SLUŽBENIK ruskog veleposlanstva u Podgorici kojeg je crnogorska vlada proglasila nepoželjnom osobom i naredila mu da napusti zemlju je Viktor Antipin, objavio je danas podgorički dnevnik Pobjeda.
Crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova jučer je objavilo da je personom non grata proglasilo diplomata veleposlanstva Ruske Federacije akreditiranog u Crnoj Gori, ne navodeći njegovo ime, uz obrazloženje da je to učinjeno na osnovu procjene relevantnih sigurnosnih organa u Crnoj Gori o aktivnostima ruskog diplomata koje su u suprotnosti s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima.
Protjerani čovjek je obavještajac
Pobjeda piše, pozivajući se na izvore iz crnogorskog MVP-a, da se radi o Viktoru Antipinu, za kojeg taj list tvrdi da nije diplomat, nego obavještajac - zaposlenik Vanjske obavještajne službe Rusije (SVR).
U diplomatskoj noti koju je crnogorski MVP uručio ruskom veleposlaniku u Podgorici diplomatu je naređeno da u roku od 72 sata napusti Crnu Goru. Veleposlanstvo Rusije nije reagiralo na diplomatsku notu crnogorskog MVP-a.
Crnogorski mediji ranije su izvijestili da se Antipin prije dva tjedna tajno sastajao s predsjedavajućim skupštine Crne Gore Strahinjom Bulajićem, članom prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta (DF), u jednom kafiću u Danilovgradu, desetak kilometara udaljenom od Podgorice.
Tu informaciju potvrdio je i sam Bulajić i u reakciji na medijske navode priopćio da mu kao predsjedavajućem parlamenta pripadaju susreti s diplomatima koji službuju u Podgorici, pa tako i s ruskima.
Opstrukcija uspostave nove vlade
Strahinja Bulajić, visokopozicionirani dužnosnik prosrpskog i proruskog DF-a, preuzeo je vođenje crnogorskog parlamenta nakon što je početkom veljače smijenjen dotadašnji predsjednik skupštine Crne Gore Aleksa Bečić.
Preuzimanjem predsjedavanja Bulajić je dobio nadležnosti zakazivanja sjednica crnogorskog parlamenta pa je on taj koji bi trebao zakazati sjednicu na kojoj bi se birala nova crnogorska vlada.
Međutim, Bulajić je priopćio da ne kani uskoro zakazati tu sjednicu, nego planira iskoristiti zakonske procedure i prolongirati sjednicu do početka ljeta. Tako bi vlada Zdravka Krivokapića, koja je smijenjena početkom veljače, ostala u tehničkom mandatu još nekoliko mjeseci.
Abazović je dobio mandat za sastav nove vlade
Crnogorski predsjednik Milo Đukanović nedavno je mandat za sastav nove vlade dao Dritanu Abazoviću iz Ujedinjene reformske akcije, koji je tijekom konzultacija priopćio da ima većinu od 41 zastupnika za izbor nove vlada.
Abazović je ranije najavio formiranje manjinske vlade u koju bi ušle manjinske partije, no njezino potvrđivanje neće biti moguće do ljeta ako Bulajić nastavi odbijati zakazati sjednicu parlamenta.
Vlada Zdravka Krivokapića, prva bez Đukanovićevog DPS-a u novijoj povijesti zemlje, formirana je krajem prosinca 2020. godine i u njezinom sastavu su bili stručnjaci. Na njezin sastav veliki utjecaj imala je Srpska pravoslavna crkva pa je prvi korak nove vlade bila prilagodba zakona o slobodi vjeroispovijesti zahtjevima SPC-a.
Rusko miješanje i pokušaj državnog udara 2016. godine
U listopadu 2016. godine, kako je to utvrđeno u sudskom procesu, Rusija je uz pomoć čelnika prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta pokušala u Crnoj Gori državni udar i likvidaciju tadašnjeg premijera Mila Đukanovića.
Za pokušaj prevrata nakon jednogodišnjeg suđenja na zatvorske kazne osuđena su dvojica ruskih obavještajaca te čelnici DF-a Andrija Mandić i Milan Knežević.
Nakon što se u Crnoj Gori 2020. godine promijenila vlast, a Đukanović nakon tri desetljeća poražen na izborima, ta presuda je ukinuta i vraćena na ponovno odlučivanje, te su iz pritvora pušteni svi optuženi.