Kim zove Trumpa na povijesni sastanak. Je li ovo ruka pomirenja ili zamka?

Foto: Getty/123rf

DANAŠNJA vijest o odnosima Sjeverne Koreje i SAD-a opet je zapanjila svijet, ali za promjenu, iznenađenje je ugodno. Kako je južnokorejski savjetnik za nacionalnu sigurnost Chung Eui-yong izvijestio Bijelu kuću, a potom i medije, Kim Jong-un spreman je sastati se s Donaldom Trumpom.
 
>>POVIJESNI SUSRET Donald Trump će se sastati s Kim Jong-unom
 
Štoviše, Kim je “spreman provesti denuklearizaciju” i “obećao je da će se suzdržati od daljnjih nuklearnih ili raketnih testiranja”, prema riječima južnokorejskog dužnosnika koji je predvodio delegaciju te zemlje u posjetu Sjevernoj Koreji. Sam posjet južnokorejskih dužnosnika Pjongjangu činio se do prije par mjeseci kao naivno optimističan scenarij, s obzirom na vrlo glasno zveckanje oružjem Kima i Trumpa te sjevernokorejsko testiranje nuklearnog oružja i balističkih raketa koje najviše ugrožavaju upravo njenog južnog susjeda.  
 
A onda je Kim, potpuno nenadano, prihvatio poziv Seula da pošalje reprezentaciju na Zimske olimpijske igre u južnokorejski grad Pjongčang. Olimpijska diplomacija očito je bila produktivna i, uz otvaranje izravne telefonske linije između dviju Koreja, rezultirala je i susretom Kimove sestre i visoko rangirane dužnosnice sjevernokorejskog režima s južnokorejskim predsjednikom Moon Jae-inom. 
 
 
Alkoholna diplomacija
 
Susret Kima i južnokorejskih predstavnika bio je pak vrlo opušten. Kako javlja CNN, pozivajući se na južnokorejski izvor koji je sudjelovao u delegaciji, Kim se našalio da je čuo da je Moon redovito sazivao sjednice vijeća nacionalne sigurnosti rano ujutro nakon sjevernokorejskih testiranja raketa. “Odlučio sam danas (pauzirati) da on ne bi više gubio san”, rekao je. Mladi sjevernokorejski diktator, poznat po svom hedonističkom životnom stilu, podijelio je s Južnokoreancima nekoliko boca vina, liker od ginsenga i soju i korejsko žestoko piće soju. “Boce su samo dolazile”, otkrio je drugi izvor. 
 
Olimpijsku diplomaciju tako je zamijenila ona alkoholna, još produktivnija. Kim je ponudio Trumpu sastanak “što je prije moguće”, Chung je to prenio Trumpu, a ovaj - opet neočekivano s obzirom na tenzije koje desetljećima nisu bile ovako visoke - odmah pristao. Izgleda da je vijest zatekla i američkog državnog tajnika Rexa Tillersona, koji je doslovno jučer na press konferenciji u Etiopiji poručio da su izravni pregovori s Pjongjangom “jako daleko”. Trump sada kaže da je spreman na susret s Kimom već u svibnju.
 
Nije ovo prvi put da Tillerson govori jedno, a Trump nešto posve drugo: dapače, još prije par mjeseci Tillerson je bio taj koji je pokušavao dogovoriti diplomatsko rješenje krize, da bi ga Trump javno, i to na Twitteru, ukorio zbog toga, poručujući mu da “ne troši vrijeme pokušavajućio pregovarati s malim Čovjekom Raketom”. Ova kontradiktorna, da ne kažemo šizofrena Trumpova politika prema Sjevernoj Koreji zbunjuje i i njegovu administraciju i saveznike i analitičare. Pa ipak, neki analitičari smatraju da se Trump namjerno služi takvom strategijom kako bi zbunio i zastrašio Kima i natjerao ga na kompromis. Osim toga, kako je objasnio neimenovani američki dužnosnik za CNN, Trumpov pristanak ne čudi jer je on “stvorio svoju reputaciju sklapanjem (poslovnih) dogovora”, a Kim je “jedina osoba koja može donositi odluke u njihovom autoritarnom - ili totalitarnom - sustavu”. 
 
Misli li Kim ozbiljno i čega se spreman odreći?
  
