Obitelj, prijatelji i kolege oprostili su se od Denisa Kuljiša

Foto: Index

NA ZAGREBAČKOM Krematoriju u 14:30 održan je posljednji ispraćaj istaknutog novinara, publicista i urednika Denisa Kuljiša.

Istaknuti hrvatski novinar, pisac i publicist Denis Kuljiš umro je u nedjelju u Zagrebu u dobi od 68 godina nakon kratke i teške bolesti.

U emotivnom govoru od njega se oprostio prijatelj iz djetinjstva i dugogodišnji suradnik Rene Bakalović koji se prisjetio kako je Denis Kuljiš još u najmlađoj dobi pokazivao iznimnu radoznalost za najrazličitije sfere i ogromnu erudiciju, znanje kojim je do kraja života baratao u svom novinarskom radu. "Mogao je biti što je htio pisac, konstruktor aviona, kritičar, sineast, izabrao je biti novinar", rekao je Bakalović.

Došao i Lazanski

Pismo nekadašnjeg Kuljiševog mentora, a kasnije suradnika Marka Grčića pročitao je novinar Gordan Malić.

"Denisovi Majmuni, gangsteri, heroji, geniji, lupeži & papci te Titov tajni imperij najvažnija su djela moderne hrvatske publicistike i povijesti", napisao je Grčić, a pročitao Malić.

I sam Kuljišev ispraćaj okupio je mnoge koji bi se mogli svrstati pod naslov njegove zbirke portreta kojima je opisao najvažnije protagoniste posljednjeg desetljeća 21. stoljeća. Bilo je tamo i političara, i lupeža, heroja i nekih koji bi se moglo nazvati majmunima čega se Denis zasigurno ne bi libio.

Posljednje zbogom Kuljišu je došlo reći mnoštvo novinara, no izostali su neki od onih koji su tamo trebali biti, ako ništa drugo zato što je stvorio listove u kojima danas pišu ili ih uređuju. Uz novinare, na ispraćaj je došlo i nekoliko političara, bilo je i aktivnih i ražalovanih špijuna, a u masi su se isticao Miroslav Lazanski, nekada zagrebački novinar i vojni analitičar, a danas ambasador Srbije u Rusiji.

"Najveći uz Krležu i Matoša"

"Denis Kuljiš je uz Krležu, Matoša i Šenou najveći hrvatski pisac. Izazivam sve kolege komparatiste da obore tu tezu. Nitko osim njega Krleže, Matoša i Danila Kiša, koji više ne pripada korpusu pa se valjda ne računa, nije znao tako sasjeći u polemici. Kao u japanskim stripovima onaj na koga bi se on okomio bi tek kasnije shvatio da mu se cestom kotrlja gala", rečeno je na ispraćaju velikana hrvatskog novinarstva.

Mnogi ga nisu voljeli, ne samo zbog onoga što je pisao nego i zato što je ponekad u zanosu i griješio, ali kao urednik je bio nepotkupljiv i imao je nepogrešiv dar da prepozna talent i pamet. I to su mu mnogi zamjerali, jer kako je prepoznavao dobro tako je znao prepoznati i loše.

Kuljišev lijes spustio se kako i priliči uz nježnu borbenu pjesmu iz španjolskog građanskog rata. Borac je otišao u vječnost, borba lijepom rečenicom se nastavlja

O Kuljišu

Denis Kuljiš rođen je u Splitu 1951. godine. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studirao je opću lingvistiku i sociologiju. 

U novinama redovito piše od 1972., 1979. zaposlio se u Poletu, te 1980. u Vjesniku. Radio je kao urednik i novinar Starta, Danasa i Studija. Godine 1989. zajedno s partnerima osnovao je tvrtku Media Press, koja je sudjelovala u pokretanju privatnog nezavisnog političkog tjednika Globus, gdje je proveo pet godina kao glavni urednik.

Tvrtka je za to vrijeme prerasla u Europapress Holding, najveću novinsko-izdavačku kuću u zemlji, u kojoj je pokrenuo još i tjednike Gloria i OK! Napustivši EPH, s ostalim dioničarima tvrtke Media Press pokrenuo je politički tjednik Nacional, koji vodi dvije godine. Kad su ga iz njega izbacili pošto je izvršeno neprijateljsko preuzimanje tvrtke, s vlastitim kapitalom pokrenuo je dvotjednik Ultra, koji je propao.

Urednik, publicist, novinar

Potom je pokrenuo magazin Penthouse za Slobodnu Dalmaciju te se nakon toga zaposlio kao savjetnik Uprave EPH, gdje je povremeno obavljao i različite uredničke funkcije (zamjenik glavnog urednika Globusa, urednik Playboya, supervizor pokretanja izdanja Playboy SCG).

Sudjelovao je kao urednik u ponovnom pokretanju kulturnog magazina Gordogan. Krajem 2012. bio je među pokretačima uskoro ugašenog dnevnika, 21. stoljeće.

Od 2005. do 2017. objavljivao je kolumne u Jutarnjem i Večernjem listu te nizu dnevnih novina u Srbiji, Sloveniji i Bosni i Hercegovini, a njegova kolumna "1000 šema Denisa Kuljiša" izlazila je godinama na zadnjoj stranici Globusa. U posljednje vrijeme objavljivao je na portalu Dnevno i na svojem portalu Žurnalist.

Objavio je knjigu novinskih tekstova i feljtona "Majmuni, gangsteri i heroji" (2001.), koja je 2005. dobila nastavak pod naslovom "Majmuni, gangsteri, heroji, geniji, lupeži & papci". Objavio je još "Dva pamfleta protiv Tuđmana" (2004.), "Ad hominem" (2006.), politički roman "Hrvatski Bog Merkur" (2010.) i zbirku eseja "Wahrheit Macht Frei" (2011.), podnaslovljenu "pet-šest priča o ustaša i partizanima, od Luburića do Karamarka".

Zajedno s povjesničarom Williamom Klingerom potpisuje knjigu "Tito: Neispričane priče" (2013.), a nedavno je u izdanju beogradskog Službenog glasnika izašla i njegova knjiga "Titov tajni imperij".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.