Vlasnik osječke tvrtke za preradu plastike Drava International Zvonko Bede i još dvojica osumnjičenika, za koje tužiteljstvo traži istražni zatvor u vezi s prošlogodišnjim požarom u toj tvrtki, privedeni su nešto prije 10 sati na osječki Županijski sud.
Osječko Općinsko državno odvjetništvo danas je nakon ispitivanja osumnjičenih za više kaznenih djela izvijestilo da je sucu istrage osječkog Županijskog suda predložilo određivanje istražnog zatvora protiv trojice osumnjičenika zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela i opasnosti od utjecaja na svjedoke.
Vlasnika tvrtke Zvonka Bede te 47-godišnjeg i 46-godišnjeg okrivljenika terete za teško kazneno djelo protiv okoliša, ugrožavanja okoliša postrojenjem te dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom.
Nisu postavili propisane naprave za zaštitu od požara
Policijskim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnovana sumnja da su 71-godišnji Bede, tvrtka Drava International, koja obavlja djelatnost gospodarenja otpadom, i 47-godišnjak iz Osijeka protivno zakonskim odredbama skupljali, odlagali, uvozili i prevozili otpad.
Tereti ih se da su s otpadom gospodarili na način koji može trajnije ili u znatnoj mjeri ugroziti kakvoću zraka, tla i zdravlje ljudi, pri čemu se promjene prouzročene onečišćenjem ne mogu dulje vrijeme otkloniti, a nastala je i velika nesreća u vidu požara otpadne plastike.
Također, sumnjaju da su Zvonko Bede, tvrtka Drava International i 46-godišnjak iz okolice Osijeka počinili kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom te da u tvrtki nisu postavili propisane naprave za zaštitu od požara, nisu ih održavali u ispravnom stanju niti su ih pokrenuli kod izbijanja požara.
Anušić nakon požara podnio kaznenu prijavu
Sumnjaju i da su Zvonko Bede, tvrtka Drava International i 47-godišnji osumnjičenik počinili kazneno djelo ugrožavanje okoliša jer su svjesno pristajući na moguće posljedice upravljali postrojenjima u kojima se koriste opasne tvari ili odvijaju opasni postupci, bez ikakvih normativnih podloga, a koje izvan postrojenja mogu trajnije i u znatnoj mjeri ugroziti kakvoću zraka, tla, vode te ljudski život i zdravlje.
Požar uskladištene plastike na otvorenom prostoru u tvrtki Drava International u osječkom prigradskom naselju Brijest, buknuo je 4. listopada poslije ponoći, u gašenju je sudjelovao velik broj profesionalnih i dobrovoljnih vatrogasaca, a požar je ugašen 13. listopada prošle godine. Tijekom intervencije tri vatrogasca su ozlijeđena, od kojih jedan teže.
Zbog sumnje u kazneno djelo protiv opće sigurnosti u vezi s izbijanjem požara plastike u tvrtki Drava International, tadašnji osječko-baranjski župan Ivan Anušić podnio je kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba tvrtke i nepoznatih počinitelja.
Odvjetnica: Imamo nalaze vještačenja
Obrana okrivljenog Bede jučer je, nakon ispitivanja u tužiteljstvu, ovaj postupak ocijenila kao "novi cirkus u hrvatskom pravosuđu", smatrajući kako "već sada ne postoji niti jedan dokaz koji bi išao u smjeru utvrđivanja bilo kakve odgovornosti".
Odvjetnica Dubravka Krklec ustvrdila je kako obrana posjeduje nalaze vještačenja iz kojih proizlazi da nije došlo do zagađenja tla, vode i zraka pa da se stoga ne može govoriti o dovođenju u opasnost života i imovine.
Također je navela i da je Državni inspektorat 15. siječnja saborskom Odboru za zaštitu okoliša i prirode uputio očitovanje o postupanju državne inspekcije "iz kojeg proizlazi da opasnosti za život i zdravlje ljudi nije bilo".
Da bi govorili o kaznenom djelu, morate imati utvrđeno onečišćenje vode, zraka i tla, a to za sada nije utvrđeno niti jednim materijalnim dokazom ili vještačenjem, kazala je nakon ispitivanja odvjetnica Krklec.