Objavljeni novi podaci o ekonomiji EU i eurozone

Foto: Igor Soban/PIXSELL

GOSPODARSKA aktivnost u EU stagnirala je u četvrtom tromjesečju 2022. godine, a u eurozoni bila je na korak od stagnacije, odražavajući posustajanje velikih gospodarstava, pokazale su nove procjene Eurostata. Sezonski prilagođen bruto domaći proizvod (BDP) EU bio je od listopada do prosinca nepromijenjen u odnosu na prethodna tri mjeseca, a u eurozoni porastao je za 0.1 posto.

U ljetnom tromjesečju aktivnost je na oba područja porasla 0.3 posto u odnosu na razdoblje od travnja do lipnja. U usporedbi s četvrtim tromjesečjem 2021. aktivnost je u EU porasla za 1.8 posto, a u eurozoni za 1.9 posto, što je također u skladu s Eurostatovim procjenama s kraja siječnja. 

U trećem tromjesečju gospodarstvo EU poraslo je na godišnjoj razini za 2.5 posto, a gospodarstvo eurozone za 2.3 posto.

Oštar pad u Poljskoj

Vodeća europska gospodarstva posustala su krajem 2022. pa je tako njemački BDP smanjen za 0.2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, kada je porastao za 0.5 posto.

Francusko gospodarstvo poraslo je za 0.1 posto u odnosu na razdoblje od srpnja do rujna kada je uvećano za 0.2 posto. Talijanski BDP smanjio se pak za 0.1 posto u odnosu na treći kvartal, kada je bio porastao za 0.5 posto.

Najsnažnije je u četvrtom tromjesečju među zemljama članicama čijim je podacima europski statistički ured raspolagao porastao irski BDP, za 3.5 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca.

Pad BDP-a na kvartalnoj razini bilježilo je u posljednja tri prošlogodišnja mjeseca devet članica, a najveći je bio u Poljskoj, gdje se smanjio za 2.4 posto. Slijede Litva, Austrija i Švedska s padom aktivnosti od 1.7 posto, 0.7 odnosno 0.6 posto.

Eurostat nije raspolagao podacima za Hrvatsku, Grčku, Estoniju, Luksemburg i Maltu. 

Irski skok

Na godišnjoj razini rast aktivnosti bilježile su posljednja tri prošlogodišnja mjeseca sve zemlje čijim je podacima Eurostat raspolagao osim Švedske i Litve gdje je smanjena za 0.6 odnosno 0.4 posto.

Najsnažnije je porasla u Irskoj, za 15.7 posto.

Slijedi Rumunjska s rastom BDP-a od pet posto te Cipar i Nizozemska gdje je uvećan za 4.4 odnosno 3.4 posto u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021.

Među vodećim gospodarstvima najsnažniji rast bilježila je Španjolska, za 2.7 posto. Na drugom je mjestu Italija sa stopom rasta od 1.7 posto, a na trećem Njemačka s 1.1 posto. Najslabije je porastao francuski BDP, za 0.5 posto u odnosu na isto razdoblje 2021., pokazuju podaci.

Stabilno zapošljavanje

Broj zaposlenih u EU i u zoni primjene zajedničke europske valute porastao je od listopada do prosinca za 0.4 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, izračunali su statističari. U ljetnom tromjesečju uvećan je za 0.2 posto u EU i za 0.3 posto u eurozoni.

Na godišnjoj razini EU je u posljednja tri prošlogodišnja mjeseca bilježila 1.3 posto više zaposlenih, a eurozona 1.5 posto, uz gotovo nepromijenjene stope rasta u usporedbi s ljetnim tromjesečjem.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.