MINISTAR zdravstva Vili Beroš posljednjih je dana pod pritiskom zbog afere Cijepise i priče oko reforme zdravstva.
Na procjene da se ministru zdravstva bliži politički kraj u Banskim dvorima odgovaraju da se o tome nije ni razmišljalo, a kamoli razgovaralo te da su problemi u sustavu kojim upravlja Beroš prisutni bili i prije njega pa, kao ni covid-19, neće nestati ni poslije lokalnih izbora, piše Novi list.
Uskoro će, međutim, Plenković trebati i dokazati da je i dalje uz Beroša. Naime, oporba se navodno sprema pokrenuti u saboru postupak izglasavanja nepovjerenja ministru zdravstva, a ta procedura ima strogo propisane rokove. Plenković će, po svemu sudeći, moći tek izabrati hoće li se o Berošu u saboru odlučivati prije lokalnih izbora ili, pak, između dva izborna kruga. Inicijativa za to dolazi iz SDP-a, koji i sam može skupiti najmanje 31 zastupnički potpis, koliko je potrebno za zahtjev za opoziv, ali će se početkom tjedna konzultirati o tome s ostatkom opozicije.
Početak konzultacija za pokretanje opoziva Beroša
"Sve što se događalo proteklih nekoliko tjedana, od obustave isporuke lijekova bolnicama pa do skandala s informatičkom platformom Cijepise.hr, pokazuje da ministar Beroš jednostavno mora otići. Potpuno je neprihvatljivo da sustav cijepljenja ne funkcionira, a da onda saznamo da je prijateljima i podržavateljima HDZ-a dodijeljen posao vezan za to.
Potpuno je neprihvatljivo da se zarađuje na životima i zdravlju ljudi. Zato Beroš definitivno više ne može biti ministar zdravstva i SDP će idućih dana započeti konzultacije s drugim oporbenim strankama o pokretanju postupka njegovog opoziva. To nema nikakve veze s lokalnim izborima, nego isključivo s činjenicom da su skandali unutar Ministarstva zdravstva toliki da bi u svakoj normalnoj državi ministar i sam ponudio ostavku", rekao je jučer predsjednik SDP-a Peđa Grbin.