Znanstvenici: Mozak čini nešto čudno, nadzire naše salo i šalje poruke tijelu

Foto: Shutterstock

ZNANSTVENICI su mislili da razumiju kako naš mozak prati razine masnog tkiva putem praćenja hormona povezanih s mastima u našem krvotoku. No stručnjaci su sada otkrili da u našem tijelu postoji cijeli sustav za slanje poruka.

Ispostavilo se da imamo senzorni sustav koji prenosi poruke iz našeg masnog tkiva (adipoze) u naš mozak.

"Otkriće ovih neurona ukazuje na to da mozak aktivno analizira razine našeg masnog tkiva, a ne da samo pasivno promatra", rekao je neuroznanstvenik Li Ye s Instituta Scripps.

Borba s težinom

Razumijevanje ovog sustava moglo bi jednog dana pomoći sve većem broju ljudi koji se bore s težinom i s njom povezanim zdravstvenim problemima poput bolesti srca i dijabetesa.

Mada znanstvenici već dugo znaju da je masno tkivo sisavaca prožeto neuronima, ti su se živci u modelima povezali sa simpatičkim živčanim sustavom koji upravlja automatskim, nesvjesnim reakcijama poput ubrzanja otkucaja srca.

Simpatikus je pogotovo aktivan tijekom reakcija poput straha i tjeskobe koje troše tjelesne zalihe energije. U pravilu, on povećava sposobnost organizma za napore, priprema ga na pojačani rad i za opasnost, a djeluje i u stanju emocionalnih promjena.

No mada su znanstvenici znali kako te poruke dolaze iz mozga do našeg sala, nije bilo previše poznat obrnut smjer slanja informacija, piše Science Alert.

Stoga su neuroznanstvenica Yu Wang s Instituta Scripps i njezini kolege razvili razne tehnike, uključujući novu metodu ​​snimanja HYBRiD i metodu stanične manipulacije ROOT, kako bi prevladali praktične poteškoće pri pristupu neuronima duboko unutar masti u našem tijelu.

Nalaže tijelu da sagorijeva našu masnoću?

Rezultati su im omogućili da jasno vide kako se gotovo polovica neurona u mastima ne povezuje sa simpatičkim živčanim sustavom, nego s onim senzornim. Pomoću ROOT-a su selektivno ciljali i uništavali različite podskupove neurona kod miševa.

Nakon gubitka signala senzornih neurona došlo je do pojave više razine masti kod miševa, pogotovo razine smeđeg masnog tkiva. Životinjama se također povisila tjelesna temperatura, što ima smisla jer smeđe masno tkivo pomaže našim tijelima pretvoriti druge masti i šećer u toplinu.

Istraživači su zaključili da ovaj novootkriveni senzorni neuronski sustav djeluje tako da regulira signale iz simpatičkog živčanog sustava, nalažući tijelu da sagorijeva našu masnoću.

Istraživanje naslova The role of somatosensory innervation of adipose tissues objavljeno je u časopisu Nature.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.