Premijerka Srbije kazneno prijavljena jer je pozvala ljude na Europride

Foto: EPA

VIŠE javno tužiteljstvo u Beogradu potvrdilo je danas da je zaprimilo kaznenu prijavu protiv srpske premijerke Ane Brnabić zbog pozivanja pripadnika LGBT zajednice u šetnju u okviru manifestacije Europride iako taj javni skup, prethodnom odlukom ministarstva unutarnjih poslova, nije bio dopušten. 

U valu reakcija na Europride i istodobni skup protivnika te manifestacije, održane 17. rujna, prijavu tužiteljstvu predala je zastupnica oporbenog konzervativnog pokreta Dveri, Radmila Vasić, zbog kaznenih djela ometanja pravde i izazivanja panike i nereda.

Europride obilježilo nasilje

Skup Europride organiziran je u subotu uz brojne kontroverze i velike napetosti, praćen incidentima unatoč angažiranju jakih policijskih snaga, a premijerka Ana Brnabić zahvalila je građanima Srbije "na toleranciji" i u subotu navečer izrazila ponos što je dan kojim je završio tjedan Europridea "protekao bez većih incidenata" unatoč policijskim sukobima s desničarskim prosvjednicima. 

U beogradskom javnom tužiteljstvu u utorak je saslušano šest osoba zbog nereda tijekom Europridea i skupa njegovih protivnika, održanog u subotu, a za tri osobe predložen je pritvor. Tužiteljstvo je priopćilo da će u daljnjem tijeku postupka u odnosu na sve osobe ispitati kao svjedoke policijske službenike, svjedoke oštećenih i očevice te prikupiti ostale materijalne dokaze, nakon čega će biti donesena odluka o daljnjem postupanju.

Unatoč dugotrajnoj neizvjesnosti i nejasnoćama unutar same vlade oko toga je li povorka Europride odobrena ili nije, nekih 1000 sudionika LGBT zajednice i građana koji su ih podržali prošlo je skraćenom rutom do stadiona Tašmajdan uz jako policijsko osiguranje.

Brnabić: Danima smo pozivali ljude da ne nasjedaju na provokacije

Vlada je danima pozivala građane na stabilnost i da ne nasjedaju na provokacije, što je najveći broj građana Srbije i poštovao, rekla je Brnabić poslije Europridea.

Vasić je pak novinarima izjavila kako je u ime pokreta Dveri prijavu protiv Brnabić podnijela zbog postojanja sumnje da je unatoč MUP-ovoj zabrani okupljanja, koju je potvrdio Upravni sud, uputila poziv pripadnicima LGBT zajednice da iziđu na skup. Stoga, kako se navodi, postoji osnova za sumnju da je Brnabić kao premijerka "počinila kaznena djela ometanje pravde i izazivanje panike i nereda".

Vasić dodaje da je u neposrednoj blizini održavanja Europridea trebala biti i šetnja protivnika te manifestacije, a da je Brnabić, unatoč postojanju opasnosti od nereda, napada i međusobnih sukoba, nasilja, uništavanja imovine i drugih oblika narušavanja javnog reda i mira, pozvala pripadnike LGBT zajednice na okupljanje. Podsjetila je da je Brnabić pritom zajamčila svima sigurnost unatoč činjenici da je MUP iz istih razloga zabranio taj skup i šetnju.

Vulin: Srbija je na Europrideu pokazala svoju snagu, organiziranost i sposobnost zaštite građana

Srpski ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin ocijenio je pak da je "država Srbija u subotu pokazala svoju snagu, organiziranost i sposobnost pružiti zaštitu građanima Beograda i njihovim gostima".

Vulin je u priopćenju u utorak istaknuo da "MUP intenzivno radi na identificiranju svih osoba koje su u subotu svojim ponašanjem vrijeđale javni moral i kršile javni red i mir ili sudjelovale u napadima na policiju".

Konzervativna oporba istodobno ocjenjuje da se u subotu svjedočilo "nedopustivom miješanju u unutarnja pitanja Srbije i nediplomatskom postupanju i ponašanju predstavnika Europske unije i američkog veleposlanika Christophera Hilla", koji su izravno podržali održavanje Europridea.

Ocjene korpusa stranaka koje inzistiraju na obiteljskim vrijednostima su da su Europrideom "pogaženi Ustav i svi zakoni" te da se "pokazalo kako državne institucije donose jednu odluku", a da se političari "ponašaju kao da su iznad zakona i donose suprotne odluke" i time krše ustav vlastite države. 
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.