Orke, poznate i kao "kitovi ubojice", potopile su 15-metarsku jedrilicu Alboran Cognac u marokanskim vodama u Gibraltarskom tjesnacu, potvrdila je španjolska pomorska spasilačka služba. Incident se dogodio u nedjelju oko 9 sati po lokalnom vremenu.
Dvije osobe s jedrilice spasio je naftni tanker koji se ondje zatekao. Ovo je bio samo posljednji u nizu napada orka na plovila oko Gibraltarskog tjesnaca u zadnje četiri godine. Znanstvenici nisu sigurni koji su uzroci ovakvog ponašanja, ali vjeruju da bi visoko inteligentni sisavci mogli pokazivati "imitatorsko" ili "zaigrano" ponašanje.
Španjolska pomorska spasilačka služba priopćila je kako su dva putnika prijavila da su osjetila iznenadne udarce u trup i kormilo, zbog čega je voda prodrla u plovilo. Dvojac je obavijestio hitne službe. Naftni tanker ih je odvezao do Gibraltara, a jedrilica je ostavljena da pluta te je na kraju potonula.
Napadi su sve češći
Španjolske vlasti su nakon najnovijeg napada izdale preporuke da se mala plovila drže obale kako bi izbjegla često zastrašujuće interakcije s kitovima ubojicama tijekom ljetnih mjeseci, piše Associated Press.
Napadi orka u Gibraltarskom tjesnacu - jednom od najprometnijih vodenih putova na svijetu kojim prolazi oko 300 brodova dnevno - i uz atlantsku obalu Portugala i sjeverozapadne Španjolske postali su sve češći u posljednje četiri godine.
Eksperti sve povezuju sa subpopulacijom od oko 15 orki koje su dobile oznaku "Gladis". Istraživačka skupina GTOA, koja prati iberijske orke, dokumentirala je gotovo 700 interakcija koje uključuju tu vrstu otkako su napadi prvi put prijavljeni u svibnju 2020.
Neuroznanstvenica: Ne radi se o agresiji
Istraživači vjeruju da su napadi počeli nakon što su jedna ili dvije orke tog mjeseca oštetile male jedrilice. Jedna od glavnih teorija koja je kružila društvenim mrežama jest da se orke osvećuju za smrt kita ubojice, kojeg je navodno udario čamac.
No prema stručnjacima za ponašanje životinja, to vjerojatno nije točno. "Ideja o osveti je sjajna priča, ali za nju nema dokaza... Da su doista htjeli napraviti štetu i nauditi ljudima na brodu, lako su to mogli učiniti", rekla je neuroznanstvenica Lori Marino, predsjednica Projekta utočišta za kitove.
Prema njoj, vjerojatnije je da su napadi "započeli kao ponašanje u igri" i da se radi o oponašanju drugih kitova ubojica, a ne o agresiji. "Govorimo o vrlo inteligentnim bićima, a znamo da ona uče u društvu", navela je.