Ogorčena liječnica za Index: "Moram platiti skoro milijun kuna ako iz Siska odem raditi u Zagreb"

Foto: Index

NEUJEDNAČENA praksa u Hrvatskoj je običaj, a nakon što smo pisali o profesorima koji za istu stvar (isplatu jubilarnih nagrada) dobivaju sudske presude, a drugi je gube, sad otkrivamo novu neujednačenu praksu koja pogađa liječnike.

Dok neki liječnici specijalizanti, ako prekrše svoj specijalistički ugovor kojeg su sklopili s nekom bolnicom, penale plate 50.000 kuna, drugima se za istu stvar naplaćuje i preko milijun kuna.

Iz tog razloga je prije dva tjedna održan prosvjedni skup "Zadržimo liječnike u Hrvatskoj" u organizaciji liječnika specijalista, specijalizanata i stažista iz cijele Hrvatske.

Kao glavni razlozi prosvjeda navedeni su neujednačena praksa određivanja ugovornih obveza liječnicima u Hrvatskoj i neravnopravan položaj u kojem se trenutno nalaze, nepovoljni uvjeti rada mladih liječnika i rastuće nezadovoljstvo koje rezultira odlaskom liječnika na rad izvan Hrvatske.

Ukidanje "robovlasničkih ugovora"

Glavni zahtjevi koje liječnici imaju su ukidanje svih kako ih oni nazivaju "robovlasničkih" ugovora i ujednačavanje svih ugovornih obveza u Hrvatskoj prema Pravilniku o specijalističkom usavršavanju (NN 62/16) i europskim regulativama o mobilnosti radne snage.

Razlike u visini iznosa ugovornih obveza (odšteta) među liječnicima kreću se od 50.000 kuna do 1.300.000 kuna.

Specijalizantica urologije Mirjana Livojević kaže u razgovoru za Index da je nakon prosvjeda od strane pojedinih medija krenuo napad na liječnike. Rođena Dugorešanka, nastanjena u Zagrebu nakon završenog Medicinskog fakulteta nije mogla dobiti specijalizaciju u Zagrebu, niti u Karlovcu - već u Sisku.


U razgovoru za Index detaljno je otkrila što sve stoji iza prosvjeda i nezadovoljstva specijalista, koje kako kaže, neki sad prozivaju da samo želje besplatno školovanje da bi potom spakirali kofere i napustili državu.

Godinu dana čekala na specijalizaciju

"Ja sam 2012. potpisala ugovor o specijalizaciji s Općom bolnicom Sisak jer nikako nisam mogla dobiti specijalizaciju u gradu gdje živim. A i na tu sam specijalizaciju čekala godinu dana. U ugovoru stoji kad odradim 5 godina specijalizacije, da moram minimalno 5 godina raditi u Sisku. U slučaju da odem raditi u Karlovac, ili u Zagreb gdje živim, stoji da sam dužna vratiti svoje bruto plaće za svih 5 godina plus troškove mentorstva specijalizacije i polaganja. To je oko 900.000 kuna.

Neki koji su završili specijalistički i žele prijeći raditi u drugu bolnicu isto u Hrvatskoj, moraju sad vratiti 1,3 milijuna kuna. Jedna od njih je kolegica koja radi u Popovači, a želi se prebaciti u drugu bolnicu.

Znači to se ne odnosi samo na one koji žele napustiti Hrvatsku, već su to kazne i za one koji žele unutar Hrvatske. Također ako nakon recimo godinu dana specijalizacije na kirurgiji shvatiš da ta specijalizacija nije za tebe i odlučiš se prebaciti na drugu, također moraš vratiti sve što su ti u godinu dana dali. Ljudima je to preskupo i na kraju se može dogoditi da rade posao koji zapravo ne vole", rekla je u razgovoru za Index dr. Livojević.


Istaknula je kako je veliki problem što za specijalizaciju u Hrvatskoj postoji čak pet vrsta ugovora. Neki imaju obavezno i po 10 godina dodaje, raditi za bolnicu u kojoj su specijalizirali.

"Glavni problem je neujednačena praksa"

"U Hrvatskoj imamo oko 1700 specijalizanata, svaki ministar zdravstva koji bi došao, donosio je nove odluke. Od 2009. godine Ministarstvo je počelo shvaćati da postoji problem s tim ugovorima o specijalizaciji, a zatim su liječnici od ulaska u EU u srpnju 2013. mogli odlaziti van. I naravno da su počeli to i raditi. Van gdje imaju daleko bolje uvjete, i gdje imaju više od 3,5 sekunde vremena za pojedinog pacijenta.

Nakon što se veliki broj liječnika iselio, Hrvatska liječnička komora je počela upozoravati na taj problem. Onda je bivši ministar Nakić odlučio dati ugovor kojeg smo svi čekali, da zaustavi odljev mozgova. Tako je donio Pravilnik o specijalističkom usavršavanju, odnosno aneks ugovora koji nas je oslobodio okova, a prema kojemu nismo dužni vraćati svoje bruto plaće.

Međutim potom su ravnatelji bolničkih ustanova po napucima župana odlučili da neće dati taj aneks ugovora specijalizantima da potpišu. Manje od trećine zdravstvenih ustanova je dalo aneks, a ostatak nije. Ne postoje sankcije kojima bi ih se primoralo da svima daju te anekse. Moje kolege koji rade u nekim zagrebačkim bolnicama su dobili aneks ugovora, a ja koja sam jednako stara i na specijalizaciji sam u Sisku imam ugovor u kojem stoji da trebam vratiti oko 900.000 kuna.

Problem je što smo nejednaki. Ja ne planiram nigdje otići, ali sad je stvar principa. Stižu poruke da smo na besplatnoj edukaciji, a da bi potom bahato otišli van, no specijalizacija je krvav rad.

Radim na urologiji i u zgradi do mene se održava tečaj ultrazvuka, ja ga trebam pohađati, no to moram dodatno platiti 12.000 kuna. Nakon odrađenog dana u bolnici ja sama doma učim i educiram se ako želim biti dobar doktor. Radim krvavo da bi naučila kako bi postala dobar liječnik. Mi nismo bili u štrajku za veće plaće, već pokušavamo objasniti da u Hrvatskoj ne vrijede ista pravila za sve liječnike", rekla je dr. Livojević za Index.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.