BRANIMIRU GLAVAŠU su odlikovanja i čin vraćeni na prijedlog Povjerenstva za vojna odlikovanja i priznanja, čiji je predsjednik umirovljeni general-bojnik Josip Stojković, njegov je zamjenik umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković, dok su članovi Dragan Lozančić, general-pukovnik Siniša Jurković, Ivan Jušić, Ante Delipetar i Dinko Tandara.
Među ljudima koji su predložili vraćanje odlikovanja Glavašu su i Milanovićevi savjetnici
Mareković je ujedno Milanovićev posebni savjetnik za veterane posljednjeg rata, Lozančić za obranu i nacionalnu sigurnost, Jurković je predstavnik Glavnog stožera Oružanih snaga, Jušić predstavlja Ministarstvo obrane, Delipetar Ministarstvo unutarnjih poslova, a Tandara Ministarstvo hrvatskih branitelja..
Novinar Drago Hedl član je Državnog povjereništva za odlikovanja i priznanja u ime Hrvatskog novinarskog društva. Ujedno, autor je nebrojenih tekstova i knjige o Glavaševoj ulozi u ratnom Osijeku. Kada je pročitao da je povjerenstvo Glavašu vratilo odlikovanja i čin, zatražio je objašnjenje od Milanovićevog Ureda. Nije ga dobio.
Državno povjerenstvo za odlikovanja i priznanja sastoji se od Povjerenstva za civilna odlikovanja i priznanja te Povjerenstva za vojna odlikovanja i priznanja, a iz objašnjenja koje smo dobili iz Milanovićevog Ureda vidi se da je odluku donijelo vojno povjerenstvo, o čemu su članovi civilnoga dijela, ili barem Hedl, informirani tek iz medija.
Odluka je bila jednoglasna
Kako doznajemo iz Milanovićevog Ureda, članovi Povjerenstva za vojna odlikovanja i priznanja na sjednici održanoj 11. svibnja jednoglasno su zaključili da treba uvažiti zahtjev odvjetničkog ureda Glavaš, odnosno Glavaševog sina Filipa, te Branimiru vratiti odličja i čin. Drugim riječima, Stojkoviću, Marekoviću, Lozančiću, Jurkoviću, Jušiću, Delipetru i Tandari nije sporno ni to što je Glavaš bio pravomoćno osuđen, pa je presudu ukinuo Ustavni sud, ni to što se protiv njega i dalje vodi kazneni postupak zbog ratnih zločina. Uz to, prema njihovim i Milanovićevim kriterijima Glavaš ne krši ni "moralne zasade Republike Hrvatske".
Milanović je, naime, vraćanje državnih počasti Glavašu, odnosno, kako se to formalno zove, "odluku o prestanku važenja odluke o oduzimanju odlikovanja" od 21. svibnja, objavljenu u Narodnim novinama, utemeljio i na članku 36. Zakona o odlikovanjima i priznanjima Republike Hrvatske, u kojem stoji da se odlikovanja i priznanja oduzimaju osobama koje postupaju protivno pravnom poretku ili moralnim zasadama Republike Hrvatske.
Ustavni i Vrhovni sud ukidali presude
Ustavni je sud prije šest i pol godina ukinuo presudu Vrhovnoga suda kojom je Glavaš bio osuđen na osmogodišnju zatvorsku kaznu, a 2016. godine i Vrhovni mu je sud ukinuo prvostupanjsku presudu koja mu je odrezala deset godina zatvora. Inače, suđenje Glavašu i suradnicima za zločine počinjene nad osječkim Srbima ranih devedesetih godina započelo je tek u listopadu 2007. godine, a okončano je, ili se barem tako činilo, u lipnju 2010. godine presudom Vrhovnoga suda.
Uslijedila je spomenuta odluka Ustavnoga suda. Ona je bila zamašnjak procesa vraćanja postupka na početak. Udruga Documenta upozoravala je da suđenje Glavašu teče jako sporo - započeto je 15. lipnja 2018. godine, posljednje ročište održano je u ožujku 2020. godine, a nije imenovano ni sudsko vijeće pred kojim će se nastaviti. U skladu s hrvatskim pravosudnim standardima primjenjivanima i u ovom slučaju, sve ide prema maksimalnom odugovlačenju, obesmišljavanju i ismijavanju žrtava, a da se tijekom čekanja okrivljenik ne bi osjetio izuzetim od državne pažnje, tu je Milanović s Povjerenstvom.
Pavelićev portret i boca s Hitlerom
Osim što je bio optužen, a bio je i osuđen za ratne zločine, Glavaš je godinama bio istaknuti predstavnik krajnje desnice, prvo u HDZ-u, kasnije u svome HDSSB-u. Visoke moralne zasade Milanovića i njegovih vojno-policijsko-obavještajnih drugova iz Povjerenstva za vojna odlikovanja i priznanja nije doveo u pitanje ni kada je pozirao ispod portreta Ante Pavelića ili uz boce vina s likom Adolfa Hitlera.
I dok od Milanovića nije pametno očekivati ništa dobro, jer dosadašnji dio mandata uglavnom mu se svodi na priglupo, prvoloptaško desničarenje, Jurković i družina interesantniji su slučajevi. Zanimljivo je da su osobe koje bi, po naravi posla, trebale biti legalisti, a Povjerenstvo za vojna odlikovanja i priznanja ih je puno, požurile vratiti odličja Glavašu. A trebali su samo pričekati pravomoćno okončanje sudskog postupka.