Američka obavještajna zajednica procjenjuje da ukrajinska protuofenziva neće uspjeti doći do ključnog jugoistočnog grada Melitopolja, rekle su za The Washington Post osobe upoznate s povjerljivom prognozom. Pokaže li se ovo točnim, Kijev neće ispuniti glavni cilj i prekinuti rusku kopnenu poveznicu prema Krimu u ovogodišnjem napadu.
Tmurna procjena temelji se na brutalnoj stručnosti Rusije u obrani okupiranog teritorija kroz mrežu minskih polja i rovova i vjerojatno će potaknuti međusobno upiranje prstom unutar Kijeva i zapadnih prijestolnica zašto je došlo do protuofenzive koja je koštala desetke milijardi dolara zapadnog oružja i vojne opreme, a nije ispunila ciljeve.
Ukrajinske snage, koje napadaju prema Melitopolju iz grada Robotine udaljenog više od 80 kilometara, zastat će nekoliko kilometara izvan grada, rekli su američki dužnosnici. Američki, zapadni i ukrajinski državni dužnosnici intervjuirani za ovo izvješće govorili su pod uvjetom anonimnosti kako bi razgovarali o osjetljivim vojnim operacijama. Ured direktora Nacionalne obavještajne službe odbio je komentirati.
Zašto je Melitopolj ključan?
Melitopolj je kritičan za ukrajinsku protuofenzivu jer se smatra vratima Krima. Grad se nalazi na raskrižju dviju važnih autocesta i željezničke pruge koje Rusiji omogućuju premještanje vojnog osoblja i opreme s poluotoka na druga okupirana područja u južnoj Ukrajini.
Ukrajina je pokrenula protuofenzivu početkom lipnja u nadi da će ponoviti zapanjujući uspjeh u prodoru kroz Harkivsku regiju iz prošle jeseni. Ali u prvom tjednu borbi, Ukrajina je pretrpjela velike gubitke protiv dobro pripremljene ruske obrane unatoč tome što je imala novu zapadnu opremu, uključujući američka borbena vozila Bradley, tenkove Leopard 2 njemačke proizvodnje i specijalizirana vozila za čišćenje mina.
Zajedničke ratne simulacije koje su provodile američke, britanske i ukrajinske vojske predviđale su takve gubitke, ali i da će Kijev prihvatiti žrtve kao cijenu probijanja ruske glavne obrambene linije. Međutim, Ukrajina je odlučila smanjiti gubitke na bojnom polju i prebaciti se na taktiku oslanjanja na manje postrojbe koje pokušavaju napredovati na različitim područjima fronte. To je rezultiralo osvajanjem različitih džepova teritorija tijekom ljeta.
Kijev je nedavno poslao više pričuva na front, uključujući jedinice Stryker i Challenger, ali tek treba probiti glavnu obrambenu liniju Rusije.
Put do Melitopolja iznimno je izazovan, a čak će i ponovno zauzimanje bližih gradova kao što je Tokmak biti teško ostvariti, rekao je Rob Lee, vojni analitičar s Instituta za istraživanje vanjske politike.
"Rusija tamo ima tri glavne obrambene crte, a nakon toga i utvrđene gradove. Nije samo pitanje može li Ukrajina probiti jednu liniju, nego može li probiti sve tri i imati dovoljno snaga na raspolaganju nakon iscrpljivanja da postigne nešto značajnije kao što je zauzimanje Tokmaka ili još više od toga", rekao je Lee za The Washington Post.
Ne mogu probiti rusku glavnu liniju
Sumorna perspektiva, iznesena nekim republikancima i demokratima na Capitol Hillu, već je potaknula igru okrivljavanja na sastancima iza zatvorenih vrata. Neki republikanci sada odbijaju zahtjev američkog predsjednika Bidena za dodatnih 20.6 milijardi dolara pomoći Ukrajini s obzirom na skromne rezultate ofenzive. Drugi republikanci i u manjoj mjeri demokrati okrivili su administraciju što nije ranije poslala snažnije oružje Ukrajini.
Američki dužnosnici odbacuju kritike da bi borbeni zrakoplovi F-16 ili raketni sustavi većeg dometa kao što je ATACMS doveli do drugačijeg ishoda.
