Otkrivena nova vrsta drevnih letećih gmazova: "Bili su zastrašujući predatori"

Foto: Sveučilište Curtin/Michelle Johnstone/Scientific Reports/Gabriel Ugueto

Znanstvenici s australskog sveučilišta Curtin identificirali su 100 milijuna godina stare fosilizirane kosti pronađene u Queenslandu i otkrili da pripadaju do sada nepoznatoj pterosaura, zastrašujućeg letećeg gmaza koji je u drevna vremena harao zemljom zajedno s dinosaurima. 

Kosti je 2021. pronašao Kevin Petersen, kustos muzeja Kronosaurus Korner. Na temelju oblika lubanje, rasporeda zuba i oblika ramene kosti stručnjaci su shvatili da se radi o novoj vrsti - Haliskia peterseni – koja pripada rodu anhanguera, odnosno  skupini pterosaura koji su prebivali diljem svijeta; uključujući područje današnjeg Brazila, Engleske, Maroka, Kine, Španjolske i Sjedinjenih Država. 

Ogroman raspon krila

"S rasponom krila od otprilike 4.6 m, Haliskia je prije nekih 100 milijuna godina bila zastrašujući predator. Tada je veći dio središnjeg zapadnog Queenslanda bio pod vodom, prekriven golemim morem, a nalazio se otprilike gdje je danas južna obala Viktorije", rekla je doktorandica Adele Pentland sa sveučilišta Curtin. 

"S obzirom na to da je Petersen pažljivo pripremio pronađene kosti, danas imamo  najcjelovitiji primjerak anhanguere, i bilo kojeg pterosaura, koji je dosada otkriven u Australiji", kazala je Pentland. 

Čime se hranio

"Imamo kompletne donje čeljusti, vrh gornje čeljusti, 43 zuba, kralješke, rebra, kosti s oba krila i dio noge. Također su prisutne vrlo tanke i delikatne kosti grla, što znači da je Haliskia pri hranjenju ribom i glavonošcima koristio mišićav jezik", dodala je Pentland. 

Istraživanje naziva Haliskia peterseni, a new anhanguerian pterosaur from the late Early Cretaceous of Australia objavljeno je u časopisu Scientific Reports. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.