PUNO se toga da zaključiti na osnovu rezultata popisa 2021. u odnosu na 2011. Pregršt informacija će poslužiti mnogim strukama da analiziraju sve uzroke propadanja Hrvatske i svi će tražiti nekakve zakonitosti u podacima koje mogu objasniti na njima razumljiv način. Ali jedna od zakonitosti koje su neosporne je da su najviše stanovništva izgubili krajevi u kojima čvrsto vlada HDZ, gotovo neprekidno od 1991.
>> Evo u kojim je županijama najveći, a u kojima najmanji pad broja stanovnika
Često su to krajevi o kojima izlaze vijesti kako je država u njih jako puno investirala. Prilično je jasno da je jaka korelacija između vladavine HDZ-a, investicija kojima se hvali HDZ i većeg pada broja stanovnika. Ljudi najviše bježe iz krajeva koji su uporišta HDZ-a.
Od 428 općina, koliko ih ima u Hrvatskoj, većina onih koje se ne mogu financirati iz vlastitih prihoda i država im šalje novce, nalazi se u područjima koja su imala najveći pad stanovništva i u kojima vlada HDZ.
>> Od kad je HDZ uzeo Hrvatsku, broj stanovnika pao je za milijun
HDZ-ov katastrofalni projekt
Dobar primjer je Projekt Slavonija, Baranja i Srijem, kojim se HDZ hvalio kao primjerom brige za te najnerazvijenije regije u Hrvatskoj. Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska i Vukovarsko-srijemska županija, na koje se projekt odnosi, su županije s najvećim postotnim padom stanovništva i sve odreda žestoka uporišta HDZ-a.
Pad stanovništva od 19.54% u Vukovarsko-srijemskoj, 17.45% u Požeško-slavonskoj, 16.71% u Virovitičko-podravskoj, 17.54% Brodsko-posavskoj i 14.93% u Osječko-baranjskoj od 2011. je direktna posljedica načina kako je HDZ upravljao tim županijama.
Do sada je za područje tih pet županija kroz ovaj projekt ugovoreno više od 14 milijardi kuna, što HDZ voli spominjati prije izbora. Premda je već toliko novaca uloženo, stanovništvo tih županija je imalo jako malo koristi od njega, a HDZ ga "muze" u predizborne svrhe još od 2017., kada je osnovan Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem. Od te godine stanovnici slušaju obećanja koja su uglavnom ostala neispunjena.
O uspjehu Projekt Slavija, Barnja i Srijem i svih prijašnjih projekata HDZ-a dovoljno govori podatak da je u županijama na koje se odnosi broj stanovnika u odnosu na 2011. pao za 136.217 tj. 17 %.
Vukovara se sjete kada treba skupljati političke bodove
HDZ-u je posebno drago i pozivanje na Vukovar, naravno, kada je to potrebno za dizanje političkog predizbornog (ne)morala. Tako se prije mjesec dana, na onaj jedan dan kada se HDZ-ovci sjete Vukovara da bi iskoristili obljetnicu tragedije pada grada za jeftine političke bodove, vlada Andreja Plenkovića pohvalila da je u pet godina iz državnog proračuna direktno uplaćeno 525 milijuna kuna gradu Vukovaru.
Koliko se dobro HDZ brinuo za Vukovar najbolje govori podatak da je to grad s najvećim postotnim padom stanovništva, za 19.63 posto.
Najbolje da HDZ ne investira
Činjenica je da se upravo tamo gdje se HDZ najviše hvalio da investira najbrže smanjuje broj stanovnika. Uz spomenute županije u Slavoniji tu spadaju Ličko-senjska i Sisačko-moslavačka županija. Jedina županija s rastom broja stanovnika je Istarska, a u njoj HDZ jedva postoji. Naravno, ima i u Istri problema s nesposobnim i korumpiranim političarima, ali izgleda da je sve bolje od HDZ-a.
Poučak je jasan: oni koji se oslanjaju na državnu pomoć, državne investicije, subvencije i spašavanje gubitaša sami sebi popločavaju put u propast. Te stvari same po sebi nikada nikoga nisu izvele iz siromaštva, a posebno kada ih provodi HDZ.
Jer sve što radi i daje država je pod kontrolom politike, a u Hrvatskoj je politiku monopolizirao HDZ. Posebno to vrijedi za županije u kojima HDZ vječno vlada, u kojima svaku kunu koja dođe u županiju kontroliraju političari i uhljebi koje je postavio HDZ i kojima je jedini životni interes da vjerno služe interesima stranke da bi sebi i svojima osigurali komadić korupcije, nepotizma i krađe.