"Problem ostaje probijanje ruske glavne obrambene linije i nema dokaza da bi ovi borbeni sustavi bili učinkoviti", rekao je visoki dužnosnik administracije.
Načelnik Združenog stožera američkih oružanih snaga general Mark Milley rekao je da su Sjedinjene Američke Države bile jasne oko teškog zadatka s kojim se Ukrajina suočava: "Rekao sam prije nekoliko mjeseci da će ova ofenziva biti dugotrajna, da će biti krvava i da će biti spora. I upravo takva i jest: duga, krvava i spora. To je vrlo, vrlo teška borba."
Iako Kijev nije postigao svoje ciljeve, Milley je istaknuo uspjeh u degradiranju ruskih snaga: "Rusi su u prilično teškom stanju. Pretrpjeli su ogromne gubitke. Moral im nije sjajan."
Američki dužnosnici rekli su da je Pentagon više puta preporučio Ukrajini da koncentrira veliku masu snaga na jednu točku proboja. Iako se Ukrajina odlučila za drugačiju strategiju, dužnosnici su rekli da je to bila odluka Kijeva s obzirom na teške žrtve koje ukrajinske trupe podnose na bojnom polju.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba u četvrtak je priznao spori tempo ukrajinske protuofenzive, ali je rekao da Kijev neće prestati s borbom sve dok ne oslobodi sve svoje teritorije: "Nije nas briga koliko će trajati."
Pozvao je kritičare ofenzive da se "pridruže Legiji stranaca" ako žele brže rezultate: "Lako je govoriti da sve treba biti brže kada niste tu." Ukrajinski dužnosnici privatno su rekli da tajming ovisi o tome koliko brzo postrojbe mogu prodrijeti kroz minska polja - težak proces koji je opteretio vojne resurse za čišćenje mina na širokom teritoriju.
Analitičari: Ukrajina ima velike probleme
Analitičari kažu da su izazovi s kojima se Ukrajina suočila višestruki, ali se gotovo svi slažu da je Rusija nadmašila očekivanja kada je riječ o stručnosti u obrani okupiranog teritorija.
"Odlučujući čimbenik za tempo ofenzive je kvaliteta ruske obrane. Imali su puno vremena i jako su se dobro pripremili. I jako otežali Ukrajini napredovanje", rekao je Lee, ističući rusko korištenje rovova, mina i zrakoplovstva. Pojavila su se i pitanja o tome kako je Ukrajina angažirala svoje snage i u kojim područjima.
Ukrajinci su mjesecima ulagali goleme resurse u Bahmut, uključujući vojnike, streljivo i vrijeme, ali su izgubili kontrolu nad gradom i ostvarili samo skromne uspjehe u zauzimanju teritorija oko njega. I dok se bliske borbe u rovovima razlikuju u Bakhmutu od problema s minama na jugu, neki dužnosnici u Bidenovoj administraciji zabrinuti su da je preveliko zalaganje na istoku moglo umanjiti snagu protuofenzive na jugu.
Nova obavještajna procjena usklađena je s tajnom američkom prognozom iz veljače koja ukazuje na to da bi nedostaci u opremi i snazi mogli značiti da protuofenziva neće postići cilj i prekinuti kopnenu poveznicu prema Krimu do kolovoza. Procjena, detaljno opisana u povjerljivom dokumentu koji je procurio u aplikaciji Discord, identificirala je Melitopolj ili Mariupolj kao ciljeve za "presijecanje ruskog kopnenog pristupa Krimu".
Američki dužnosnici rekli su da je Washington još uvijek otvoren prema ideji da Kijev može iznenaditi skeptike. Jedan vojni dužnosnik kaže kako je moguće da će Ukrajina prekršiti povijesne norme i nastaviti protuofenzivu tijekom zime, kada je sve, od grijanja vojnika do opskrbe hranom i streljivom, mnogo teže.
Ali to bi ovisilo o nekoliko važnih čimbenika, kao što je odmor koji je potreban vojnicima nakon teške borbene sezone. To bi također ovisilo o tome koliko specijalizirane opreme i odjeće za hladno vrijeme imaju pri ruci, rekao je američki obrambeni dužnosnik. Ali Moskva također može biti spremnija i vještija tijekom zimskih vojnih operacija.
"Poznato je da su Rusi sposobni boriti se po hladnom vremenu", rekao je dužnosnik.