Ali ono što sad sve zanima je - misli li Kim ozbiljno? Prilično nevjerojatno zvuči njegova najava da je spreman odreći se vlastitog nuklearnog i balističkog arsenala, koji mu bar u teoriji omogućuje nuklearni napad na SAD i tako mu služi kao ultimativni adut protiv moguće američke “smjene režima”. Pogotovo s obzirom na to da su on i njegov otac Kim Jong-il zbog tog cilja bili spremni prkositi višestrukim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, kršiti i na kraju se povući iz međunarodnog Sporazuma o sprečavanju širenja nuklearnog naoružanja i izložiti se izolaciji, sankcijama i ozbiljnim prijetnjama međunarodne zajednice predvođene SAD-om. 
 
 
Ako sastanak ne propadne, ovo će biti prvi susret američkog predsjednika i sjevernokorejskog vođe u povijesti. I Kimov otac Kim Il-sung pokušavao je devedesetih dogovoriti sastanak s tadašnjim američkim predsjednikom Billom Clintonom, no to se nije dogodilo, a s Georgeom Bushem mlađim odnosi dviju država su se pogoršali, posebno otkad je Sjeverna Koreja razvila i testirala atomsku bombu, kršeći navedeni nuklearni sporazum. Kako za New York Times piše američki ekspert, ravnatelj za azijske poslove u Vijeću za nacionalnu sigurnost i bivši Bushev savjetnik za Sjevernu Koreju, Victor Cha, Pjongjang “nikad ništa ne daje besplatno”. 
 
Stoga gotovo da nema sumnje da će Kim za ovako dramatičan ustupak zauzvrat tražiti nešto jednako ozbiljno. Zasad, međutim, očito se predstavlja kao velikodušni pregovarač - nije se usprotivio novoj zajedničkoj vojnoj vježbi SAD-a i Južne Koreje koje će se održati na proljeće. Sigurno je da će tražiti ukidanje sankcija koje su SAD i UN nametnuli njegovoj zemlji, a za koje su glasale čak i njegove relativne saveznice Rusija i Kina, s obzirom da sve teže ekonomske posljedice koje zbog njih osjeća.
 
Trump: sankcije ostaju do sklapanja sporazuma
 
Ali Trump je odmah na Twitteru upozorio da će “sankcije ostati sve dok se sporazum ne postigne”, pri čemu je dao do znanja da misli na trajnu denuklearizaciju, ne samo na zamrzavanje testiranja. Cha pak smatra da postoje dvije mogućnosti: prva, da će Washington ponuditi ukidanje sankcija i sve veću pomoć u novcu i energentima u zamjenu za postepeno rastavljanje sjevernokorejskog arsenala - ne samo nuklearnog, nego i balističkog.
 
 
Druga, hrabrija i stoga privlačnija za Trumpa je da ponudi normalizaciju diplomatskih odnosa, pa čak i mirovni sporazum kojim bi se konačno službeno završio Korejski rat iz pedesetih (trenutno je na snazi 65-godišnjo primirje), u zamjenu za istu stvar. Normalizacija odnosa s Washingtonom veća je garancija opstanka režima i od nuklearnog oružja (koje, isto tako u teoriji, SAD može oboriti raketnim štitom) i stoga će Kim jako teško odbiti takvu ponudu.
 
No za okladu s ovako velikim ulozima, Trump bi morao biti na oprezu i siguran da ga Kim neće preveslati - da, primjerice, neće ukinuti sankcije, a da ovaj zauzvrat ne učini ništa. Suradnja sa saveznicima, prvenstveno Južnom Korejom i Japanom stoga je od krucijalne važnosti. Usto, Trump bi napravio veliku grešku ako bi zanemario sjevernokorejsko brutalno kršenje ljudskih prava (uključujući posljednje konc-logore u 21. stoljeću), na koje je upozorio i njegov potpredsjednik Mike Pence. To bi također morao biti američki zahtjev u pregovorima.
 
I na kraju, svi bi trebali biti svjesni da je s dva tako nepredvidiva, teatralna i hazarderski nastrojena lidera kao što su Trump i Kim sve moguće. Pa i to da će za koji mjesec priču o pregovorima i miru opet zamijeniti razmjena prijetnji i koračanje prema vojnom obračunu. Američki senator Lindsey Graham već je zaprijetio Kimu da "neće dobro završiti ako pokuša izigrati Trumpa". Misli li ovaj republikanac da bi Kimu to moglo poći za rukom? I još važnije, misli li to sam Kim?
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.