EUROPSKI centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je ažuriranu kartu Europe. Na ovotjednoj karti niti jedan dio Hrvatske više nije crvena zona.
Slavonske županije, Karlovačka županija i Moslavina su sada označene zelenom bojom, dok je ostatak Hrvatske narančast.
ECDC kartu ažurira svakog tjedna koristeći podatke od četvrtka u 23:59. Boje za pojedina područja se određuju kombinacijom broja potvrđenih slučajeva zaraze u proteklih 14 dana na 100 tisuća stanovnika i postotkom testirane populacije.
Belgija na novoj karti više nije u crvenoj zoni, a sjever Italije, Njemačka, Austrija, Poljska, Češka, Slovačka i Mađarska su prešli u zelenu zonu. Veliki dio Francuske je prešao u narančastu zonu.
Ne koriste sve europske zemlje ovu kartu za odlučivanje o mjerama za putovanja, ali neke, poput Litve, Hrvatske i Cipra, to ipak rade. Međutim, iako se druge zemlje koriste vlastitim modelima i parametrima, karta ima simboličku težinu i može bitno utjecati na turizam.
Danas je u Hrvatskoj više od 200.000 turista
Prema prvim podacima iz sustava eVisitor, danas je premašena brojka od 200.000 turista u jednom danu. Naime, u Hrvatskoj trenutno boravi 213.000 turista, od čega je 183.000 stranih turista, a 30.000 domaćih.
"Ovo je potvrda da turisti gledaju kao sigurnu destinaciju za svoj boravak i odmor. Napravili smo sve preduvjete za to, a poštivanje epidemioloških mjera i dalje je ključno kako bi se zadržala ova povoljna epidemiološka situacija te kako bismo ostvarili uspješnu sezonu", napisala je danas na Facebooku ministrica turizma Nikolina Brnjac.
Jučer 95 pozitivnih, 790.856 osoba primilo obje doze cjepiva
Jučer je u Hrvatskoj zabilježeno 95 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva iznosio 745. Preminule su tri osobe.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do jučer ukupno je zabilježeno 358.918 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 8165 preminulo, a ukupno se oporavilo 350.008 osoba, od čega 148 u posljednja 24 sata..
U samoizolaciji su trenutno 4344 osobe. Do danas su ukupno testirane 2.097.393 osobe, od toga 5192 u posljednja 24 sata.
Zaključno sa 16. lipnja utrošeno je 2.219.196 doza cjepiva. Dosad je 1.428.340 osoba cijepljeno najmanje jednom dozom, među kojima je njih 790.856 primilo obje doze. Na dan 16. lipnja utrošene su 22.644 doze cjepiva.
Podaci sa stranice Our World in Data pokazuju da Hrvatska u ovom trenutku ima najbolje brojke još od kolovoza prošle godine.
Europska unija dogovorila pravila za lakša putovanja
Zemlje članice Europske unije dogovorile su se krajem prošlog tjedna o ublažavanju restrikcija putovanja tijekom ljeta te će u potpunosti cijepljeni turisti biti oslobođeni cijepljenja ili izolacije, dok će se proširiti popis europskih regija iz kojih je "sigurno putovati", kazali su diplomati, prenosi Reuters.
Veleposlanici iz 27 članica Unije odobrili su modificirani prijedlog Europske komisije po kojemu osobe koje su posljednju dozu cjepiva primile prije 14 ili više dana ne bi trebale imati ograničenja putovanja u drugu europsku zemlju, kazala su tri europska diplomata.
Restrikcije za druge putnike trebale bi biti utemeljene na epidemiološkoj situaciji u zemlji iz koje se putuje.
Sustav bi trebao biti spreman 1. srpnja
Revidirane smjernice donesene su u vrijeme kada EU uvodi certifikate kojima će se potvrđivati je li osoba cijepljena ili je stekla imunitet pošto je preboljela covid ili je pak testirana negativno na koronavirus.
Sustav bi trebao biti spreman za primjenu 1. srpnja iako su neke zemlje, među njima Hrvatska, ranije uvele certifikate.
Kako se proces procjepljivanja ubrzava, europski blok olabavit će ograničenja za zone koje označava različitim bojama.
Mogućnost "hitne ručne kočnice"
Zelene regije tako sada trebaju imati manje od 25 slučajeva na 100.000 stanovnika u 14 dana te udio pozitivnih testova ispod 4 posto.
Djeca od 12 godina ili više mogu biti testirana, ali će morati u karantenu samo ako mora i odrasla osoba koja je u njihovoj pratnji.
Zemlje članice Europske unije moći će povući i "hitnu ručnu kočnicu" te zabraniti ulazak svih putnika iz regije u kojoj se pokaže porast zaraznije varijante bolesti.
Sustav je osmišljen i da se primijeni na države koje nisu članice Unije, ali su u sustavu šengenske zone otvorenih granica: na Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku, ali ne i na Veliku Britaniju, bivšu članicu Unije.
Posjetitelji iz drugih zemalja također mogu dolaziti ako dokažu da su cijepljeni.