencije pružile kakav-takav oslonac najugroženijim obiteljima", kažu iz sindikata.
Vlada RH u međuvremenu je u nekoliko navrata produljivala važenje tih subvencija, ali u njihov sadržaj nije unosila nikakve promjene. "U ovom vremenu krize očekivali smo ne samo produljenje važenja tih subvencija i nakon 30. lipnja ove godine, nego i njihovo proširenje. "Umjesto toga, Vlada RH odlučuje se ukinuti mjere u situaciji koja je gora nego li je bila polovicom 2008. godine, kada su subvencije uvedene. Porastao je broj nezaposlenih, plaće i materijalna prava velikog dijela radnika ili su smanjeni ili zamrznuti, mirovine su zamrznute, a mnoge su cijene potiho podignute", upozoravaju iz sindikata tražeći da od Vlade da nastavi sa subvencijama kao i do sada, ali da konačno i razradi taj model te ga nadopuni kako bi dosita i najveći dio onih građana u najvećoj potrebi bio obuhvaćen tim subvencijama.