OBJAVLJEN HRVATSKI PRIJEVOD KNJIGE CHARLESA R. SHRADERA "MUSLIMANSKO-HRVATSKI GRAĐANSKI RAT U SREDNJOJ BOSNI - VOJNA POVIJEST 1992.-1994."

Hrvatski prijevod knjige američkoga vojnog povjesničara Charlesa R. Shradera "Muslimanskohrvatski građanski rat u srednjoj Bosni vojna povijest 1992.1994." objavio je zagrebački nakladnik Golden marketing Tehnička knjiga.

Knjiga (287 str.) u 12 poglavlja obrađuje muslimanske napade na hrvatska područja u srednjoj Bosni. Nakon uvoda autor je obradio operativno okruženje na području sukoba, ustroj Armije BiH i HVO-a , zapovjedništva, nadzor i komunikacije, njihovu izobrazbu, doktrinu i logistiku, navještaj građanskoga rata u srednjoj Bosni, pokusni napad Armije BiH u siječnju 1993., glavne napade Armije BiH na Vitez, Busovaču, Kiseljak i Zenicu tijekom travnja 1993., nastavak muslimanskih ofenziva tijekom svibnja i lipnja, navale u srpnju i kolovozu 1993. i operacije od rujna 1993. do veljače 1994.

"Povijesne naklonosti i suvremeni nacionalni interesi imali su glavnu ulogu u vladama članicama Europske unije - i, u manjoj mjeri, u Sjedinjenim Državama. Naslijeđena sumnjičavost i mržnja prema Hrvatima, koje su proizlazile iz njihova savezništva s nacističkom Njemačkom tijekom Drugoga svjetskog rata - bez obzira na činjenicu što su bosanski Muslimani također surađivali s nacistima - utjecali su na pristup glavnine zapadnih vlada i njihovih predstavnika na terenu u Bosni i Hercegovini. Zbog Zaljevskoga rata i zbog stalne potrebe da se ugađa islamskim zemljama Srednjega istoka, bilo je isplativije ostavljati promuslimanski dojam, tim više što su u mnogim državama EU-a postojale i znatne, često nemirne muslimanske manjine kod kuće i unosni trgovinski odnosi s muslimanima po svijetu", piše Charles S. Shrader u predgovoru svoje knjige.

Autor je u prilozima objavio borbene rasporede HVO-a za Operativno područje Srednja Bosna, Trećega korpusa Armije BiH i obilježja i mogućnosti odabranih oružanih sustava rabljenih u BiH 1992.-1994.

Ilustracije objavljuju slikovne priloge sudionika sukoba i posljedice tog sukoba na terenu.

Na kraju knjige su bilješke o izvorima što ih je autor koristio u dokumentaciji Haškoga suda, literatura, kratice i kazalo imena.

Američko izdanje knjige objavio je Texas AandM University Press 2003., a na hrvatski jezik preveo ju je Zoran Bošnjak.

Predgovor hrvatskom izdanju knjige napisao je bivši veleposlanik BiH pri EU i NATO-u (1998.-2000.) Vitomir Miles Raguž, a proslov američki sociolog Stjepan G. Meštrović.

Charles R. Shrader, američki časnik i povjesničar, bio je vojni savjetnik u slučajevima za ratne zločine Haškoga suda, predavač vojne povijesti na West Pointu i Sveučilištu Columbia. Objavio je više knjiga, među kojima "Communist Logistics in the Korean War".

(Hina) xmk ymc

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.