Objavljeni detalji uhićenja Stavljenić-Rukavine, otkriven i četvrti krak akcije

Foto: Matija Habljak/Pixsell

POLICIJA je, osim o krakovima akcije povezane sa šefom HRT-a i Adventom, objavio i  detalje kraka afere s bolnicom Srebrnjak, zbog čega je uhićena i Bandićeva bliska suradnica Ana Stavljenić-Rukavina.

Stavljenić-Rukavina osumnjičena je da je zloupotrijebila svoj položaj i ovlasti tako što je namijestila natječaj za ravnatelja Srebrnjaka. Danas je puštena da se brani sa slobode. 

Otkriveno je da je jučerašnja akcija imala i četvrti krak - utaju poreza na kantama za smeće.

Sve je proizašlo iz zajedničke obrade PNUSKOK-a i USKOK-a, a svi osumnjičeni su uhićeni jučer. 

Za ova dva kraka akcije izvješće se podnosi Općinskom državnom odvjetništvu. 

Pročitajte priopćenja MUP-a. 

Afera Srebrnjak

"Djelatnici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta su u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta proveli kriminalističko istraživanje i utvrdili sumnju da su dvije hrvatske državljanke starosti 82 i 55 godina (Ana Stavljenić-Rukavina i Andreja Šulentić op.a.) počinile kazneno djelo zlouporaba položaja i ovlasti. 
 
Provedenim višemjesečnim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja kako su osumnjičene iskoristile svoj položaj i ovlasti kako bi drugoj osobi pribavile korist. Sumnjiči ih se da su u razdoblju od siječnja do kraja lipnja prošle godine, po zahtjevu sada pokojnog gradonačelnika, poduzele radnje kako bi osigurale da za ravnatelja dječje bolnice Srebrnjak bude izabrana osoba koju je on odabrao i prije zaprimanja svih prijava na raspisanom natječaju.  
 
Osumnjičene su na to pristale te je prvoosumnjičena 82-godišnjakinja, koristeći informacije koje su joj o dječjoj bolnici bile dostupne kao odgovornoj osobi u jednom njenom tijelu, sastavila program rada i razvoja bolnice kao jedan od uvjeta za javljanje na natječaj, dok je drugoosumnjičena 55-godišnjakinja tu dokumentaciju, zajedno s kandidaturom odabranog kandidata, predala u poslovnicu pošte. 
 
Nadalje je, prije završetka natječaja, a po zahtjevu sada pokojnog gradonačelnika, prvoosumnjičena zatražila od odabranog kandidata da povuče svoju kandidaturu, s obzirom na to da je gradonačelnik odlučio da ipak želi drugog kandidata na čelu dječje bolnice Srebrnjak. I drugom kandidatu je prvoosumnjičena davala savjete i upute vezano za teme koje će biti predmet razgovora kandidata te je od drugih članova tog tijela tražila da daju svoj glas navedenom kandidatu. Budući da jedna članica tijela nije to željela učiniti, sada pokojni gradonačelnik donio je odluku o njezinom razrješenju i imenovanju drugoosumnjičene kao nove članice tijela koje odlučuje o odabiru ravnatelja dječje bolnice te je na taj način osigurao da potrebna većina članova glasa sukladno njegovim traženjima. Nakon toga donio je odluku o poništenju natječaja te je, nakon što je izabrao novog kandidata za ravnatelja zdravstvene ustanove, raspisan novi natječaj. Prvoosumnjičena je ponovno poduzimala radnje kako bi novoodabranog kandidata  pripremila za razgovor, a prema naloga sada pokojnog gradonačelnika, obje su od ostalih članova tijela zatražile da glasaju za odabranog kandidata te je on i izabran, ostvarujući tako sva prava na rad i iz rada tog mjesta.  
 
Po dovršetku kriminalističkog istraživanja, obje osumnjičene su tijekom srijede poslijepodne predane pritvorskom nadzorniku, uz kaznenu prijavi Općinskome državnom odvjetništvu u Zagrebu, i to za kaznena djela zlouporaba položaja i ovlasti", stoji u priopćenju vezanom uz aferu Srebrnjak. 

Afera kante

Priopćenje je poslano i za četvrti krak akcije, za koji se jučer nije znalo, a koji se odnosi na kante za smeće i utaju poreza. Kako doznajemo za to se sumnjiči 52-godišnji Igor Maksimilijanović, šef firme Dobra reklama. On je s Bandićem postigao dogovor da postavi hrpu kanti za smeće s reklamnim panoima. 

"Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta dovršili su kriminalističko istraživanje nad 52-godišnjim hrvatskim državljaninom i trgovačkim društvom iz Zagreba zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv gospodarstva.

Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je postojanje osnovane sumnje da je 52-godišnjak u vremenu od 1. siječnja 2013. do 30. travnja 2019. godine, kao osnivač i stvarni voditelj poslovanja trgovačkog društva, u nakani da tom trgovačkom društvu pribavi nepripadnu materijalnu dobit uskratom dužnih davanja po osnovi poreza na dodanu vrijednost i poreza na dobit, a na štetu državnog proračuna Republike Hrvatske i proračuna jedinice lokalne samouprave, počinio kazneno djelo na način:

-       svjestan da je zaključio Ugovor o darovanju i postavljanju košara za otpatke na javnim površinama s jedinicom lokalne samouprave za 1012 koševa za otpad, propustio je obvezu da ova darovanja uredno evidentira u poslovnim knjigama navedenog društva, već je navedene koševe i dalje neistinito iskazivao kao dugotrajnu materijalnu imovinu okrivljenog trgovačkog društva

-       neosnovano je propustio u ime okrivljenog trgovačkog društva prijaviti i platiti dužne iznose poreza na dodanu vrijednost te neosnovano umanjivao obvezu plaćanja poreza na dobit okrivljenog trgovačkog društva, pa tako na neto nabavnu cijenu koševa za otpad nije obračunao porez na dodatnu vrijednost prilikom darovanja niti je iskazao u PDV obrascima obvezu poreza na dodanu vrijednost po osnovi isporučenih koševa, a sve suprotno odredbama Zakona o porezu na dodanu vrijednost. 

Dakle, s ciljem da druga osoba djelomično izbjegne plaćanje poreza, dao je netočne podatke o dohocima i drugim činjenicama koje su od utjecaja na utvrđivanje iznosa porezne obveze, pa je zbog toga došlo do neutvrđivanja porezne obveze u iznosu koji prelazi 20 tisuća kuna.

Opisanim načinom pribavljena je nepripadna materijalna dobit u ukupnom iznosu od 580.611,83 kune, čime je oštećen državni proračun Republike Hrvatske za iznos od 346.359,69 kuna, a proračun jedinice lokalne samouprave (Grada Zagreba) za iznos od 234.252,14 kuna.

Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnovana sumnja da je na naprijed opisani način 52-godišnjak ostvario obilježja kaznenog djela protiv gospodarstva - utaja poreza ili carine, koje djelo je opisano u članku 256. stavku 1. Kaznenog zakona, dok je trgovačko društvo odgovorno za kazneno djelo protiv gospodarstva - utaja poreza ili carine, opisano u članku 256. stavku 1. Kaznenog zakona, u svezi članka 3. stavka 1. Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela. 

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni 52-godišnjak je u srijedu poslijepodne predan pritvorskom nadzorniku, a policija je protiv njega i osumnjičenog trgovačkog društva podnijela kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu Zagreb", stoji u priopćenju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.