KORONAVIRUS

OECD: Koronavirus je najveća prijetnja svjetskoj ekonomiji u zadnjih 12 godina

Foto: EPA/OECD

OECD je objavio izvještaj o stanju svjetske ekonomije u kontekstu epidemije koronavirusa u kojem se ističe da bi aktualna situacija mogla imati vrlo negativan učinak na gospodarstvo.

Dapače, ističu da je koronavirus najveća prijetnja svjetskoj ekonomiji od financijske krize 2008. godine.

"Velika ljudska patnja i ekonomski problemi"

Na početku 18-straničnog izvještaja se ističe da je koronavirus “već donio veliku ljudsku patnju i ekonomske probleme” te da je u pitanje dovedena perspektiva gospodarskog rasta.

Treba napomenuti da se izvještaj temelji na danas već donekle zastarjelim podacima s obzirom na brzinu širenja koronavirusa, što znači da bi izvještaj s najsvježijim podacima mogao biti još alarmantniji.

Pad globalnog gospodarskog rasta

“Restrikcije kretanja ljudi, robe i usluga, kao i mjere karantene poput zatvaranja tvornica su oštro smanjili proizvodnju i domaću potražnju u Kini”, navodi OECD i dodaje kako sve to sve više negativno utječe na ostatak svjetske ekonomije.

Predviđa se da će globalni BDP rasti u 2020. godini za samo 2,4 posto, što je manje od 2,9 posto iz pošle godine, što OECD ocjenjuje kao “ionako slab rast” te da je u prvom kvartalu ove godine zbog koronavirusa moguć i negativni rast.

“Opadanje kineske produktivnosti se već osjete u poslovima diljem svijeta”, navodi se u izvještaju, što “nije iznenađenje s obzirom na ulogu Kine u globalnim lancima snabdijevanja”, naročito kada je riječ o sektorima informatike, farmacije, elektronike i transportne opreme. 

Ako u Kini brzo ne dođe do nastavka proizvodnje, rezultat će biti “slabost u proizvodnim sektorima mnogih zemalja”.

Vlade moraju djelovati brzo

“Dugotrajnija i intenzivnija epidemija koronavirusa koja bi se proširila po azijsko-pacifičkoj regiji, Europi i Sjevernoj Americi će značajno oslabiti perspektivu rasta. U tom slučaju će globalni rast pasti na 1,5 posto, tj. prepoloviti se u odnosu na predviđanja prije pojave koronavirusa”, stoji u izvještaju. OECD stoga poziva svjetske vlade da “djeluju brzo” u zaustavljanju širenja koronavirusa. 

“Vlade trebaju osigurati učinkovite i dobro podržane javno-zdravstvene mjere za sprečavanja zaraze i širenja te implementirati ciljane politike osnaživanja javnog zdravstva i radnika, kao i zaštititi prihode ranjivih socijalnih grupa i biznisa tijekom širenja virusa”, navodi OECD i preporučuje povećanje proračuna za javno zdravstvo.

Javne investicije za pokretanje gospodarskog rasta

OECD preporučuje da se provodi monetarna politika koja treba podržati gospodarstvo i da je važno zadržati niske kamate. Nadalje, preporučuju se javne investicije kako bi se pokrenuo gospodarski rast koji će usporiti zbog koronavirusa.

Ističe se kako je ključno sačuvati radna mjesta, primjerice pomoću uvođenja privremenog skraćenog radnog vremena, kao i da vlade trebaju biti spremno na jednokratnu financijsku pomoć kućanstvima. 

Važno je osigurati i likvidnost malih i srednjih firmi te izbjeći bankrot inače solventnih firmi koje su na udaru mjera za zaustavljanje širenja koronavirusa.

U slučaju najgoreg scenarija OECD poziva na tijesnu globalnu suradnju.

Dva moguća scenarija

OECD predviđa dva scenarija razvoja događaja. 

Optimističniji scenarij predviđa da bi Kina ove godine mogla doživjeti oštar gospodarski pad koji bi direktno utjecao i na Japan, Koreju i Australiju, nakon čega bi uslijedio postupni oporavak. U tom scenariju rast kineskog BDP-a bi u 2020. pao ispod 5 posto - prošle godine je iznosio 6,1 posto - te bi u 2021. opet narastao na 6,4 posto.

Druga opcija je domino scenarij u kojem bi cijeli svijet osjetio značajan gospodarski pad, nakon čega bi slijedio spori oporavak.

U ovom drugom scenariju koronavirusom bi bile zahvaćene zemlje koje proizvode 70 posto svjetskog BDP-a.

Izvještaj OECD-a o posljedicama koronavirusa na globalnu ekonomiju by Index.hr on Scribd

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.