NACIONALNI stožer civilne zaštite donio je danas odluke kojima se od ponedjeljka, 4. listopada, uvodi obveza covid-potvrda ili testiranja na koronavirus za zaposlene u zdravstvu i sustavu socijalne skrbi koji se nisu cijepili ili nisu preboljeli covid-19.
Od istog dana ta obaveza vrijedit će i za dio pacijenata, o čemu smo pisali jučer.
Covid-potvrde trebale krenuti od petka, ali su odgođene za ponedjeljak
Podsjetimo, covid-potvrde za zdravstvene djelatnike trebale su krenuti od 1. listopada, ali je ministar Vili Beroš jučer rekao da je nastupila odgoda. Ipak, one kreću od 4. listopada.
HZJZ je danas objavio detaljne upute u vezi primjene EU digitalne covid-potvrde ili predočenja odgovarajućeg drugog dokaza o cijepljenju, preboljenju, odnosno testiranju za zaposlenike u sustavu zdravstva.
Ovo su pravila koja se uvode za zaposlene u zdravstvu i socijali
Prema odlukama Stožera, svi zaposlenici zdravstvenog i sustava socijalne skrbi koji dolaze na posao, a nemaju covid-potvrdu zbog preboljenja virusa ili cijepljenja, morat će se od 4. listopada testirati najmanje dva puta u sedam dana ili neće moći doći na posao.
Zaposlenici koji odbiju testiranje odnosno odbiju predočiti covid-potvrdu ili odgovarajući drugi dokaz ne mogu boraviti u prostorijama poslodavca.
Obveza se odnosi na zdravstvene ustanove, firme koje obavljaju zdravstvenu djelatnost te na privatne zdravstvene radnike, kao i na sve zaposlenike u socijalnoj skrbi, uključujući i ustanove socijalne skrbi, udruge, vjerske zajednice i druge ustanove koje pružaju usluge socijalne skrbi. Potvrdu ili test će morati pokazati ovlaštenoj osobi prilikom dolaska na posao.
Covid-potvrde će biti potrebne i za sve koji ulaze u bolnički krug, poput dostavljača, servisera, radnika u bolničkim kafićima i slično.
Umjesto covid-potvrde, moći će se priložiti i drugi dokazi, a to su:
- osobe koje su preboljele bolest covid-19 i dijagnoza im je postavljena na temelju brzog antigenskog testa unazad 9 mjeseci, što se dokazuje potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite koju isti izdaje na temelju nalaza brzog antigenskog testa.
- osobe koje su imale dijagnosticirane covid-bolesnike u obitelji i imale su s tim oboljelima kontakte, proglašavane su takozvanim vjerojatnim slučajem te im bolest nije dijagnosticirana laboratorijskim testom, što se dokazuje potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite o preboljenju unutar 9 mjeseci, a na temelju medicinske dokumentacije
- osobe kojima je bolest covid-19 dijagnosticirana PCR testom prije više od 6 mjeseci, a manje od 9 mjeseci, što se dokazuje potvrdom o preboljenju izdanom od liječnika primarne zdravstvene zaštite ili nalazom PCR testa ne starijim od 9 mjeseci
- osobe koje su preboljele bolest covid-19, bolest im je dijagnosticirana PCR-om, BAT-om ili su bili vjerojatni slučaj, a cijepljene su jednom dozom cjepiva unutar 8 mjeseci od preboljenja te nije prošlo više od 9 mjeseci od primitka prve doze, što se dokazuje potvrdom liječnika primarne zdravstvene zaštite o preboljenju ili nalazom pozitivnog PCR testa i potvrdom o cijepljenju jednom dozom cjepiva protiv bolesti covid-19, pri čemu je datum cijepljenja unutar 8 mjeseci od preboljenja, a nije prošlo više od 9 mjeseci od cijepljenja.
Nadalje, HZJZ preporučuje da svi zaposlenici dolaze na posao s valjanom EU digitalnom covid-potvrdom ili odgovarajućim drugim dokazom o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju te da, u prikladnom prostoru, poslodavac omogući provjeru valjanosti EU digitalne covid-potvrde zaposlenicima koji ju posjeduju, odnosno provedbu testiranja brzim antigenskim testovima.
Isto tako, ako zaposlenik ne posjeduje valjanu EU digitalnu covid-potvrdu temeljem preboljenja ili cijepljenja ili odgovarajući drugi dokaz o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju, obvezan je prema internom rasporedu ustanove pristupiti i odazvati se testiranju izvan radnog vremena (prvenstveno isti dan prije početaka radnog vremena) te valjanu potvrdu uvijek predočiti na zahtjev poslodavca ili na zahtjev za to ovlaštene osobe.
Beroš: Necijepljeni djelatnici koji se ne žele testirati neće dobiti plaću
Ako se netko od zaposlenih u zdravstvu ne želi testirati, a nije cijepljen niti je prebolio covid, to će se morati evidentirati i on neće moći doći na svoje radno mjesto, kaže ministar.
"Nažalost, pisat će mu se neopravdani izostanak, što ujedno znači nedobivanje plaće za taj period", istaknuo je Beroš.
U nastavku pogledajte HZJZ-ove upute o primjeni covid-potvrda za zdravstvene djelatnike.
02 Upute EU Digitalne COVID Potvrde Zaposlenici HZJZ 29 9-Converted by Index.hr on Scribd