Osječani zovu policiju zbog zagorjele zaprške, preglasnih narodnjaka ili osvete susjedu

Ilustracija: Shutterstock

DA BI nešto dojavili, prošle su godine građani na broj 192 oko 40.000 puta nazvali policiju u Osječko-baranjskoj županiji. Zvali su građani i na druge policijske brojeve telefona, no 192 je najpoznatiji, kojim se građani najčešće i služe. Policija je lani po službenoj dužnosti postupala u 21.778 dojava građana.

Velik se broj tih dojava, koje, nažalost, policiji najčešće nepotrebno oduzimaju vrijeme kako na dežurnom telefonu tako i na terenu, odnosi na dojave građana u vezi sa susjedima, javlja Glas Slavonije.

„Uglavnom su to dojave o narušavanju javnog reda i mira, poput galame i vike, hodanja ili razgovora na katu iznad ili ispod, puštanja glasne glazbe, ali i ulaska i kretanja osoba i životinja po tuđem posjedu. Tu su i rješavanja određenih imovinskopravnih odnosa, postavljanje određenih uređaja ili predmeta na tuđi posjed, parkiranje vozila na tuđoj površini i slično“, kaže Vesna Žnidarić Bolarić iz Policijske uprave osječko-baranjske.

Vole zvati 192 zbog gluposti

Gotovo da nema stambene zgrade ili naselja gdje ne postoji bar jedna osoba koja svojim ponašanjem “zlostavlja” ostale. Tako postoje bračni parovi koji se svađaju 24 sata dnevno, ne mareći za to što ih drugi čuju, ali i oni koji “odvrnu” glasno “narodnjake” rano ujutro.

Postoje i susjedi koji gotovo svakodnevno prijavljuju jedni druge. Jednom se spava, a djeca drugoga mu se igraju pod prozorom. Onaj koji bi drijemao viče na djecu uz bujicu ružnih riječi, pa ga onda njihov otac prijavi policiji. Drugi dan onaj prijavljeni prijavi susjeda jer mu je supruga “namjerno pustila da joj izgori zaprška kako bi mu naudila jer zna da on ima astmu”.

„Policijski službenici u operativnim dežurstvima moraju zaprimiti svaku dojavu građana i ni jedna se ne odbija. Nakon zaprimanja dojave policijski službenici na terenu provjeravaju njezinu točnost (istinitost) te se, u slučaju potrebe za intervencijom policije ili drugih službi, žurno postupa. Sve se zaprimljene dojave građana evidentiraju, bez obzira na to utvrdi li se da su istinite ili neistinite“, kažu iz osječke policije.

No, dok policajci “posreduju” između zavađenih susjeda, možda baš u tom trenutku nekome život visi o koncu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.