Organizatori Gay Pridea: Na provokacije odgovaramo ljubavlju

OVOGODIŠNJU Gay Pride paradu i sva događanja oko nje za Index su prokomentirali organizatori Franko Dota, Marko Jurčić i Ana Piponska.

"Pride je prošao super, veselo, raspjevano i mogu reći da je ovo bila možda najraspjevanija povorka ponosa dosad. Vrlo je važno naglasiti da smo nekoliko puta zaustavili kolonu i pročitali svoje zahtjeve", komentira za Index Franko Dota.

No, zagrebačka gay parada ipak nije mogla proći bez incidenata, verbalnog vrijeđanja i fizičkih napada. "Nije bilo samo ispada, već i napada. Mislim da je to dokaz kako je ovo naše društvo i dalje homofobno. Hitno nam je potrebna akcija suzbijanja homofobije u svim državnim institucijama koja će biti potpomognuta jakom medijskom kampanjom protiv mržnje, jer ovdje se radi upravo o mržnji", smatra Dota.

Povorci je ipak prisustvovalo nekoliko političara, a brojni su drugi, među kojima i predsjednik Mesić izrazili svoju podršku. "Bili su tu političari koji su od početka s nama, Vesna Pusić sudjelovala je u povorci i prošle godine. Ostalih političara baš i nisam vidio, ali važno nam je što smo dobili veliku listu podrške. To svjedoči kako ipak postoji jedna normalna, demokratska i civilizirana Hrvatska", govori Dota u razgovoru za Index.

No, da hrvatsko društvo u sebi i dalje nosi elemente homofobije, Dota je iskusio i na svojoj koži kad je s dečkom ušetao u Hrvatski sabor, te pri tom morao istrpjeti uvrede koje je na njihov račun uputio zastupnik Anto Kovačević. "Svaki homofob je antidemokrat. Kovačevićev ispad je homofobičan i kao takav potpuno u suprotnosti sa svim vrijednostima Republike Hrvatske", podvukao je Dota.

"Homofobni mentalitet može se izliječiti prikladnom seksualnom edukacijom"

Ana Piponska vrlo je zadovoljna ovogodišnjom povorkom i duboko optimistična po pitanju budućeg tretmana homoseksualaca u Hrvatskoj jer su, kako kaže, promjene vidljive iz godine u godinu.

"Ovogodišnjom smo manifestacijom vrlo zadovoljni, iako je nažalost bilo par ispada. Neki su ljudi nakon koncerta napadnuti dok su se vraćali svojim kućama. No, što se tiče programa povorke i koncerta izuzetno smo zadovoljni. Nadamo se da će se nešto u Hrvatskom društvu promijeniti. Ja sam duboko uvjerena kako se vremena mijenjaju pa već danas vidimo velike promjene s obzirom na prvi Pride koji je održan 2002", kaže Piponska.

Prisutnost homofobije ne može se izbjeći, ali to je mentalitet koji se može promijeniti, smatra Piponska. "Homofobija postoji, ona je prisutna, ali uvjerena sam kako se takav mentalitet može izliječiti prikladnom seksualnom edukacijom koja treba početi već u osnovnim školama", podvukla je Ana Piponska.

"Na sve provokacije odgovaramo ljubavlju"

Ništa manje zadovoljan paradom nije bio ni Marko Jurčić. "Ovo je bila najljepša, najbučnija i najveselija povorka dosad. Za razliku od prošlih godina policija je bila jako profesionalna, a mislim da je bilo i nešto manje policajaca nego dosad. Sve što smo naumili to smo i napravili. Posebno mi je drago da je policija napokon počela primjećivati i verbalne napade, čuo sam da je nekoliko osoba zbog toga uhićeno i to mi je jako drago. Smatramo kako su nova lokacija i koncept povorke pokazali pravu sliku društva u kom živimo. Bilo je tu naravno i političkog nabrijavanja, ali najvažnije nam je što smatramo kako smo ohrabrili ljude koji su prvi put sudjelovali u povorci i pokazali im podršku", rekao nam je Jurčić.

Ipak, vrijeđanje se moglo čuti sa svih strana i to uglavnom od maloljetnih osoba. "Mislim da to odražava vrijednosti koje se promoviraju o ovom našem društvu. No, ovo je mirna povorka koja promovira ljubav i toleranciju i upravo smo tako odgovarali na sve provokacije - ljubavlju", kaže Jurčić.

Znači li to da dolaze neka bolja vremena za homoseksualce u Hrvatskoj i da se ova manjina počinje prihvaćati kao normalni društveni faktor? "Teško je reći. Mislim da postoje dvije Hrvatske. Jedna koja licemjerno tvrdi kako moramo prihvaćati sve što nam Europa nalaže, a s druge strane ipak iskazuje mržnju prema homoseksualcima i ona druga Hrvatska koju samo treba ohrabriti i ukazati joj da nasilje treba imenovati", smatra Jurčić, ali dodaje i kako "naši političari jako rijetko imenuju homofobiju i prepoznaju je kao zločin iz mržnje".

Jurčić je također zahvalio medijima na načinu kojim su popratili paradu i ističe kako su oni među najzaslužnijima za polagano iskorjenjivanje homofobije iz hrvatskog mentaliteta.

Ni policija nije imuna na homofobiju

Iako je ranije u razgovoru naglasio da je policija bila vrlo profesionalna u obavljanju svojih zadaća, Jurčić nam je ispričao kako su ipak imali nekih neugodnosti od strane organa reda i mira.

"Oko pola pet kad smo napuštali povorku i išli na ručak napala nas je grupa od desetak osoba. S nama je bio i talijanski senator te jedan slovenski par. Najgore je prošao slovenski državljanin, kojeg su napali i tukli dok smo se mi ostali razbježali. Talijanski je senator o svemu izvijestio Ministarstvo vanjskih poslova i svoju ambasadu, a Slovenci su se također obratili ambasadi. Nakon toga smo otišli na policiju kako bi prijavili napad. U stanici nam je prišao jedan muškarac u civilu, koji se nije predstavio i zatražio da se prestanemo držati za ruke jer smo na javnom mjestu. Kad smo zatražili objašnjenje zašto nam to nije bilo dozvoljeno strašno se naljutio i počeo urlati na nas", ispričao nam je Jurčić.

P.V.
Foto: H.P.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.