Sjeverna Irska zakonom brani pobačaj žrtvama silovanja: Tisuće žena odlaze u Englesku

Foto: Twitter
 
PRESUDA da restriktivni zakoni o pobačaju Sjeverne Irske u nekim slučajevima krše ljudska prava u četvrtak je odbačena na sudu u Belfastu, isti dan kada je Velika Britanija odlučila financirati abortuse za sjevernoirske stanovnice u Engleskoj.
 
Za razliku od drugih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva, pobačaj u Sjevernoj Irskoj zabranjen je, osim u slučaju opasnosti za život ili mentalno zdravlje majke. Liječnici koji ih usprkos tome obavljaju mogu dobiti doživotni zatvor.
 
Zakon ne dopušta pobačaj u slučaju silovanja ili kobnih abnormalnosti
 
Visoki sud u Belfastu je 2015. presudio da ti zakoni krše Europsku konvenciju o ljudskim pravima jer ne dopuštaju iznimke u slučajevima kobne abnormalnosti fetusa ili seksualnog kriminala.
 
Žalbeni sud u Belfastu u četvrtak je odbacio tu odluku, zaključivši da zakone o pobačaju treba prepustiti sjevernoirskoj skupštini.
 
Nevladino Povjerenstvo za ljudska prava Sjeverne Irske (NIHRC), koje je pokrenulo prvotni slučaj, sastat će se kako bi odlučilo hoće li se žaliti Vrhovnom sudu Ujedinjenog Kraljevstva u Londonu.
 
Tisuće žena iz cijele Irske odlaze u Britaniju na pobačaje
 
Ta je institucija ranije ovog mjeseca potvrdila da britanski zdravstveni sustav ne smije financirati pobačaje u Engleskoj za žene iz Sjeverne Irske zbog "poštovanja" prema odlukama tamošnje skupštine.
 
Britanska opozicijska Laburistička stranka zbog toga je premijerki Theresi May predložila amandman na novi zakonski program, tražeći da žene iz Sjeverne Irske imaju pristup besplatnim abortusima u Engleskoj. Kao i iz Republike Irske, gdje su zakoni o pobačaju veoma strogi, i tisuće žena iz Sjeverne Irske putuju u Britaniju kako bi tamo izvršile te zahvate.
 
"Ovo je korisna mjera, ali moramo pronaći rješenje"
 
Kako bi izbjegli potencijalni neuspjeh amandmana koji ima podršku među konzervativnim zastupnicima Therese May, ministar financija Philip Hammond potvrdio je kako će London  "financirati abortuse u Engleskoj za žene koje dolaze iz Sjeverne Irske".
 
Čelnica sjevernoirske Stranke saveza taj je potez opisala kao "korisnu mjeru", ali ne i rješenje, jer će žene i dalje morati putovati i izdvajati svoja sredstva, dok će Sjeverna Irska nastaviti "izvoziti" problem.
 
"Moramo pronaći rješenje koje poštuje osjećaje našeg društva, ali u isto vrijeme ženama moramo biti dati određenu razinu kontrole svojih prava", poručila je Naomi Long. 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.