"EMITIRANI snimci dio su materijala koje je Srbija dostavila Tužiteljstvu Haškog tribunala u ožujku ove godine", kazao je Rasim Ljajić, predsjednik srpskog Nacionalnog savjeta za suradnju sa Haškim tribunalom o snimkama ratnog zločinca Ratka Mladića prikazanim sinoć u emisiji "60 minuta" Federalne televizije.
Podsjetimo, "60 minuta" je emitirao snimke za koje su ustvrdili da su načinjene unutar zadnjih deset godina u Beogradu, gdje se Mladić opija po svadbama i obiteljskim slavljima. Prikazuje ga i na sprovodu njegove kćeri Ane koja se ubila, premda se ranije tvrdilo da Mladić nije otišao na taj sprovod. Najnovija snimka je navodno načinjena krajem 2008. godine, a među materijalima su i Mladićeva posjeta vojarni Topčider te njegova druženja s optuženicima za ratni zločin - Momčilom Perišićem, Zdravkom Tolimirom i Manojlom Milovanovićem.
"Vršenje pritiska na Srbiju"
Ljajić dodaje da je objavljivanje tih snimaka pokušaj dezavuiranja Srbije i njenih napora da okonča suradnju sa Haškim tribunalom, vršenje pritiska na tu zemlju. Navodi da je taj materijal od 215 audio i video kazeta zaplijenjen u prosincu 2008. godine u Mladićevoj kući na Banovom Brdu, izvještava B92. Tvrdi i da niti jedna od snimaka nije mlađa od osam godina.
“Snimka gdje se Ratko Mladić vidi da u rukama drži svoju unuku, datira od 28. travnja 2001. godine... Snimak s vjenčanja sina Ratka Mladića je od 21. lipnja 1997. godine... Što se tiče snimka Ratka Mladića iz vojnih objekata, nismo utvrdili točan datum, ali ću vam reći da je Mladić posljednji put boravio u jednom vojnom objektu 1. lipnja 2002. godine i radi se o vojnom objektu Krčmari kod Valjeva... Slika sa sahrane, odnosno snimak, je od 25. ožujka 1994. godine...Snimak gdje se kaže da Mladić u društvu supruge i kćerke šeće snijegom, navodno je načinjen 2008. kako se sinoć čulo, čuli ste sad podatak da je sahrana Mladićeve kćerke bila 25.ožujka 1994. godine”, kazao je Ljajić te najavio da će njegov ured ispitati kako su snimke dospjele u medije.
Haag: Znamo za te snimke
Iz Haškog tužiteljstva su danas poručili da su im poznate snimke emitirane u "60 minuta", a da su snimke novijeg datuma ne vjeruje ni europski povjerenik za proširenje Olli Rehn. On kaže da u potpunosti vjeruje da se vlada i predsjednik Srbije trude u svojoj suradnji s Haškim sudom.
"Bio bih vrlo iznenađen kad bi se pokazalo točnim da su snimci iz 2008. godine. U redovnom sam kontaktu s Haškim tribunalom i posljednje izvjesne pretpostavke o kretanju Mladića govore o periodu iz 2006. i ranijim godinama, a ne o 2008. godini, kada je nova vlada Srbije bila formirana", rekao je Rehn nakon susreta ministrom vanjskih poslova Srbije Vukom Jeremićem, koji pak kaže:
“Ova vlada je potpuno posvećena dovršavanju suradnje s Haagom. 44 od 46 optuženih je izručeno, još dvojica su ostala. Radimo apsolutno sve što je u našoj moći da osiguramo potpunu suradnju“.
Predsjednik Srbije Borist Tadić i premijer Mirko Cvetković zasad se nisu izjasili oko ovih snimaka.
"Ta tema me uopće ne zanima"
I dok u Srbiji nitko ne dovodi u pitanje autentičnost amaterskih snimaka, nego vrijeme kada su nastale, Federalna televizija inzistira na tome da su snimke dokaz za ono što je "60 minuta" objavljivao još prije sedam godina, a to je da je Mladić normalno živio u kući na Košutnjaku u Beogradu. Posebno žestoke reakcije izazvale su snimke za koje se pretpostavlja da su načinjene nedavno, jer je na njima Mladić prikazan vidno narušenog zdravlja.
Dio objavljenih snimki je iz Lukavice kraj Sarajeva i to u neposrednoj blizini policije, te baze međunarodnih snaga. Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Stanislav Čađo je na upit za komentar snimaka kazao da ga ta tema "uopće ne zanima".
Kandić: Čovjek o kojemu se drugi brinu
Nataša Kandić, izvršna direktorica Fonda za humanitarno pravo izjavila je kako su snimke potvrdile "da je Ratko Mladić živio pod zaštitom, bez ikakvog straha. Vidimo čovjeka koji ne brine ni o čemu, koji je zaboravio svoju prošlost i uživa u sitnim zadovoljstvima čovjeka koji ima obitelj i rodbinska slavlja. Naprosto, čovjek o kojem drugi brinu."
"Na snimcima se vidi star čovjek, to nisu snimci iz vremena Miloševića, nego iz posljednjih godina. Kada je riječ o suđenju jatacima, mislim da je to izbjegavanje prave teme i priopćavanja pravih podataka. S druge strane, čula sam što je službeno priopćeno i postavlja se pitanje zašto Nacionalni ured za suradnju s Haškim tribunalom nije te snimke objavio u Srbiji, ako su oni toliko bezazleni i odnose se na daleku prošlost“, napominje.
A.B.
foto: FTV