Općine i gradovi prisiljeni davati nove milijune tzv. braniteljima: "Već smo im dovoljno dali"

Foto: FAH

NOVI braniteljski zakon Plenkovićeve vlade do 2025. godine stajat će nas 5,5 milijardi kuna, pa je Index nedavno izračunao da su šatoraši svaki dan prosvjeda koji je trajao 555 dana, naplatili 9,9 milijuna kuna. 

>>NOVI ZAKON O BRANITELJIMA Svaki dan prosvjeda šatoraši naplatili 10 milijuna kuna


Prođe li ovaj zakon, tzv. branitelji (a zapravo udruge branitelja privilegija, bliske HDZ-u) će dobiti niz povlastica, iako je rat završio prije dvadeset i dvije godine. Jedna od odredbi ovog zakona propisuje da općine i gradovi - jedinice lokalne i regionalne samouprave moraju podupirati rad braniteljskih udruga kojih je u Hrvatskoj preko tisuću, s 0,3% do 1% izvornih prihoda jedinice lokalne i regionalne samouprave.

Zagreb ima proračun od 7,5 milijardi, znači li to da bi morao izdvajati od 22,5 do 75 milijuna kuna, a Split s proračunom od 0,87 milijardi kuna od 2,6 do 8,7 milijuna kuna?

Kontaktirali smo Udrugu gradova i njihova koordinatorica Nives Kopajtich-Škrlec kaže kako tzv. braniteljima već ionako daju dovoljno. Isto tako pojašnjava da se izvorni prihodi proračuna odnose na lokalne poreze, komunalne doprinose i naknade, koncesijska odobrenja bez dotacija države i financijskih prihoda. Dakle, izvorni prihodi manji su od ukupnog proračuna.

No i dalje ostaju visoki iznosi jer ako je izvorni prihod Grada Zagreba 4,5 milijardi kuna, za tzv. branitelje bi se izdvajalo do 45 milijuna kuna. U drugim gradovima pritom razlika između izvornih i ukupnih prihoda i nije tako visoka. 

"Branitelji se suočavaju sa svim nedaćama kao i građani i oni nisu iznimka. Protivimo se nametanju novih obaveza jer se stalno uzima iz proračuna. Na nas se preljeva i loš imidž kad načelnik neke siromašne općine nabavi turbo skupi auto. Gradovi su već senzibilizirani za prava branitelja,  stambeno ih zbrinjavaju, daruju im zemljišta, daju im se poticaji za zapošljavanje, oslobađa ih se poreza i komunalnih doprinosa", kazala je za Index, napominjući da je Udruga gradova odmah reagirala još u srpnju. Čim su vidjeli nacrt zakona, izrazili su nezadovoljstvo i pisali su Ministarstvu branitelja.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.