Od svih tih "pomoći", državnih investicija i raznih projekata najviše koristi imaju lokalni i regionalni političari iz redova HDZ-a koji su zaduženi da osiguravaju da će stanovništvo tih regija iz izbora u izbore glasati upravo za HDZ. Kupnja glasova na izborima je prava svrha, a ne razvoj i rast standarda.
Pokušava se sakriti da HDZ uništava područja u kojima vlada i investira
Pokušava se sakriti činjenica da županije u kojima vlada HDZ propadaju pa se tako od 2013. nije objavio novi Indeks regionalne konkurentnosti, koji se do tada objavljivao svake tri godine. Razlog je taj što su upravo županije kojima HDZ vlada i najviše "pomaže" najnekonkurentnije.
Od 21 županije u Hrvatskoj (s Gradom Zagrebom koji ima ovlasti županije), Požeško-slavonska, Vukovarsko-srijemska, Sisačko-moslavačka, Virovitičko-podravska i Ličko-senjska su bile najlošije plasirane. Nije dobro da politički tabori HDZ-a to znaju pa se jednostavno Indeks regionalne konkurentnosti više ne objavljuje od 2013.
Male plaće iseljavaju ljude
Prosječne plaće su dobar indikator razvijenosti gospodarstva županije i jasan pokazatelj zaostalosti krajeva s najvećim padom stanovništva.
Prosječna plaća u trećem tromjesečju 2021. u Hrvatskoj je iznosila 7091 kn. U Virovitičko-podravskoj je bila 1063 kn manja, u Vukovarsko-srijemskoj županiji je bila 908 kn manja, Brodsko-posavskoj 835 kn manja, Požeško-slavonskoj 812 kn manja, Sisačko-moslavačkoj 614 kn manja, Ličko-senjskoj 586 kn manja, a u Osječko-baranjskoj 559 kn manja. Doduše, nacionalni prosjek puno diže prosječna plaća od 8432 kn u Zagrebu, ali načelno vrijedi pravilo da što je manja plaća to se stanovništvo više smanjilo.
Dok su županije u Slavoniji izgubile 17 % tj.136.217 stanovnika,.dalmatinske su u istom razdoblju izgubile 58.520 stanovnika tj. 6,8 %, čemu su razlog bolje plaće u tim županijama i prihodi od turizma. Grad Zagreb je izgubio samo 2.54 % stanovnika, Zagrebačka županija 5.16 % a Istarska županija 5.89 %. Jasno je da su regije Hrvatske s većim plaćama i boljim standardom imale znatno manji pad stanovništva od 2011.
Plaće ne rastu državnim dekretima, nego gospodarskim razvojem. Gospodarskog razvoja nema bez jakog privatnog sektora i privatnih investicija. Nekonkurentnost navedenih županija dovodi do toga da su u njima plaće manje nego u ostatku Hrvatske te one polako zaostaju jer plaće sporije rastu.
Demografija ne ovisi o tome hoće li roditelji dobiti par tisuća kuna po svakom rođenom djetetu i sličnim mjerama za koje se voli tepati da su "demografske" nego o općem životnom standardu i gospodarskom razvoju. Na odluku o iseljavanju ili ostanku i broju djece puno više utječe visina plaće i niska nezaposlenost nego HDZ-ove tzv. demografske mjere i programi.
Svijetla budućnost sve teže dostižna
Osim što Hrvatska gospodarski stagnira u odnosu na ostatak EU, najsiromašnije regije u Hrvatskoj zaostaju za ostatkom države. To dovodi do iseljavanja, najviše u razvijene države EU, ali i bogatije regije unutar Hrvatske, čime siromašnije regije u Hrvatskoj ostaju bez mladih i time se dodatno ekonomski i demografski nazaduju jer gube potencijal za budući rast.
Puno toga je trulo u Hrvatskoj, a izvor većine te truleži leži u korupciji. Sve državne investicije kojima se HDZ hvali očito nisu imale gotovo nikakav pozitivni učinak na razvoj područja u kojima su plasirane, nego su ti novci koruptivno iskorišteni za osobno bogaćenje "stranačkih ljudi" i kupnju glasova za sitne novce i povlastice. Ako se nastavi demografsko nestajanje, i HDZ će biti u problemima, jer više neće imati tko glasati na izborima.